Nincs indok a részvételre

A Fidesz országos választmánya előtt Orbán Viktor helyzetértékelő beszédet mondott, amelyben a párt átalakításáról, az iraki háborúról és az új világrendről, valamint az EU-csatlakozás következményeiről fejtette ki véleményét.

Kis Ferenc
2003. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg nem ismerünk olyan magyar érdeket, amely indokolná részvételünket az Irak elleni háborús koalícióban, ezért jó lenne mielőbb kilépni belőle – hangsúlyozta Orbán Viktor volt miniszterelnök a Fidesz országos választmányának szombati ülésén. A politikus Csehország példáját említette, ahol az új államelnök megválasztása után kijelentette: országát senki ne említse a háborús koalíció tagjaként. Orbán Viktor arra is kitért, hogy Magyarországot semmilyen szövetségesi kötelezettség nem terheli. – Ellenfeleink előszeretettel vonnak le téves következtetéseket a balkáni, illetve az afganisztáni válság kapcsán tett nyilatkozatainkból a mostani helyzetre vonatkozóan, holott három, egymástól eltérő történelmi szituációról van szó – fejtette ki Orbán Viktor. Elmondta: az első két esetben közös NATO-akció, illetve az észak-atlanti szövetség és az Európai Unió által is támogatott – a szeptember 11-i terrortámadás miatt erkölcsileg is indokolható – amerikai beavatkozás történt. Irakkal szemben viszont az USA egyoldalú, támadó hadműveletet indított. – A Fidesz álláspontja korábban és most is világos: csak azt a katonai lépést támogathatjuk, amely mögött nemzetközi szervezetek – ENSZ,
NATO – felhatalmazása áll – tette hozzá. A volt kormányfő szerint iraki nézőpontból ez nem demokráciaháború, hanem honvédő harc. Megjegyezte: az amerikai katonai akció egy új világrend kialakulásának kezdetét jelenti, amely megbontja az eddigi, a NATO-ra épülő biztonsági rendszert, pedig ez Magyarország számára a legbiztonságosabb volt.
Orbán Viktor a Fidesz 15. születésnapján tartott ünnepségen szintén szólt a háború lehetséges következményeiről, és aggodalmának adott hangot amiatt, hogy az USA példáját követve akár Oroszország, akár Kína is hasonló „megelőző háborút” indíthat a jövőben.
Az uniós csatlakozás kapcsán a választmány ülésén azt hangsúlyozta: szükség van olyan programok kidolgozására, amelyek a csatlakozás veszteseit az integráció győzteseivé tehetik. A kormány egy felmérésére hivatkozva megemlítette például, hogy a csatlakozást követően a mezőgazdaságból élőknek csupán tíz százaléka kap majd támogatást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.