Nincs megoldás: zuhanunk

Szertefoszlottak az iraki háború gyors befejezéséhez fűzött remények a világ tőkepiacain. A múlt héten tetemes veszteséget szenvedtek az irányadó indexek. Legnagyobb kiábrándulást a párizsi CAC 40-es mutató jelez, amely öt nap alatt 5,44 százalékkal zuhant. Az amerikai indexek 3,5-4,5 százalékkal kerültek pénteken az egy héttel korábbi értékük alá. A pesti tőzsde sem tudta kivonni magát a negatív trendből, noha számos hazai hír enyhítette a külföldről érkező eladói nyomást. A BUX 12 bázisponttal süllyedt.

Zelei Béla
2003. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csökkent a gyors háború gazdaságélénkítő hatásának esélye – ez szűrhető le a múlt heti részvénypiaci mozgásokból. Korábban az elemzők legnagyobb valószínűséggel egy villámháborús befejezéssel számoltak az iraki konfliktus megoldásaként, s ennek következtében az amerikai és az európai gazdaság növekedésének felgyorsulását prognosztizálták. Ez a várakozás gyakorlatilag fejére állította a tőzsdei reakciókat. Általában egy háború kitörésének hírére zuhanniuk illik a tőzsdeindexeknek, de ezúttal az amerikai rakéták elindítása megemelte a részvényárakat.
A háborús hírek hatására a múlt hét első kereskedési napján ötödik legnagyobb veszteségét szenvedte fennállása óta a párizsi CAC. A mutató egyetlen nap alatt 5,7 százalékkal zuhant, s e veszteség zöme – 5,44 százalék – a hét végéig megmaradt. Hasonló fordulat ment végbe Londonban és Frankfurtban is: az FTSE 100-as index majdnem négy százalékkal gyengült egy hét alatt, a DAX pedig 3,22 százalékkal lett „soványabb”. Az irányadó nemzetközi indexek közül egyedül a földrajzi és diplomáciai értelemben is távol lévő Tokió tudta függetleníteni magát a háborús pszichózistól: a Nikkei 225 index ugyanebben az időszakban valamivel több mint egy százalékkal javulni tudott.
Van olaj
Túlkínálatra figyelmeztette az olajpiac szereplőit a múlt hét végén Alvaro Silva, az OPEC főtitkára. Ezúttal a kereskedők hallgattak az olajkartell véleményére, s az elmúlt hetekben lezajlott áremelkedés után nyereségrealizáló eladásokat kezdtek. A kínálat hatására némileg csökkentek a jegyzési árak az irányadó piacokon. Silva szerint a kitermelés jelenlegi üteme kiegyensúlyozott készletek fenntartását teszi lehetővé.
Magyarországon elsősorban az olajár emelkedésén keresztül érezhetjük meg az iraki konfliktus kedvezőtlen hatását – fejtették ki az MTI által megkérdezett hazai elemzők. Amennyiben három-négy hónap nem elegendő Szaddám Huszein diktatúrájának megdöntésére, s ha a fegyveres konfliktus a szomszédos országokba is átterjed, az magasba emelné az olaj árát, felértékelné a tőke számára menedéket jelentő arany, valamint a kötvények szerepét. Magyarországon elsősorban a magas olajár jelenthet veszélyt, ami az inflációt növelő hatásán keresztül valamennyi iparág helyzetét rontaná.
Romló bizalom
Visszafogott várakozásokat tükröz a háború folytatásával kapcsolatban a michigani egyetem által számított fogyasztói bizalmi index márciusi alakulása. A februári 79,9 pont után a háromszáz háztartás megkérdezése alapján számított mutató 77,6 pontra esett vissza. A kutatók rámutattak, hogy a bizalmatlanság a kiskereskedelmi adatokban is tetten érhető. A michigani index publikálását megelőzően hozta nyilvánosságra hasonló tapasztalatait a szélesebb mintát feldolgozó Conference Board.
Számszerűsíthető a háborús félelmek hatása az Európai Unióban is. Az Európai Központi Bank növekvő pénzellátásról számolt be, ami a pénzintézet elemzőinek véleménye szerint a háborús kockázatokkal hozható összefüggésbe. A befektetők előnyben részesítik ebben a helyzetben a likvid eszközöket. Már februárban érezhető volt ennek hatása. Az úgynevezett M3 pénzellátás februárban 8,1 százalékra emelkedett a januári 7,2 százalék után. Az euróövezet fennállása óta nem tudta elérni a 4,5 százalékban limitált kívánatos szintet. A pénzellátás számai fontos indikátorok az EKB részére a monetáris politikájának kialakításához, noha az elsődleges az árstabilitás fenntartása, vagyis az infláció kordában tartása. A jelenlegi árstabilitási kilátásokat az EKB jónak tartja, változatlan álláspontja, hogy az infláció mérséklődik az év további folyamán. Februárban átlagosan 0,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az euróövezetben, és 2,4 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly februárban. A tizenkét havi infláció hetedik hónapja haladta meg a központi bank kétszázalékos riadószámát. Az euróövezet tizenkét tagországában januárban átlagosan 2,2 százalékos volt a tizenkét havi infláció, a decemberi 2,3 százalék után. Az elemzők márciusról is 2,4 százalékos tizenkét havi inflációt jósolnak az euróövezetnek, miután Németországban, az első becslés szerint, márciusban 1,2 százalékra lassult a tizenkét havi fogyasztóiár-infláció a februári 1,3 százalékról.
Osztalékfutam
Közeledvén az évi rendes közgyűlések szezonja, megkezdődött a befektetők számára az „évi rendes” osztalékvadászat. A Budapesti Értéktőzsde fénykorában, amikor nem volt lehetetlen egy év alatt százszázalékos árfolyamnyereségre szert tenni a tőzsdén minden különösebb szakértelem és bennfentesség nélkül, háttérbe szorult a nyereség osztalékkal való növelése. Amióta viszont stagnáló, süllyedő részvényárakkal szembesülnek a befektetők, egyre nagyobb késztetést éreznek a kibocsátók osztalékágon vonzóbbá tenni magukat. Ezt a folyamatot ugyan a múlt héten legnagyobb árfolyamnyereséget elérő tőzsdei papírja, a húsz százalékkal erősödő Fotex nem támasztja alá, hiszen éppen a napokban derült ki a társaság közgyűlési meghívójából, hogy az igazgatóság nem szándékozik osztalékfizetést javasolni. Valójában nyolc százalék körüli erősödést könyvelhetnek el a Globus részvényesei is. Egy hete még négyezer forint alatt forogtak a konzervgyári részvények. Azóta a társaság dematerializálta és ezzel egy időben „negyedelte” a részvényeit, azaz a pénteki 1059 forintos záró árat néggyel kell megszorozni, ha össze akarjuk vetni az egy héttel korábbi értékével. A Globus az új részvényekre darabonként száz forintot fizet.
A vezető részvények kibocsátói közül a Richter tett ki legjobban magáért az osztalékfizetési ígéretével. Amennyiben az április 28-i közgyűlés megszavazza, részvényenként 330 forintot vehetnek fel a tulajdonosok, a tavalyi 120 forinttal szemben. Az OTP igazgatósága nem tette közzé osztalékjavaslatát, de a társaság az éves mérlegében részvényenként 39,50 forintos tulajdonosi javadalmazással számolt. A Mol részvényesei 55 forintra számíthatnak. Az olajtársaság számára kedvezően – illetve a nemzetközi normáknak megfelelően – zárulhat a szlovákiai Slovnaft-felvásárlás. A szlovák tőzsde és a felügyelet helyt adott a magyar társaság érveinek és fellépett a múlt heti árfolyam-eltérítési kísérlet ellen, ami a Mol számára lényegesen megdrágította volna a befolyásszerzést. Szélsőséges esetben ötvenmillió dolláros felárat is eredményezhetett volna az egyik kisebbségi tulajdonos próbálkozása, de hogy valójában mennyit takarított meg a Mol, az a még piacon lévő Slovnaft-részvényekre megjelenő vételi ajánlatból derül majd ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.