E héten tárgyalja meg a miniszteri kollégium a hazai könynyűipar belpiacát védő kormány-előterjesztést – tudta meg lapunk a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) főtanácsosától, Kishonti Judittól. A főtanácsos korábban kifejtette, hogy terveik között szerepel – egyebek mellett – a belföldi piacszabályozók módosítása, a versenyképesség javítása, amelyben kereskedelemfejlesztési akciók is szerepelnek. Érdekvédelmi szervezetek már hosszú ideje jelezték, hogy állami védőintézkedések hiányában végzetes kárt szenvedhet a hazai könnyűipar. Ismeretes, hogy a szakminisztériumban múlt év végére ígérték a kormány-előterjesztés elkészítését, megvitatását, ám ez addigra nem valósult meg. A szakmai érdekképviseletek most nagy érdeklődéssel várják, hogy lesz-e számukra kedvező változtatás. A mai napon hozza nyilvánosságra az ágazat érdekében javasolt elképzeléseit a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Magyar Könnyűipari Szövetség (MKSZ). Cseh József, az MKSZ főtitkára lapunknak elmondta: számos területen védelmet szeretnének elérni a kormányzattól. A főtitkár hangsúlyozta, hogy miközben a hazai kereskedőknek számtalan jogszabálynak és előírásnak kell megfelelniük, addig egyes nagyobb piacokon áldatlan állapotokkal lehet találkozni, amelyeket az Európai Unió sem tűr majd meg.
A piaci szereplők és érdekvédők szerint rendkívül nagy veszteséget szenved el a könnyűipar a távol-keleti országból érkező cipők, pólók és dzsekik alulszámlázása miatt. Egyes becslések szerint a kiesett forgalom éves szinten meghaladja a hetvenmilliárd forintot. A szakemberek szerint további komoly problémát okoz a termékek valótlan megnevezése. A nem éppen uniós elvárásoknak megfelelő piaci helyzet felszámolása érdekében nemrég a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) a használtgépjármű-importban korábban alkalmazott Schwacke-katalógushoz hasonló kiadványt készített a könnyűipari termékek beazonosítására, az árak pontos megállapítására.
A közterhek meg nem fizetésének másik jól bevált módszere, hogy a távol-keleti importáru származási helyének egy EU-tagországot jelölnek meg, amivel „megspórolják” a fizetendő vámot. Nevük mellőzését kérő szakemberek lapunknak elmondták, szükségesnek tartanák a vámstatisztikák hatékonyabb ellenőrzését. Ezzel pontos képet lehetne kapni a helyzetről, s a visszaélések is könnyebben felszámolhatók lennének.

Megkérdezték Ruszin-Szendi Romuluszt, hogy valóban dicsőítette-e Ukrajnát a NATO ülésein – videó