A szerb rendőrség a szervezett bűnözés elleni hadjáratában megsemmisítette ugyan a maffiaklánokat, de a végső győzelmet még nem ünnepelheti. Az országos hajsza folytatódik. A bűnszövetkezetek vezetőinek jó része rács mögé került, ám sokan kereket oldottak. Többségük feltehetőleg még mindig az országban, esetleg éppen Belgrádban rejtőzködik. A szökésben lévők között vannak a Zoran Djindjics miniszterelnök elleni gyilkos merénylet megszervezésében és végrehajtásában részt vett emberek is.
Már-már hihetetlen részletek kerültek nyilvánosságra a mindenható alvilág módszereiről. Megtalálták a zimonyi klán szerémségi „magánbörtöneit”, ahová az elrabolt embereket hurcolták, s ahol kínzóeszközöket, láncokat, bilincseket is találtak a fegyverek és kábítószer mellett. Letartóztatták az újvidéki Szuvajdzsics Ibolykát, aki ingatlanokat engedett át a maffiának. Fiát, Miladin Szuvajdzsicsot, a klán egyik vezetőjét szintén elfogták. Eddig mintegy háromezerre tehető a lefogottak száma, ezernél is több gyanúsítottat benntartottak. A gyors eredményeket a vizsgálószervek feltehetőleg annak köszönhetik, hogy egykettőre vallomásra bírják az elfogottakat. Számos jel mutat arra, hogy az alvilágon pánik lett úrrá.
Hasonló alapossággal indult meg az igazságszolgáltatás megtisztítása a bűnöző elemektől. Miután letartóztatták Milan Szarajlics államügyész-helyettest, aki bevallotta, hogy szerepelt a zimonyi klán fizetési listáján, felfüggesztették állásából Szinisa Szimics ügyészt is. Szarajlics nemcsak akadályozta a bűnözők felelősségre vonását, de 120 ezer euróért egy védett tanú nevét is kiadta a maffiának. Ezenkívül elősegítette egyes bűnözők – köztük Dejan Milenkovics Bagzi, a Djindjics elleni „kamionos merénylő” – szabadon bocsátását.
Az alvilág elleni harc jegyében lemondatták a legfelső bíróság elnökét, Leposzava Karamarkovics asszonyt is. A szerbiai igazságszolgáltatás új vezetői kíméletlen harcot indítottak a bűnözés és a korrupció ellen, és személyi változások várhatók a hadvezetésben is. Nyugdíjba küldték a jelenlegi kormányzatot bíráló Aca Tomicsot, a katonai elhárítás vezetőjét. Állítólag a rendőrség soraiban is tisztogatások várhatók.
Az egykori boszniai szerb tábornok, Ratko Mladics nem élvezi a hadsereg védelmét – jelentette ki Borisz Tadics szerbia-montenegrói védelmi miniszter, miután híre kelt a háborús bűnös Mladics letartóztatásának. Gordana Csomics, a Demokrata Párt egyik vezetője rámutatott, hogy Zoran Djindjics halála nem gátolja az együttműködést a hágai törvényszékkel. Figyelemre méltó, hogy amikor Carla del Ponte főügyész Szerbiában járt, az első dolga volt leróni kegyeletét Djindjics sírjánál, ha már a temetésen nem vehetett részt.
A merénylettel kapcsolatban egyébként újabb körülmények is felmerültek. Djindjics meggyilkolását a Szerb Radikális Párt politikailag inspirálta – jelentette ki Szlobodan Orlics, a szerb kormánykoalíció egyik vezetője. Számottevő politikai erők követelik a szélsőséges párt betiltását. A szerbiai közvélemény Zoran Zsivkovics új miniszterelnök személyében látja a biztosítékot arra, hogy a reformok folytatódnak, de ennek kétségkívül a bűnszövetkezetekkel való leszámolás az előfeltétele.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot