Munkában a szerb bíróságok

Sebestyén Imre
2003. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyüzem kezdődik a szerbiai bíróságokon. Csaknem négyszáz személy ellen tettek bűnvádi feljelentést a terhelő bizonyítékok alapján, amelyeket a szerb nyomozószervek gyűjtöttek össze Zoran Djindjics miniszterelnök meggyilkolása után – ismertette Dragan Sutanovac, a parlament védelmi és biztonsági bizottságának elnöke, aki azt is elmondta, hogy e személyek közül 262-en különféle bűnszövetkezetek tagjai. Nemcsak azokat üldözik s állítják most bíróság elé, akiknek közvetve vagy közvetlenül közük volt a merénylethez, hanem mindazokat, akik esetében alapos a gyanú, hogy szembekerültek a törvénnyel.
Jelenleg több mint ezren vannak vizsgálati fogságságban a merénylet után elfogott kétezernél is több személy közül. Még nem sikerült mindenkit begyűjteni azok közül, akik részt vettek a gyilkosság megtervezésében és végrehajtásában. A fővezérek – a zimonyi klán vezetői: Milorad Lukovics Legija, Dusan Szpaszojevics Siptar és Mile Lukovics Kum – még szabadon vannak. A belügyminisztérium által kiadott közlemény – most már nyomozási adatok alapján – egyértelműen ezt a bűnbandát jelöli meg a merénylet közvetlen elkövetőjeként.
A kormány és a belügyminisztérium e közleményével gyakorlatilag propagandaháborút indított azok ellen, akik a szerb közvéleményben hazafiaknak, a nemzeti érdekek nagy harcosainak, a horvátországi és a boszniai háború hőseinek mutatták be magukat. Igyekeznek felnyitni a szerbek szemét, hogy miközben az ország nélkülözött, e bandák vezetői fényűzően éltek, a kábítószer-kereskedelemből rengeteg pénzt szereztek. A belgrádi lapok beszámolnak a szerb alvilági vezérek párizsi, monte-carlói, athéni, hongkongi, dominikai, kolumbiai utazásairól, s mindezeket fényképekkel is illusztrálják.
Legija és Siptar a drága jachtokat szerette, s gyengéjük volt a kaszinó. Párizsi kiruccanásukkor napi ötvenezer eurót költöttek fejenként. Hatalmas bevételük volt az emberrablásokból is, egy-egy elrabolt üzletemberért milliónál is többet kértek a családoktól, a cégektől.
Meglepetést okozott közben, hogy a zimonyi klán egyik vezetője – akinek szintén köze lehet a Djindjics elleni merénylethez – önként jelentkezett a rendőrségen, hogy tanúskodjon Legijáék ellen, akik most elrendelték meggyilkolását.
Kasza József szerint a merénylet elkövetői hamarosan rendőrkézen lesznek. A szerb kormányfőhelyettes egy lakossági fórumon mondott beszédében nehezményezte, hogy a magyar miniszterelnök nem jött el Djindjics temetésére. Lamperth Mónika pedig viszszarepült még a szertartás megkezdése előtt, mondta Kasza, aki szerint ez tiszteletlenség volt a szomszédos ország, Zoran Djindjics és az itteni magyarság iránt is. Jelezte, hogy mindezt szóvá teszi a Máért ülésén is.
***
A légitámadás évfordulója. Tegnap volt négy esztendeje annak, hogy a NATO-légitámadás során csapásokat mértek Újvidékre. A 78 napos háború alatt a rakéták a székváros számos építményét rombolták le, köztük mindhárom Duna-hídját. (S. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.