Az ügy külön érdekessége, hogy a vadászgép a túlélők elmondása szerint kevesebb mint ötszáz méterre volt a brit Scimitar páncélosoktól, amikor a pilóta tüzet nyitott rájuk.
Baráti tűzben és balesetben a háború kezdete óta már több mint húsz brit katona halt meg, ami a szakértők szerint indokolatlanul magas. Az elmúlt évtizedek statisztikái ráadásul azt mutatják, hogy hiába fejlődik rohamosan a technika, a balesetek száma mégis egyre növekszik. Míg a koreai háborúban a baráti tűzben meghaltak aránya nem érte el a húsz százalékot, addig az első Öböl-háborúban már negyvenöt százalék volt ez az arány. Ennek okát Georg Spöttle katonai szakértő abban látja, hogy az egyébként is igen fáradt, s így egyre figyelmetlenebb katonák hajlamosak magukat a technikára bízni, s visszaigazolás nélkül is tüzet nyitni. A szakértő példaként hozta fel, hogy az éjjellátó készülékeken keresztül nézve a távolabbi objektumok körvonalai igen elmosódottak, a katonák olykor mégis tüzet nyitnak bármire, ami mozog. A tévedések elkerülése végett a különféle katonai jáművekre speciális megkülönböztető jelzéseket is el szoktak helyzeni.
Az elektronikus azonosítási módszerek (amelyek speciális rádiókon alapulnak) elterjedése a szárazföldi csapatoknál még mindig korlátozott. További gondot jelent, hogy a klasszikus háborúkkal ellentétben, ahol frontok húzódnak, az iraki háború a gerillakonfliktusok irányába tolódott, ahol a baráti csapatok közé ellenséges harcosok ékelődtek. Még a légierőnél – ahol minden gép már huzamosabb ideje fel van szerelve úgynevezett barát-ellenség azonosítóval (IFF) – sem százszázalékos a felismerés, amint azt a brit Tornado repülőgép amerikai Patriot rakétával történő lelövése mutatta – nyilatkozták lapunknak repülési szakértők.
Mint Georg Spöttle elmondta, a katonák életét a harcok jelentette veszély és stressz mellett homokviharok, hatalmas hőingadozás, alváshiány és olykor élelmiszerhiány keseríti meg, így az esetleg már hónapok óta a térségben állomásozó fegyveresek nagyon kimerültek. „A legerősebb idegzetű katona sem viseli ezt el” – mondta a szakértő.

Ez az oka annak, amiért Gyurcsányt ilyen hirtelen eltakarították