Ma számol be az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke az Országgyűlésnek a szervezet 2002. évi tevékenységéről. Az erről készült jelentés szerint az ÁSZ 2002-ben 12 helyszíni vizsgálata nyomán kezdeményezett büntetőeljárást, amelyek mindegyikében megindult a nyomozás.
Tizenegy esetben fordult elő számviteli fegyelem megsértése, két esetben jogosulatlan gazdasági előny megszerzése, további két esetben hűtlen kezelés, egy esetben magánokirat-hamisítás és újabb egy esetben sikkasztás volt az alapos gyanú tárgya. A 12 feljelentés 12 kis vagy közepes nagyságú községi önkormányzatra vonatkozott, s személy szerint 22 gyanúsítottat érintett – szögezi le az ÁSZ.
Úgy vélik: a fegyelmi felelősség érvényesítését nagymértékben gátolja, hogy noha a számvevőszéki törvény szerint az ÁSZ-nak van lehetősége munkajogi felelősségre vonást kezdeményezni, azonban a számvevőszéki törvény, és más jogszabály sem tartalmaz arra nézve kötelezést a vizsgált szervnek, hogy az ÁSZ kezdeményezése alapján kivizsgálja az ügyeket. Előrelépést jelenthetne e téren – hangsúlyozzák –, ha a számvevőszéki törvény az ügyészségi törvényhez hasonlóan kötelezést írna elő a munkáltatónak arra, hogy az ÁSZ kezdeményezése alapján köteles a fegyelmi eljárást megindítani.
Felvetették annak szükségességét is, hogy az ÁSZ kapjon tájékoztatást az általa kezdeményezett büntetőeljárások előrehaladásáról, mert a szervezet továbbra sem rendelkezik információkkal az általa korábban kezdeményezett eljárások eredményeiről. Ezért ismételten kezdeményezik a vonatkozó büntetőeljárási szabályok módosítását.

A Honvédelmi Minisztérium közzétette a Ruszin-Szendi Romuluszról szóló jelentés összefoglalóját