Minél tovább tart, annál kártékonyabb

Korábbi várakozásokkal ellentétben a tőzsdéken nem okozott komoly változást az iraki háború. Elemzők ugyan a hét elején megjósolták, hogy a közel-keleti katonai akció már beépült a részvényárakba, de ezt egyesek megkérdőjelezték, tegnap viszont a hitetlen befektetők a bőrükön is érezhették az érdektelenséget. A magyar elemzők és maga Csillag István gazdasági miniszter sem várt különösebb gazdasági hatást a katonai akciótól.

2003. 03. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már a tőzsdék nyitásakor látszott, hogy a befektetők nem foglalkoznak a háborúval. Sokan úgy gondolták, hogy gyors lefolyású lesz a katonai beavatkozás, így nincs mitől tartaniuk. Az elemzők többsége pozitív hatást várt, míg mások ezzel ellentétben gyengüléstől tartottak. A legnagyobb kilengést a japán tőzsdén lehetett észrevenni, a Nikkei napközben 3 százalékkal erősödött, de zárásra korrigált. A nemzetközi eseményekkel párhuzamosan a magyar piacon sem lehetett komolyabb elmozdulást észrevenni, a forgalom alacsony volt, a BUX csupán a csökkenéssel nyitó amerikai piacok hatására gyengült. New Yorkban a kereskedés elején a mérsékelt csökkenést zuhanás váltotta fel.
Csillag István gazdasági miniszter azt nyilatkozta: „ha a háború rövid lefolyású, kevés emberéletet követel, és az olajmezőkben csak csekély kár keletkezik, akkor az olajárak valószínűleg a jelenlegi szinten maradnak, a háború befejezése után pedig csökkennek, ami pozitív hatással lehet a magyar gazdaságra.”
A Magyar Nemzeti Bank folyamatosan őrködik a hazai pénzforgalom, a pénzellátás és a bankrendszer működésének zavartalansága felett. A jegybank folyamatosan figyeli a devizapiac mozgását, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a forint árfolyamának stabilitását biztosítsa – közölte Missura Gábor, az MNB szóvivője.
Nemzetközi elemzők úgy nyilatkoztak, hogy a korábbi hetekben a tőzsdei részvények alulértékeltté váltak, a Szaddám Huszeinnek adott 48 órás amerikai ultimátum viszont megszüntette a bizonytalanságot, így alakulhattak ki a napokban elért emelkedések. Az elemzők szerint a rövid háború csupán álom, nem érdemes azzal hitegetniük magukat a befektetőknek, hogy néhány napon belül komoly előrelépést érnek el az amerikai csapatok. Amennyiben viszont hosszabbra nyúlik a katonai beavatkozás, akkor már komolyabb makrogazdasági hatásokkal, zuhanó árfolyamokkal, dráguló nyersanyagárakkal kell majd számolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.