Északír remények

Szentesi Zöldi László
2003. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Könnyen meglehet, hogy az északír köztársaságiak Szaddám Huszeint inkább meg nem értett politikusnak, mint rossz fiúnak tartják. Talán a gyilkosságokban, a kínzásokban, a terrorcselekményekben sem hisznek – fakadt ki a minap David Trimble, a legnagyobb északír politikai tömörülés, az Ulsteri Unionista Párt vezetője. A Bush-doktrína közvetlen hatása immáron a zöld sziget hat északi grófságában is tetten érhető. A tartományban többségben élő protestáns unionisták számára létkérdés, hogy önmagukat a világméretű terrorizmusellenes hadjárat részesének mutassák. Érvelésük hasonlatos Ariel Saronéhez, aki a palesztin fegyvereseket előszeretettel nevezi a világbéke ellenségeinek. Észak-Írországban a rettegett IRA, a kisebbségi katolikus köztársaságiak titkos hadserege a „hívószó”, legalábbis az unionisták így szeretnének szimpátiát kelteni ügyük iránt.
A helyzet persze sokkal bonyolultabb, mindkét oldalon számos körülmény akadályozza a békefolyamatot. A szervezett bűnözéshez ezer szállal kapcsolódó unionista fegyveresek évek óta belháborút folytatnak a védelmi pénzek és a drogpiac feletti hatalomért. A köztársasági oldalon az Ír Köztársasági Hadsereg hosszú ideje tűzszünetet tart, de senki sem tudja, hogy szakadár csoportjai – a Continuity IRA és a Real IRA – mikor elégelik meg a tétlenséget, hogy egy látványos robbantással szertefoszlassák a békéről szőtt álmokat.
Nem véletlen, hogy Tony Blair brit és Bertie Ahern ír miniszterelnök nemrégiben megállapodott arról, hogy a május 1-jén esedékes északír parlamenti választásokat május 29-re halasztják. Ezzel a döntéssel a békefolyamatnak kívánnak újabb lökést adni, de aligha kétséges, hogy reményeikben csalatkoznak. Hiába tanácskozott a két kormányfő több mint harminc órán át, a legfőbb kérdésben, az IRA lefegyverzését illetően egy tapodtat sem haladtak előre.
Bár az 1998-as nagypénteki megegyezés megnyugtatóan rendezte a szemben álló unionisták és köztársaságiak kölcsönös sérelmeit, és véget vetett a három évtizedes polgárháborúnak, a valódi béke alighanem várat még magára. A felek annak idején rögzítették, hogy a békefolyamat részeként a köztársaságiaknak meg kell válniuk fegyverzetüktől. Az IRA – nemzetközi felügyelet mellett – meg is semmisítette arzenálja egy részét, de az unionisták újabb tetteket, konkrét lépéseket várnak a titkos hadseregtől. Márpedig az IRA erre nem hajlandó, hiszen a katolikus közösség előtti legitimizációja tovább sérülne. A belfasti gettókban már így is túl „puhának” tartják őket, sokan inkább a radikális szakadárokkal rokonszenveznek, akik úgy gondolják, hogy a harcot egészen a britek kiűzéséig folytatni kell. Ez utóbbi célkitűzés jelenleg irreális, még az IRA-t „felügyelő” Sinn Fein párt két vezetője, Gerry Adams és Martin McGuinness sem hiszi, hogy Észak-Írország alkotmányos státusa a közeljövőben megváltozhat. Valósággal sokkolta a katolikus közösséget a tavaly év végi népszámlás eredménye is. Kiderült, hogy az unionisták még mindig 56 százalékos többségben vannak a tartományban, pedig a Sinn Fein már fele-fele arányról beszélt a felmérés előtt. Mindenesetre a katolikusok szaporodnak, a protestánsok pedig fogyatkoznak, a jelenlegi tendenciák mellett egy-két emberöltő múlva az őshonos írek létszáma a telepes britek fölé nőhet. Figyelemre méltó tény, hogy mindkét közösségben megerősödtek a radikálisok. A katolikus táborban a Sinn Fein tekintélye – évtizedek óta először – a mérsékelt Szociáldemokrata Munkáspárttal (SDLP) vetekszik, az unionista oldalon pedig továbbra is tényező Ian Paisley Demokratikus Unionista Pártja (DUP), az armaghi tiszteletes demagóg írellenessége igen népszerű az unionista társadalomban. Észak-Írország elmúlt öt esztendeje magában hordozta a nagy robbanás lehetőségét – miután az érintett kormányok és pártok képtelenek megállapodni a továbblépés módozatairól, ma sokan attól tartanak, hogy az erőszak újra elszabadul.
A „róka fogta csuka” helyzet igazi vesztese a brit miniszterelnök. Tony Blair Észak-Írországnak (is) köszönhette népszerűségét, tagadhatatlan, hogy annak idején a munkáspárti kormány teremtett rendet a feldúlt tartományban. Most könnyen meglehet, hogy az iraki háború mellékszálaként a rendezetlen északír helyzet is hozzájárul Blair tekintélyvesztéséhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.