Irak szomszédai jobban félnek a menekültek várhatóan több százezres tömegétől, mint a becsapódó rakétáktól – nyilatkozta a minap a kuvaiti egyetem egyik kutatója. Jordániában, Törökországban és Szíriában még jól emlékeznek a tizenkét évvel ezelőtti állapotokra, amikor is több országot felkészületlenül ért az iraki menekültek áradata. Okulva ebből, már a támadások kezdete előtt több helyütt lázas munka folyt: táborokat állítottak fel, biztosították az infrastruktúrát és az élelmiszer-, valamint gyógyszerellátást. Helyszíni jelentések szerint a menekültáradat még nem indult meg, de becslések szerint akár kilencszázezer iraki is átlépheti a határt, és félmillióra tehető azok száma, akik az országon belül kényszerülnek majd elhagyni otthonaikat. – A legnagyobb gondot az jelenti, hogy nem tudjuk, ezek az emberek merre veszik útjukat – világított rá a segélyszervezetek egyik legégetőbb problémájára a Chicago Tribune-nak nyilatkozva a Vöröskereszt munkatársa Kuvaitban. – Nekivágnak a sivatagnak vagy lemennek délre, Bászra környékére? Vagy helyben maradnak és nem mozdulnak otthonaikból?
A segélyszervezetek azonban minden eshetőségre felkészültek: a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálatnak a térségben dolgozó munkatársa szerint az Irakban működő segélyszervezetek elsősegély-, étel- és italcsomagokat állítottak össze, valamint pokrócokat vásárolnak folyamatosan Bagdadban. Németh Eszter – lapunkhoz eljuttatott közleményében – arról számolt be, hogy ötven, korábban fúrt kútba kerültek pumpák, amelyek így mintegy húszezer ember számára biztosítanak elegendő vizet. Négy nagy város – Bagdad, Kiruk, Moszul, Bászra – környékén legalább nyolc nagyobb és 44 kisebb segélyezési központot állítottak fel.
A környező országok egyébként már a háború kezdete előtt táborokat építettek határaik mentén, amelyek több tíz- vagy akár százezer menekült befogadására is alkalmasak. Kuvait az Irakkal határos demilitarizált övezetben létesített táborokat, és már időben gondoskodott a menekültek számára létfontosságú sátrakról, takarókról és élelemről. Jordániában, ahol hetvenezer menekülttel számolnak, már megkezdték a korábban használt táborok felújítását.
Az iráni hatóságok kétszázezer menekült ellátásáról tudnak gondoskodni a határ mentén felállított tizenkét táborban, és már biztosították a kijelölt területek víz- és áramellátását is. A török kormány 18 tábor létesítésére adott utasítást: ebből hatot Irakban, hatot a határon és további hatot Törökországban készülnek felállítani. Az ország 276 ezer menekült ellátásáról képes gondoskodni. Szakértők egyébként nyolcvanezerre teszik azok számát, akik átlépik a török határt és több mint ötvenezerre azokét, akik a túloldalon maradnak majd.
Az egyetlen kivétel Szaúd-Arábia, amely megerősítette északi határának védelmét, és nem engedi be a menekülteket. Azok a családok sem jártak szerencsével, amelyek Szíria felé vették az irányt, helyszíni beszámolók szerint ugyanis Irakból nem engedik kiutazni a Szíria felé menekülőket. A Caritas osztrák segélyszervezet munkatársa úgy tudja, hogy több zsúfolt vonatot megállítottak a határ előtt, az embereket leszállásra kényszerítették, és visszaküldték Bagdadba.

Hamarosan találkozhat Donald Trump és Orbán Viktor