Továbbra sem alkuszik a Pénzügyminisztérium (PM) a volt postabanki kisrészvényesekkel: csak az után fizeti meg egyenként káraikat, hogy bíróság előtt pert vesztett velük szemben. A bank volt vállalati nagytulajdonosaival viszont a tárca legfelsőbb vezetése tárgyal, ám eddig eredménytelenül, tudtuk meg volt kistulajdonosi forrásokból. A – megkeresésünkre későbbi választ ígérő – pénzügyi kormányzat így egyre nagyobb veszteséget görget tudatosan maga előtt, hiszen a részvényesek tőkéjük mellett a bank megroppanása idején érvényes, évi húszszázalékos késedelmi kamatot is megkapják. (Például százmillió forintos követelés esetén négyévi pereskedéssel számolva 180 millió a végső teher.)
A PM-nek alig van esélye a fizetés elkerülésére az után, hogy tavaly novemberben a Legfelsőbb Bíróság (LB) felülvizsgálati tanácsa megtámadhatatlan ítéletben mondta ki: az államnak nem az általa kínált ötforintos, hanem az eredeti – tízezer forintot meghaladó – árfolyamon kell kifizetni öt kistulajdonost.
– A jogerős ítélet óta volt postabanki ügyfeleim száma mintegy félszáz fővel, az általuk perelt követelés értéke kamatokkal együtt négymilliárd forinttal nőtt – mondta el kérdésünkre Hidasi Gábor ügyvéd, aki már tavaly nyáron is hatszáz privát és céges károsultat képviselt. Közülük 140 esetében az elsőfokú bíróság már az állam számára elmarasztaló ítéletet is hirdetett. Egyes jelek alapján úgy tűnik: a PM legföljebb ezek egy részét fellebbezi meg, s a többi esetben rövidesen fizethet. Fehér Tibor, a korábbi céges kistulajdonosokat képviselő ügyvéd szerint az LB-ítélet óta pár tucat érintett vállalat jelentkezett nála. Mivel annak idején ők nagyobb súllyal voltak jelen a pénzintézetben, a jogi szakember által képviselt együttes követelések értéke immár két-három milliárd forintot tesz ki.
Varga Mihály volt pénzügyminiszter lapunknak korábban úgy nyilatkozott: az Orbán-kormány egyik 2002. tavaszi ülésén úgy döntött, hogy a PM kössön méltányos megegyezést a kistulajdonosokkal. Az előző kormányzat viszont nem juttatott volna kártérítést azon nagyrészvényeseknek, akiknek tudomása volt, netán szerepet is vállaltak a Postabank súlyos veszteségének kialakulásában. Ismeretes az is: a PM-n belül az 1998 végéig államtitkárként tevékenykedő László Csaba – a jelenlegi pénzügyminiszter – képviselte a leghatározottabban azt az álláspontot, hogy a kistulajdonosokat öt forintokkal is ki lehet fizetni.
A vita oka: a Princz Gábor és társai miatt 152 milliárd forint veszteséget elszenvedett Postabank 75 százalékos tulajdonosává vált állam 1998 végén kénytelen volt töredékére leértékelni a papírokat (a bank alaptőkéje így 42 milliárdról 21 millió forintra csökkent). Az állam csak e lépés után tett nyilvános vételi ajánlatot a többi részvényesnek. Utóbbiak szerint azonban őket nem az ekkori, hanem az állam uralkodó részesedésének – 1998 júliusára eső – megszerzésekor érvényes 140 százalékos árfolyamon kellett volna kifizetni.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével