Egy ideig még a magyar demokrácia stabilitását külső tényezőknek is biztosítaniuk kell – fejtette ki Martonyi János, az egyesület elnöke. Hozzáfűzte, mindezt egy esztendővel ezelőtt nem mondta volna, ám ami a gyülekezési, a szólás- és a sajtószabadság terén, illetve a kiegyensúlyozott tájékoztatás terén történik, azt mondatja vele, hogy az uniós biztosítékokra is szükség van. Hozzátette: egymást érik a független intézmények vezetőit ért nemtelen és megalapozatlan támadások, s rágalomözön zúdul a médiára. Szerinte ezért egyszerre kell megálljt mondanunk az európai értékrendet sértő, veszélyeztető folyamatokra, s egyszerre kell igent mondanunk arra, hogy az európai értékrend teljes jogú tagjaivá akarunk válni. A volt külügyminiszter arról is beszélt, hogy nincs is jogunk megtagadni a határokon túli magyarságtól a magyar nemzet újraegyesítését az unión belül.
Több előadó is bírálta az európai uniós kormányzati kampányt. Pálinkás József, a polgári kormány oktatási minisztere szerint, aki látja az infantilis kormányzati uniós reklámokat, magát a népszavazás sikerét is félteni kezdi. Szerinte egyébként a hazai tudományos kutatási intézményrendszer tönkretétele megkezdődött, s ez veszélyeket hordozhat a csatlakozás előtt. Bod Péter Ákos, a jegybank volt elnöke úgy vélekedett: az EU-kampánnyal nemcsak az a gond, hogy csupán az érzelmekhez szól, de nem is mond igazat. Utalt rá, hogy lesznek társadalmi rétegek, amelyek relatíve rosszabbnak érzik majd helyzetüket, ám a nemzetgazdasági hatások mérlege mindenképpen pozitív lesz.
Granasztói György, a Batthyány Alapítvány elnöke arra világított rá, hogy az unióban elképzelhetetlen az a fajta adatmásolás, amit a Medgyessy-kormány megtett. Szerinte az ilyen törvénytelen eljárás végzetes szankciókat vonna maga után, ha már EU-tagok lennénk. Arra is emlékeztetett: az EU alapvető célkitűzése, hogy ne legyen háború, s ne legyenek ember és ember közti megkülönböztetések.
***
Gyarmatosítástól tartanak.
Az uniós tagság negatív hatásai nemcsak a gazdaságot fogják érinteni, hanem az országok önrendelkezését is – hangzott el az EU-bővítés 2004, a gyarmatosítás tisztességtelen módszerei címmel rendezett megbeszélésen tegnap, ahol lengyel, osztrák, finn és magyar szervezetek képviselői fejtették ki véleményüket, miért ellenzik a jövő évi csatlakozást. Az EU-ban nem lehet megőrizni az állami függetlenséget, valamint a politikai szabadságjogokat, áll a kiáltványban, melyet a Magyar Földvédő Mozgalom, a Szabad Magyarországért Mozgalom, a Jobbik Magyarországért Mozgalom a rendezvényen részt vevő külföldi szervezetekkel együtt fogadtak el. A dokumentumban a szervezetek az Európai Bizottság egy határozatával támasztják alá, miért is ellenzik a csatlakozást. Eszerint: „a tagállamok visszavonhatatlanul átruházták szuverén jogaikat az általuk létrehozott unióra”, melynek „joga felette áll minden vele ellentétes nemzeti jognak, beleértve az alkotmányokat is”. Elhangzott: az unió helyett egy kelet-közép-európai országok önkéntes társulását, egy szabadkereskedelmi közösséget kellene létrehozni. A Magyarok Világszövetségének (MVSZ) elnöksége azt ajánlja a magyar állampolgároknak: szavazzanak nemmel az EU-csatlakozásról döntő népszavazáson – jelentette be Patrubány Miklós az MVSZ elnökségének szombati nyílt ülése után; jelezte: az MVSZ nem indít kampányt álláspontja népszerűsítésére. (Cs. Sz.)

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot