Lépés a politikai rendezés felé?

A Kreml egyértelmű politikai győzelemként értékeli az alkotmányról tartott csecsenföldi népszavazás hivatalos adatok szerint elsöprő igent hozó eredményét. Moszkvai szakértők azonban óvatosan fogalmaznak, s óvnak a túlzott optimizmustól.

2003. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A több mint 540 ezer választásra jogosult mintegy 80 százaléka vett részt a vasárnapi, kiemelt biztonsági intézkedések mellett lezajlott referendumon, s az előzetes eredmények alapján mintegy 95 százalékuk mondott igent a köztársaság új alkotmányára, valamint a Csecsenföld elnökének és parlamentjének megválasztásáról szóló törvénytervezetre. Orosz megfigyelők szerint a kézzelfogható nyomás és az erős propaganda mellett nyilvánvaló, hogy a csecsenek nagy része belefáradt az évtizedes háborúba, és békét, stabilitást akar. Alekszej Malasenko, a moszkvai Carnegie-központ e kérdéssel foglalkozó elemzője a magas részvételi arányt lapunknak két dologgal magyarázta. Egyrészt figyelmeztet arra, hogy egy katonailag ellenőrzött területen feltűnő, s adott esetben politikai állásfoglalásként is értékelhető, ha valaki nem megy el szavazni, másrészt szerinte nem volt olyan nagy tét sem, ugyanis sokan nem igazán hittek a referendum eredményességében.
A szavazók döntése értelmében Csecsenföld az Oroszországi Föderáció tagköztársasága, és a fegyveres szakadár mozgalom tagjait kizárják a politikai életből, nem indulhatnak a választásokon. A Maszhadov vezette erők azonban nem ismerik el a népszavazás eredményét, és a fegyveres harc folytatására szólítottak fel. Korai tehát a politikai rendezés felé tett egyértelmű lépésként értékelni a szavazást, figyelmeztet Malasenko. Megjegyzi ugyanakkor, hogy a Kreml már több lépést is tett ez irányba, amíg azonban folyik a háború, és nincs párbeszéd a szemben álló felek, a szeparatisták és Moszkva között, addig egyelőre csak helyben futásról lehet beszélni. Természetesen a referendum jobb eszköz a rendezésre, mint a puskák, tette hozzá.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint a népszavazás eredménye a legoptimistább várakozását is felülmúlta, s úgy fogalmazott, hogy a sikeres referendummal Oroszország lezárta a területi egységével kapcsolatos utolsó komoly problémát. A szakértő figyelmeztet, hogy a háborúból ugyan sokaknak elegük van, ez azonban nem azt jelenti, hogy közülük sokan nem a függetlenség hívei. Bőven van tehát még potenciál a Moszkva elleni kiállásra.
Alekszandr Vesnyakov, az orosz központi választási bizottság elnöke úgy nyilatkozott hétfőn, hogy Csecsenföld elnökének megválasztására a decemberi orosz törvényhozási választásokkal egy időben kerülhet sor, a csecsenföldi parlamentről pedig legkésőbb 2004 elején dönthetnek a választók. Az elnökválasztás favoritja Ahmad Kadirov, a jelenlegi Moszkva-barát csecsen adminisztráció vezetője lehet, akinek – mint Malasenko megjegyzi – személyes pozícióját is megerősítette a voksolás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.