Forintok és négyzetméterek

Az ellenzék az olcsó és racionális állam megteremtésére vonatkozó ígéreteket és a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) másfélszeresére növelt köztisztviselői karát, a kétszáz darabra bővült MeH-gépkocsiparkot és a 410 luxusautóra kiírt közbeszerzési eljárást állította szembe. Bírálták azt is, hogy az oktatási tárca egy SZDSZ-hez kötődő személyt foglalkoztatott külső szakértőként, s hogy a környezetvédelmi minisztérium döntése szerint egy 64 millió forintos pályázatot nyert egy a szabad demokratákhoz közeli cég.

Munkatársainktól
2003. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Takarékos államot ígért Medgyessy Péter – mondta interpellációjában Répássy Róbert (Fidesz). Hogyan spórolt a kormány azzal, hogy másfélszeresére emelte a Miniszterelnöki Hivatal létszámát, közbeszerzési pályázatot írt ki 410 luxusautóra s 66 új mobiltelefonra? – kérdezte a politikus. Kifogásolta, hogy a kormányváltás óta a kancellária 55 millió forintot költött munkatársai utazására, miközben a kormány arra hivatkozik, hogy nincs pénz a rendőrök, a tűzoltók vagy a közalkalmazottak béremelésére, illetve a minimálbér növelésére.
Kiss Péter, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter válaszában elmondta: a kancelláriának most több feladatot kell ellátnia, mint az előző kormány idején. A maximális 788 fős keretet még nem érték el, és ha leszámítjuk az új feladatokat, akkor tulajdonképpen 293-mal kevesebben lennének, mint ahányan vannak – érvelt. Kiss Péter az ellenzék hangos tetszésnyilvánításától kísérve elmondta: most is igaz a régi vicc, amely szerint nem osztogatnak, hanem fosztogatnak. Állítása szerint tíz felső kategóriás autóra írtak ki pályázatot. Répássy Róbert arcpirítónak nevezte a miniszteri választ. Kifejtette: a pályázatból kiderül, hogy a felső kategóriába tartozó autók közül a MeH tíz Audi A8-asra, 300 Volkswagen Passatra és 100 darab Saabra írt ki pályázatot 2,9 milliárd forint értékben.
Pósán László (Fidesz) arra volt kíváncsi: megfelel-e a valóságnak, hogy az oktatási tárca csaknem 100 millió forintért foglalkoztat külső szakértőket a felsőoktatási törvény előkészítése kapcsán. Arra is kíváncsi volt, hogy valóban Geréby György vezeti-e ezt a csoportot, aki korábban az SZDSZ Mérleg utcai székházának eladása kapcsán is feltűnt. Hiller István államtitkár lényegében elismerte a képviselő által elmondottakat. Kifejtette: a munka koordinációját egy operatív csoport végzi, amelynek vezetője Geréby György, Magyar Bálint korábbi tanácsadója volt. Azonban ő tavaly novemberben lemondott. Hozzátette: Geréby a 98 millió forintból semmiféle juttatást nem kapott.
Kontrát Károly (Fidesz) arra volt kíváncsi, hogy miért bérel a rendőrség 2000 négyzetméteres irodahelyiséget (amelynek költsége öt évre 750 millió forint) akkor, amikor a belügyminiszter szerint létszámstop van a főkapitányságokon. Lamperth Mónika belügyminiszter válaszában cáfolta, hogy létszámcsökkentés lenne a rendőrségnél. Mint mondta, létszámstop van. A miniszter szerint az irodabérletről az előző kormány alatt született döntés. Kontrát elmondta: a szerződést a Medgyessy-kormány alatt írták alá.
– Miért hazudik a Postabank-ügyben Keller László, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára? – tette fel kérdését Demeter Ervin (Fidesz). A politikus emlékeztetett arra: Keller „szenzációs” bejelentést tett, amely szerint előkerült egy titkos KEHI-jelentéstervezet a Postabank több mint 150 milliárdos konszolidációja kapcsán. – Ráadásul az ügyészség helyett a gyanúsítottnak, azaz Princz Gábor egykori bankvezetőnek adták át a jelentéstervezetet – tette hozzá Demeter. Azt is elmondta: Keller állításával szemben nem az előző kormány idején, hanem 2002. november 7-én, már az új vezetés idején titkosították a dokumentumot. Szekeres Imre, a MeH politikai államtitkára vitatta, hogy a Postabank esetében veszteségről kell-e beszélni vagy inkább „rossz követelésekről”. Megjegyezte: az Orbán-kormány Postabankkal kapcsolatos döntésében 172 milliárd forintról van szó, így nem tudni, hová tűnt mintegy 20 milliárd forint.
Járvás István (Fidesz) a Jászapátiban történt környezetszennyezési ügy kapcsán utalt arra: ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek egy – szerinte – MSZP-s vállalkozás tulajdonában lévő területen talált 23 hordónyi veszélyes hulladék miatt. A képviselő összefüggésbe hozta az üggyel Szekeres Imrét. Kis Zoltán államtitkár azt mondta: a felügyelőség a jogszabályok szerint járt el. Arról is szólt: a hordókat 1988-ban a Magyar Néphadsereg helyezte el ideiglenesen, egy-két napra a bekerítetlen területen, majd a hulladék tizenöt évig ott maradt. Miután fény derült az esetre, meghozták a megfelelő döntéseket.
A környezetvédelmi tárca átvilágítását 64 millió forintért elvégző SZDSZ közeli céggel kapcsolatban intézett kérdést a kormányfőhöz Parragh Dénes (Fidesz). Szerinte az SZDSZ-es vezetésű minisztérium felelőtlenül bánt az adófizetők pénzével, mivel nem szakértőket bízott meg az átvilágítással, ráadásul azt szerinte meg lehetett volna oldani a tárcán belül is. Medgyessy Péter kormányfő jogszerűnek és szakmailag is megalapozottnak nevezte a döntést. Hozzátette: a közbeszerzési döntőbizottság is jóváhagyta a gyorsított eljárási módot. Utalt arra is, hogy az említett cég, a Budapest Economic megfelelő referenciákkal rendelkezett a feladat elvégzéséhez.
A képviselők lefolytatták az európai uniós csatlakozásról szóló szerződéssel kapcsolatos országgyűlési határozati javaslat általános vitáját, amelyről az április 12-i népszavazás hivatalos eredményhirdetése után dönt a T. Ház. A javaslat tartalmazza, hogy a csatlakozási szerződés aláírására a kormány kap meghatalmazást. Ez a passzus az ellenzék kérésére került az előterjesztésbe, mivel korábban felvetődött, hogy a kormányfő, azaz Medgyessy Péter kapja a felhatalmazást. A határozati javaslattal mind a négy párt egyetért – derült ki a vita során.
Az Országgyűlés este lefolytatta a családon belüli erőszak megelőzésére és hatékony kezelésére irányuló országgyűlési határozati javaslat részletes vitáját.
***
Rasszizmusról a T. házban. Várhatóan egy hónapon belül a parlament elé kerül az antidiszkriminációs törvény, és rövidesen tárgyalhatja az Országgyűlés a közösség elleni izgatás újrafogalmazott büntető törvénykönyvi paragrafusát is – derült ki Bárándy Péter igazságügy-miniszter szavaiból, amellyel Juhász Gábor (MSZP) napirend előtti felszólalására reagált. A szocialista politikus a március 21-i rasszizmus elleni világnappal kapcsolatban egyebek mellett az 1944-es német megszállásról és a zsidóüldözésekről beszélt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.