Egyre nagyobbak a veszteségek

Munkatársainktól
2003. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyilvánvaló már a háború első napjától kezdve, hogy a szövetségesek és az iraki források merőben más adatokat közölnek az áldozatok számáról. Hatalmas számháború kezdődött, az ellentmondó híradások nyomán nem lehet biztosat állítani. Amerikai és brit közlések szerint eddig harminchárom katona hunyt el, közülük huszonhárman balesetben veszítették életüket, valamint tizennégy katona eltűnt. Tommy Franks tábornok tegnapi sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy eddig mintegy háromezer iraki foglyot ejtettek.
Némileg meglepő, de az iraki források sem számolnak be a szövetségesek számottevő veszteségéről. Szerintük mintegy harminc-negyven amerikai és brit katona veszítette életét a háború első napjaiban. Annál több szó esik a bombázások iraki civil áldozatairól, az al-Dzsazíra televízió úgy tudja, eddig száz-százötvenen haltak meg. Megfigyelők nem zárják ki, hogy a civil áldozatok száma emelkedni fog, ahogy a hadműveletek sűrűn lakott területekre tevődnek. Ezt támasztja alá, hogy számos esetben, amikor iraki erők megadást jeleztek, tűz alá vették az őrizetükre induló amerikai–brit erőket, másutt pedig civil ruhába öltözöttek vették tűz alá a szövetségeseket.
A háború technikai veszteségeiről csak amerikai–brit oldalon vannak viszonylag biztos jelentések. Balesetben elveszett egy CH–46 Sea Knight csapatszállító helikopter, két brit Sea King helikopter összeütközött és az öbölbe zuhant. Egy MH–53-as balesetet szenvedett Irakban, s a magára hagyott helikoptert szétbombázták, nehogy az ellenség kezébe jusson. Egy Apache Longbow helikopter épen (látszólag nem sérülés, hanem meghibásodás miatt) került iraki kézbe, míg egy hasonló gép napokkal korábban súlyosan megrongálódott. Egy brit Tornado GR–4 csapásmérő gépet amerikai Patriot rakéta semmisített meg, talán a leginkább megdöbbentő és értetlenséggel fogadott szövetséges veszteséget okozva. Az amerikai légierők ez idáig nem szenvedtek veszteséget, ám ahogy a korábbi háborúk során, ezúttal is várható, hogy gépek eltűnését, majd elvesztésüket rövid úton elismerik – akár baleset, akár ellenséges tűz miatt is zuhannak le.
A szárazföldi erők technikai veszteségeinek összegyűjtése jóval nehezebb feladat. A háború elején egy amerikai Cobra helikopter szétlőtte a tengerészgyalogság egy M1A1 Abrams típusú páncélosát, amelyet egyébként nem könnyű kilőni (1991-ben az iraki T–72-esek speciális nyíllövedékei csak árkokat szántottak páncélzatán). Az eltévedt amerikai katonák foglyul ejtését eredményező rajtaütésben több szállító és műszaki jármű semmisült meg. Az Al-Naszaríja ostromáról tudósító tévéstábok képei egy állítólag RPG páncéltörő gránáttal kilőtt AAVC7 lánctalpas, úszóképes járművet mutattak, amelynek személyzete kivétel nélkül elpusztult, továbbá teherautókat, amelyek lángokban álltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.