Tommy Franks, az egyenes tábornok

2003. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vannak főtisztek, akiknek van valódi és van a nyilvánosságnak tartogatott személyisége, ám Tommy Frankstől azt kapod, amit látsz – jellemezte az Irak elleni háborút vezénylő tábornokot egy korábbi munkatársa. S valóban, a Közel-Keletért és Közép-Ázsiáért felelős amerikai Központi Parancsnokság (Central Command) első emberét rendkívül egyenes személyiségnek ismerik közvetlen főnökei a Pentagonban, a Feher Házban, de beosztottjai is a harcmezőn. Arcát fürkészve sem jutunk más megoldásra: az évek sokrétű tapasztalatától megkeményedett katonaarc, aki tudja, hogy az egyenes beszéd, a hibák elismerése emberek életét mentheti meg.
Tommy Franks nem „irodai” tábornok, és ezt alighanem karrierjének köszönheti: legalulról, legénységi állományból küzdötte fel magát. A Bush famíliához hasonlóan texasi, ám nem tősgyökeres, gyermekéveit Oklahomában töltötte. A tüzérség tagjaként került Vietnamba, ahol már tiszti rangot kapott. Amerika vesztes háborújáért ő is súlyos árat fizetett, hiszen háromszor is megsebesült, amiért háromszor részesült a nagyra becsült Bíbor Szív kitüntetésben. Nem került nyilvánosságra, hogy milyen mértékben és milyen körülmények között, mivel Franks megtartotta magának a részleteket – állítja a Time magazin, amely szerint Franks nem szeret rivaldafényben állni. Lassan megmászta a ranglétrát, és egyre nagyobb felelősséggel járó beosztásokba került – bár katonai karrierje kezdetén otthagyta első egyetemét, később két diplomát is szerzett.
Alighanem ez a teljes mértékben katonás jellem elnyerte a Bush-kormányzat tetszését, noha kezdetben Donald Rumsfeld védelmi miniszter bizalmatlanságot mutatott iránta. Mint ugyanis generációjának minden tagja az óriási túlerőre alapozott háború és teljes erőfeszítés mellett tette le a voksát, szemben a mindenkori politika lagymatag, katonailag kevésbé hatékony vagy egyenesen veszélyes elképzeléseivel. A három híres tábornok (mindegyikük megjárta Vietnam poklát) ennek tulajdonítja, hogy Délkelet-Ázsiában kudarcot vallottak, s szerintük ez a hiba még egyszer nem ismételhető meg. Az afganisztáni és a jelenlegi iraki hadműveletekben megütközött és egyfajta egyensúlyt alakított ki a két doktrína. Franks sok katonát akart, míg Rumsfeld villámháborút kevés bevetéssel, s most ennek ötvözetét tanúsítják a tévéképernyők. Negyedmillió amerikai katona van ugyan a térségben, de csak lassan indul be a hadigépezet, hogy a politikai szempontoknak engedve Washington maradék reputációját ne vesztegessék el.
Persze az acélos jellem és megjelenés, az igyekezet, hogy tetteit ne verje nagydobra, sem lehet akadálya némi elhajlásnak. A mai napig lelkesen szeretett felesége sodorta bajba, amiért belső vizsgálatot is indítottak ellene. Franks gyakran a hadsereg repülőgépén utaztatta az asszonyt, mi több, részt vehetett szigorúan titkos eligazításokon is. A négycsillagos tábornok talán a háborús készülődésnek köszönhette, hogy makulátlan reputációján végül is nem esett folt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.