Monológok korát kezdjük élni – fejtette ki véleményét Németh Erzsébet kommunikációs szakértő, a Semmelweis Egyetem és a Budapesti Kommunikációs Főiskola tanára, hozzátéve, hogy a hírműsorok legnagyobb hibája az, hogy mindig mindenhol ugyanazok a kérdések hangzanak el, amelyekre minduntalan ugyanazok az emberek válaszolnak. A sajtó szerepe ugyanakkor – folytatta Németh Erzsébet – az lenne, hogy a köz nevében kérdezzen, gyakran mégsem ez történik. Felmerül tehát a kérdés, hogy valóban a piac szabályoz-e, vagy valami más dönt a vélemények megjelenéséről. A forrásokat – főként háború idején – tudatosan korlátozzák, mondja a szakértő, így aztán gyakran csak egy-egy kiválasztott jut hozzá a legkényesebb információkhoz.
György Péter esztéta, az ELTE média tanszékének vezetője is egyetért abban, hogy a sajtót lehetetlen függetlenné tenni a politikától, holott ilyen esetekben fontos feladat lenne félretenni a háttérben zajló csatározásokat. Az utóbbi napok hazai tapasztalata György Péter szerint az, hogy a gyengén teljesítő televízió képei szinte semmit nem értek, meg sem közelítették a sokkal jobb eredményt nyújtó rádióállomások profizmusát.
Az esztéta szerint egészen más világ tárul a szemünk elé, ha nemcsak a magyar, hanem a nyugati médiát is figyelemmel kísérjük. Ugyanakkor hozzátette: a CNN igazából már nem is a hírtelevízió szerepét tölti be, hanem az Egyesült Államok információs-szórakoztató iparának vált az eszközévé.
A magyar média tébolyultságát a tanszékvezető a riportok naivitásában, gyermetegségében, a kérdezők hozzá nem értésében látja. „Jól ismerve a tanárokra háruló felelősséget, komoly átalakításra lenne szükség a médiaoktatásban ahhoz, hogy leküzdhessük a kulturáltsági szintbéli különbségeket” – tette hozzá György Péter. Mind a két szakértő úgy vélte, súlyos hiba, hogy az újságírók között kevés az igazi szakértő, így például szinte senki nem tud arabul, s kevesen ismerik igazán behatóan az iszlám világot.
A CNN kiutasítása Bagdadból jól mutatja: ahogy a nyugati hírközlés nem szívesen támaszkodik az arab híradásokra, úgy Iraknak sem érdeke, hogy az ellenség oldalán álló újságírók munkáját megkönynyítse.
Kérdésünkre, mi lehet az oka annak, hogy az angolszász televíziók hátrányba kerülése ellenére a legtöbb közép-európai csatorna szinte kizárólag az amerikai hírtévék véleményét tükrözi, Németh Erzsébet elmondta: a lustaság és a hozzá nem értés mellett megfigyelhető, hogy politikai okok is nagyban közrejátszanak a híreket pontosan, de más megközelítésben tálaló arab csatornák háttérbe szorításában. Németh Erzsébet szerint a technikai fejlődés és az internet terjedése sokat javíthat a kiegyensúlyozottságon, hiszen egyre könynyebb lesz több forrásból begyűjtenünk az információkat. Emellett azonban tanulságos, hogy a szakértő szerint kommunikációs szempontból Amerika vereséget szenved a háborúban, hiszen hiába tart kezében hatalmas médiabirodalmakat, érzelmileg egyre többen kezdenek eltávolodni politikai törekvéseitől.

Kiadták a figyelmeztetést, heves zivatarok csapnak le csütörtökön