Égő olajfüggöny védi Bagdadot

Szaddám Huszein utasítására a Bagdad körül védelmi céllal kialakított árokrendszert olajjal töltötték fel, amelyet ezt követően lángra lobbantottak, hogy az így felszálló sűrű „füsterdővel” nehezítsék az iraki főváros ellen mind intenzívebbé váló amerikai bombázásokat. Az al-Dzsazíra hírtelevízió jelentése szerint a szövetséges légierő csapást mért az al-Kaidához közel állónak tekintett Anszar al-Iszlám és Dzsemáa Iszlámija kurd fegyveres milíciákra is. A déli, lassan szövetségesi kézre kerülő, síiták által lakott területek lakossága nem felszabadulásként éli meg a bevonulást.

2003. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gomba alakú füstfelhők terjengenek a libanoni as-Safir helyszíni tudósítása szerint Bagdad felett a szombat éjszakai bombázások után, s ez olyan képzetet kelt, mintha atomtámadás érte volna a várost. A levegőben égett szag terjeng, és a nap is csak homályosan látszik attól a füsttől, amit a szombaton délután Bagdad körül felgyújtott olajkutak ontanak az ég felé. A városban az áramszolgáltatás rövid ideig megszakadt, de ez nem okozott különösebb zavart. Reggel hét órakor a mecsetekből ismét felhangzottak a müezzinek igazhitűeket imára szólító hívásai. Az üzletek egy része, a pékségek, a gyógyszertárak, a fűszeresek ismét kinyitottak. Az AFP jelentése szerint a város körüli árkokban égő tüzek egész éjjel világítottak.
Az amerikai erők Bagdad bombázásával párhuzamosan a velük szemben ellenséges kurd erőkre is csapást mértek. Az al-Dzsazíra katari hírtelevízió az Irán-barát, sokak szerint az al-Kaidához is közel álló Anszar al-Iszlám, illetve Dzsemáa Iszlámija kurd militáns szervezetek iráni határhoz közeli, úgynevezett khormáli területen elhelyezkedő bázisainak bombázásáról, 57 halálos áldozatról számolt be.
Az as-Safir beszámolója szerint a dél-iraki síita ellenzéki csoportok nem kívánnak az amerikaiak oldalán bekapcsolódni a harcokba. Az Iránhoz közel álló síiták egyes csoportjai az amerikai támadást agressziónak tekintik, így nem érdekeltek az inváziós erők segítésében.
Teherán a Huszein által támogatott, iraki területen menedéket nyert iráni ellenzéki csoport, a Modzsaheddin Khalk közeli aktivizálódásától tart, s szakértők szerint ezért is ösztönzi a síita fegyvereseket a benyomuló amerikai erőkkel szembeni távolságtartásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.