Közepes színvonalú összefoglaló elemzés Ron Werber tanulmánya, amelyet egyszerű módszerekkel és jóval olcsóbban is el lehetett volna készíttetni – hangsúlyozta Répássy Róbert (Fidesz), miután megismerte az iratot. Az angolul 26, magyarul 29 gépelt oldalból álló, színes mellékletekkel kiegészített tanulmány nem nevezi meg azokat a tanácsadókat, akik segítségét Werber igénybe vette. Répássy szerint nincs magyarázat arra, hogy az MSZP tanácsadója milyen módon tudott előzetes feltárómunkát végezni, illetve hogyan folytatja az úgynevezett monitoringtevékenységet a kormányzati szerveknél.
A politikus hangsúlyozta: a tanulmány készítője addig nem juthat hozzá számos információhoz, amíg nem esik át a C típusú nemzetbiztonsági átvilágításon. Kifogásolta, hogy a dokumentumon nem szerepel Ron Werber aláírása vagy cégének bélyegzője. A munkára kötött megbízási szerződést nem tudta bemutatni Szekeres Imre államtitkár, mondván, ezt Draskovics Tibortól kabinetfőnöktől kell elkérni.
Répássy szerint a számukra bemutatott tanulmányban nincsenek olyan adatok, amelyek indokolnák a titkosítást. Érthetetlennek nevezte, hogy előbb megtagadták a betekintést a dokumentumba, majd engedélyezték. Jelezte: a megbízási szerződés ügyében további kérdéseik lesznek.
Szekeres Imre, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) politikai államtitkára úgy fogalmazott: azért engedtek betekintést a képviselőknek a tanulmányba, mert ezzel erősíteni kívánják a kormányzat munkája iránti közbizalmat. Hozzátette: a tanulmány nem titkos, ahhoz azonban joguk van a munka során megkérdezett dolgozóknak, hogy személyes véleményüket és helyzetüket ne tárják a nyilvánosság elé. Ron Werber ugyanis a dokumentum szerint 54 órányi interjút készített a kabinetiroda alkalmazottaival és számos miniszterrel. Az államtitkár hangsúlyozta: a tanulmány készítője nem tekinthetett bele államtitoknak minősülő adatokba.
Pettkó Andás (MDF) a Répássyéhoz hasonló kifogásokat fogalmazott meg. Eörsi Mátyás (SZDSZ) magas színvonalú munkának nevezte a tanulmányt. Elmondta: többek között az is olvasható benne, hogy hiányosságok tapasztalhatók a kabinetnél az információáramlás, illetve a döntés-előkészítések, valamint azok bejelentésének időzítése kapcsán. Katona Béla (MSZP) történelmi jelentőségűnek nevezte, hogy a képviselők bepillanthattak a tanulmányba, amely szerinte egyébként magas színvonalú.
A tanulmány első öt oldalát – amely az általános célokat és feladatokat tartalmazza – a sajtó munkatársainak is kiosztották.
Ron Werber tanulmánya a parlament plenáris ülésén is szóba került: Répássy megismételte eddigi kérdéseit, válaszában Szekeres az Orbán-kormány tevékenységét bírálta, amely szerinte megingatta a közbizalmat.
*
Az adatvédelmi biztos nem indít hivatalból vizsgálatot Ron Werber tanulmánya ügyében – jelentette be Péterfalvi Attila. Az ombudsman hozzátette: a hivatalához nem érkezett az ügyben beadvány.
Rapid délutáni friss – Pártelnök a gyomerdőben + videó
