Nem várnak menekülteket

A fideszes Németh Zsolt a parlamentben arra kérte a kormányt, hogy Csehország példáját követve, összhangban a magyar közvéleménnyel – az ország lakosságnak 92 százaléka ellenzi a háborút – lépjen ki a harminc tagot számláló háborús koalícióból. Az ellenzéki politikus ezt arra reagálva mondta, hogy Lamperth Mónika belügyminiszter napirend előtti felszólalásában az iraki konfliktussal összefüggésben ismét megerősítette: Magyarország nincs közvetlen veszélyben. Lendvai Ildikó (MSZP) Orbán Viktornak és Kövér Lászlónak mondott köszönetet, amiért szerinte az ellenzéki politikusok titkon helyeslik a kormány iraki politikáját.

Tábori Gabriella
2003. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánk aktívan részt vesz a terrorizmus elleni küzdelemben. Magyarország szövetségesi kötelezettségeit akár az ENSZ, akár a NATO keretében nemzeti érdekei alapján vállalta, és teszi azt most is – jelentette ki napirend előtti felszólalásában az iraki konfliktussal összefüggésben Lamperth Mónika belügyminiszter. Hozzátette: nem várható, hogy jelentős számú menekült érkezik Magyarországra, ám a kabinet ez ügyben is meghozta a szükséges intézkedéseket.
Németh Zsolt, a nagyobbik ellenzéki párt külügyi kabinetvezetője azonban úgy véli: a magyar kormány csak a lényegről, a háborúban tanúsított felelősségéről nem beszélt az utóbbi napokban. A fideszes politikus kifogásolta, hogy nem Medgyessy Péter miniszterelnök tájékoztatta a parlamentet az iraki konfliktus kapcsán napirend előtt. Németh Zsolt kijelentette: a Fidesz elfogadhatatlannak tartja, hogy Magyarország tagja a harminctagú háborús koalíciónak. Hangsúlyozta, hogy most hazánk szavahihetősége forog kockán mind a muzulmán, mind a nyugati világban. A Fidesz érdekelt abban – fűzte hozzá –, hogy Szaddám Huszein mielőbb megbukjon, illetve mihamarabb lefegyverezzék őt. A kormánypártok és az MDF elégedett volt a belügyminiszter parlamenti beszámolójával. Herényi Károly (MDF) hangsúlyozta: valamennyi parlamenti erő abban érdekelt, hogy a háború minél előbb, a lehető legkevesebb áldozattal záruljon le. Lendvai Ildikó a politikai erők egyetértésének fontosságát hangsúlyozva kiemelte, hogy Granasztói György, a volt kormányfő évértékelő beszédeit is szervező Magyar Polgári Együttműködés Egyesület korábbi elnöke úgy véli, hogy Orbán Viktor aláírta volna a nyolcak levelét. A szocialista politikus megköszönte Orbán Viktornak, hogy tavaly még azt mondta: hazánk nem maradhat semleges az iraki kérdésben. Köszönetet mondott Kövér Lászlónak (Fidesz) is, mert a nemzetbiztonsági bizottság legutóbbi ülése után közölte: biztos abban, hogy a szolgálatok mindent megtesznek az ország biztonsága érdekében. Kuncze Gábor (SZDSZ) jelezte: nem érti annak a kérdésnek a felvetését, hogy Magyarország hadban áll-e. Megjegyezte viszont, hogy az emögött meghúzódó rövid távú pártpolitikai érdekeket látja, és ezt mélységesen elítéli.
***
Nézetkülönbség a kabinetben. Az Irak elleni háború miatt szólalt fel napirend előtt Varga Mihály (Fidesz) is. Kijelentette: a kormány nem készült fel arra, hogy egy esetlegesen elhúzódó iraki konfliktus milyen hatással lesz a magyar gazdaságra. A volt pénzügyminiszter elhúzódó recesszióra számít. Bírálóan nyilatkozott arról, hogy a gazdasági, illetve a pénzügyi tárca vezetői egymástól eltérően ítélik meg a várható hatásokat. Sajtónyilatkozatokra hivatkozva idézte László Csabát, aki szerint nem várhatók különösebb hatások, Csillag István viszont a várthoz képest 0,8 százalékkal kisebb gazdasági növekedést jósol. A pénzügyi tárca politikai államtitkára, Veres János erre reagálva kijelentette, hogy Magyarország költségvetési helyzete stabil, nem látja szükségét a költségvetési sarokszámok korrigálásának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.