Bírósági ítéletekről a Házban

Az MSZP politikusait elmarasztaló bírósági ítéleteket sorolva Deutsch Tamás (Fidesz) parlamenti felszólalásában azt állította: a kormány tagjai a törvénytelenség és a hazugság oldalán állnak. Válaszában Kovács László külügyminiszter pereket helyezett kilátásba. Tegnap átadták a magyar kormány képviselői a Nemzeti fejlesztési tervet Brüsszelben – jelentette be a miniszterelnök.

Kis Ferenc
2003. 03. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törvénytől sújtva címmel elmondott napirend előtti felszólalásában tegnap Deutsch Tamás, a Fidesz frakcióvezető-helyettese felsorolta azokat az előző nyolc hónapban hozott bírósági ítéleteket, amelyekben törvénysértések miatt marasztalták el a kormány több tagját, valamint vezető szocialista politikusokat. – Az a kormány, amelynek tagjai folyamatosan valótlanságot állítanak, a hazugság pártján áll, az a kormány, amelynek tagjait folyamatosan jogerős bírósági ítéletben marasztalják el, a törvénytelenség oldalán áll – fogalmazott a politikus. Példaként említette Lendvai Ildikó frakcióvezetőt, Keller László és Tóth András szocialista államtitkárokat, valamint Jánosi György és Kovács László minisztereket. A felsoroltakat részben a 2002-es választási kampány során, részben a kormányváltást követően elhangzott, valótlannak bizonyuló nyilatkozataik miatt ítélte el a bíróság.

Deutsch megjegyezte: Lamperth Mónika belügyminisztert az önkormányzati választások után a pártemblémák méretének meghatározása ügyében marasztalta el az Alkotmánybíróság, míg László Csaba pénzügyminiszternek az APEH adatainak kimásolására tett utasítását ítélte törvénytelennek az adatvédelmi biztos.
Kovács László válaszában úgy fogalmazott: ha ugyanazt a gyakorlatot követnék, mint a Fidesz, és az ellenzéki párt „minden egyes hazug állítása miatt a bíróságra rohannának”, akkor a túlterhelt magyar bíróságok csak ezekkel az ügyekkel foglalkoznának. A külügyminiszter-pártelnök kilátásba helyezte, hogy a jövőben ezt a gyakorlatot folytatják majd. Kovács az őt elmarasztaló jogerős ítélet kapcsán azt mondta: a szöveget még nem kapta kézhez. Mint ismert, a Fidesz azért indított pert az MSZP elnöke ellen, mert a múlt év áprilisában arról nyilatkozott, hogy egy nagy magyar állami vállalat külföldön készíttetett hamis MSZP-s röplapokat, és azokat a kampánycsend idején akarták szétosztani. Az eljárás során Kovács nem tudta bizonyítani állításait, ezért a bíróság a Fidesz jó hírnevének megsértését állapította meg. Kovács László ugyanakkor különösnek nevezte, hogy 12-14 kamion éjszakai határátlépése után nem engedték kibontani a csomagokat, és az eseményen forgató operatőr kazettáját elvették. A politikus visszautasította, hogy a kormány tagjait hazugnak nevezte Deutsch Tamás.
A szópárbaj után Szili Katalin házelnök kommentálta a Fidesz frakcióvezető-helyettesének felszólalását; úgy fogalmazott: a parlament nem arra való, hogy bírósági tárgyalásokat rekonstruáljanak benne. Kilátásba helyezte, hogy a jövőben ragaszkodnak ahhoz: határozzák meg a napirend előtti felszólalások tárgyát. Áder János, a Fidesz frakcióvezetője ezt követően egy sajtótájékoztatón példátlannak nevezte, hogy Szili Katalin „megfenyegette” a Fideszt a felszólalási lehetőség megvonásával. Felszólította Kovács Lászlót és a szocialistákat, hogy hagyjanak fel a Fidesz rágalmazásával.
Deutsch Tamás szerint az Országgyűlés elnöke nem pártatlanul vezette az ülést, hiszen egy másik napirend előtti felszólalás során, amikor Szabó Zoltán (MSZP) a Magyar Rádió egyik munkatársának elbocsátásáról beszélt, amely nem országos jelentőségű ügy, Szili Katalin nem emlegette a házszabályt.
A továbbiakban Kuncze Gábor (SZDSZ) ismét kiállt amellett, hogy Magyarország részt vegyen az Irak elleni háborús koalícióban, mert szerinte ez a demokrácia harca a diktatúra ellen. Kovács László külügyminiszter válaszában hangsúlyozta: Magyarország nem hadviselő fél, nem tagja semmilyen háborús koalíciónak. Ezt követően Németh Zsolt (Fidesz) és Simicskó István (Fidesz) a 2001. szeptember 11-i terrortámadást követő nyilatkozataiból idézett, amelyek a terrorizmus elleni küzdelemben való részvételt szorgalmazták.
Halász János (Fidesz) azonnali kérdésében bírálta, hogy a kormány az augusztus 20-i után március 15-én is mások mellett az egykori párttársaknak és szocialista politikusoknak adott állami kitüntetéseket. Kiemelte, hogy a Honvédelemért kitüntetést a honvédelmi tárca szóvivője kapta, aki kilenc hónapja tölti be hivatalát. Válaszában Kiss Péter kancelláriaminiszter közölte: a kitüntetettek mindegyike kiváló teljesítményekkel érte el a díjazást, s az e célra felállított bizottságok tesznek javaslatot az adományozásra. A kormányzat helyreállította a rendet azután, hogy az Orbán-kabinet megszüntette például a Kossuth-díj Bizottságot – jelentette ki Kiss Péter.
Endre Sándor (Fidesz) Medgyessy Péter egyik konkrét ígéretének teljesítésére volt kíváncsi interpellációjában. A kormányfő a választási kampányban egymilliárd forintos támogatást ígért a kiskunfélegyházi kórház felújítására, ami azóta sem érkezett meg – mondta el a képviselő. Hozzátette: még költségvetést módosító javaslatot is benyújtott tavaly év végén, ám a kormánytöbbség ezt is elutasította. Csehák Judit egészségügyi miniszter szerint Endre Sándor túlbecsüli az ügy fontosságát. Elmondta: 150 kórházat terveznek felújítani, ám az idén csak tizenkettőre kerülhet sor. A képviselő nem, a parlament elfogadta a választ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.