Végjáték a hazai könnyűiparban

Információnk szerint e héten tárgyalja meg a miniszteri kollégium a hazai könnyűipar belpiacát védő kormány-előterjesztést, továbbá a mai napon ismertetik érdekvédelmi szervezetek ez irányú javaslataikat. Szakmai szervezetek már hosszú ideje jelezték, hogy állami védőintézkedések hiányában végleg eltűnhet a hazai könnyűipar.

Csákó Attila
2003. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E héten tárgyalja meg a miniszteri kollégium a hazai könynyűipar belpiacát védő kormány-előterjesztést – tudta meg lapunk a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) főtanácsosától, Kishonti Judittól. A főtanácsos korábban kifejtette, hogy terveik között szerepel – egyebek mellett – a belföldi piacszabályozók módosítása, a versenyképesség javítása, amelyben kereskedelemfejlesztési akciók is szerepelnek. Érdekvédelmi szervezetek már hosszú ideje jelezték, hogy állami védőintézkedések hiányában végzetes kárt szenvedhet a hazai könnyűipar. Ismeretes, hogy a szakminisztériumban múlt év végére ígérték a kormány-előterjesztés elkészítését, megvitatását, ám ez addigra nem valósult meg. A szakmai érdekképviseletek most nagy érdeklődéssel várják, hogy lesz-e számukra kedvező változtatás. A mai napon hozza nyilvánosságra az ágazat érdekében javasolt elképzeléseit a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Magyar Könnyűipari Szövetség (MKSZ). Cseh József, az MKSZ főtitkára lapunknak elmondta: számos területen védelmet szeretnének elérni a kormányzattól. A főtitkár hangsúlyozta, hogy miközben a hazai kereskedőknek számtalan jogszabálynak és előírásnak kell megfelelniük, addig egyes nagyobb piacokon áldatlan állapotokkal lehet találkozni, amelyeket az Európai Unió sem tűr majd meg.
A piaci szereplők és érdekvédők szerint rendkívül nagy veszteséget szenved el a könnyűipar a távol-keleti országból érkező cipők, pólók és dzsekik alulszámlázása miatt. Egyes becslések szerint a kiesett forgalom éves szinten meghaladja a hetvenmilliárd forintot. A szakemberek szerint további komoly problémát okoz a termékek valótlan megnevezése. A nem éppen uniós elvárásoknak megfelelő piaci helyzet felszámolása érdekében nemrég a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) a használtgépjármű-importban korábban alkalmazott Schwacke-katalógushoz hasonló kiadványt készített a könnyűipari termékek beazonosítására, az árak pontos megállapítására.
A közterhek meg nem fizetésének másik jól bevált módszere, hogy a távol-keleti importáru származási helyének egy EU-tagországot jelölnek meg, amivel „megspórolják” a fizetendő vámot. Nevük mellőzését kérő szakemberek lapunknak elmondták, szükségesnek tartanák a vámstatisztikák hatékonyabb ellenőrzését. Ezzel pontos képet lehetne kapni a helyzetről, s a visszaélések is könnyebben felszámolhatók lennének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.