Boldoggá avatták a szegények orvosát

Több tízezer zarándok előtt a római Szent Péter téren megtartott istentiszteleten II. János Pál pápa tegnap boldoggá avatta a szegények orvosaként is emlegetett Batthyány-Strattmann Lászlót. A szentmisén részt vett a teljes magyar püspöki kar, valamint Mádl Ferenc köztársasági elnök, Csehák Judit egészségügyi és Görgey Gábor kultuszminiszter.

Jezsó Ákos
2003. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap délelőtt zsúfolásig megtelt a Szent Péter-bazilika előtti tér, ahol ünnepi szentmise keretében boldoggá avatták a francia Pietro Bonhome-t, a spanyol Maria Dolores Rodriguez Ortega Sopenát és Giovanna Maria Condesát, a kolumbiai Maria Caritát és Batthyány-Strattmann Lászlót, akinek életútját Paskai László bíboros ismertette.
A szentatya olasz nyelvű homíliájában Batthyány életútját méltatva kiemelte, hogy sosem helyezte a földi javakat a mennyei kincsek elé. A szegények orvosa példás családi életet élt, ami a környezetét a hűség követésére bátorította.
II. János Pál azt is kiemelte, hogy Batthyány-Strattmann László imádságos lelkületre nevelte a gyermekeit. Két kórházat is alapított, ahol a szegényeket ingyen gyógyította. Mint fogalmazott: példája segítse a magyar embereket, hogy imádságos lelkületűek legyenek, segítsék az elesetteket és legyenek szolidárisak egymással.
A szentatya ezt követően bejelentette a boldoggá avatás tényét, majd a Szent Péter-bazilika erkélyén megjelent az újonnan boldoggá avatottak hatalmas képe.
*
A bejelentés után II. János Pál pápa magyarul szólt az egybegyűlt zarándokokhoz: „Boldog Batthyány László hite erősítsen titeket!”
A szertartás után Mádl Ferenc köztársasági elnök fogadást tartott a Római Magyar Akadémia épületében. Az államfő ünnepi beszédében elmondta: történelmi hőseink között sok olyan van, aki emberségével, csendben viselt sorsával vagy éppen nagy tudásával gazdagította a nemzetet. Ezek az emberek nem halálukkal, mártíromságukkal, hanem az életútjukkal és példájukkal hagytak nyomot. Tiszteletükkel azt az erkölcsi mércét ismerjük el, amit ők állítottak fel – mondta. A köztársasági elnök szerint a boldogok és szentek nem elérhetetlen, misztikus fogalmak, hanem valós életutat végigjárt emberek. Batthyány-Strattmann László boldoggá avatása kapcsán kiemelte, hogy ő a szegények orvosa volt, aki tehetségét mások szolgálatába állította. Az államfő szerint mindezzel Batthyány mindannyiunk számára példát mutatott. Kiemelkedőnek nevezte, hogy Apor Vilmos és Romzsa Tódor után most egy újabb boldoggal gazdagodtunk.
Seregély István egri érsek, a Magyar Katolikus Püspökkari Konferencia elnöke beszédében kiemelte, hogy Batthyány-Strattmann László boldoggá avatása nemcsak a világegyház, hanem a magyar és az osztrák nemzet közös ünnepe. Mint fogalmazott: „Hosszú hallgatás után most látjuk, hogy ez a nép szenteket is nevelt, akik a keresztény, magyar hivatásukat hősiesen viselték.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.