Az örök vesztesek

Szentesi Zöldi László
2003. 04. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyakran tévesztik össze az észak-iraki türkméneket Türkmenisztán lakóival, pedig semmi közük a volt szovjet tagköztársasághoz. Egyébként is helyesebb volna türköknek nevezni őket, hiszen a régi törökök leszármazottai, akik északról vándoroltak mai hazájukba mintegy ezer évvel ezelőtt. Az identitásukra oly kényes észak-iraki népek sorában a türkmének számítanak a harmadik legnagyobb számú kisebbségnek. Lélekszámuk a mindenkori politikai megítélés függvénye – ellenfeleik néhány százezerre taksálják őket, nacionalista vezetőik 2 milliónál is több észak-iraki türkménről beszélnek.
A türkmének nem tekintik magukat kisebbségnek, minden alkalommal hangsúlyozzák, hogy önálló nemzetként járnak el ügyeikben. Ennek megerősítésére gyakran idézik I. Fejszál iraki királyt, aki az 1925-ös alkotmányban az iraki nemzetet „arabok, kurdok és türkmének közösségeként” határozta meg.
Azóta azonban sok víz lefolyt az Eufráteszen, a türkmének sorsáról jó ideje mások döntenek. Különös módon a kisebbség kisebbségei lettek, hiszen az arab többségű Irakban csekélyebb számarányú kurdok által felügyelt területen éppenséggel a türkmének szorultak kisebbségbe. A kurd–türkmén viszony állandóan feszültségekkel terhes, a kurdok a gyűlölt ellenség, Törökország előretolt helyőrségét látják a török nyelvet beszélő türkménekben, a másik oldalon pedig az önálló nemzeti léthez való jogukat kérik számon a kurd vezetőktől. Ami a türkmének jogait illeti, azzal tulajdonképpen nem is lenne baj. Az elmúlt tizenkét évben a kurd autonómia területén a türkmének sokkal jobb körülmények között éltek, mint a Szaddám Huszein uralta országrészben rekedt testvéreik. Észak-Irakban önálló televízióadásaik, újságjaik, iskoláik lehettek, s jóllehet számos kulturális különbség nehezíti a közeledést – a türkmének például ragaszkodnak latin betűs török írásukhoz, míg a kurdok az arab és kurd nyelvet, írásmódot részesítik előnyben –, ma már sok türkmén politikus együttműködik a kurd hatóságokkal.
Nem így az észak-iraki türkmének fegyveres szervezete, a Türkmén Front. Az 1995-ben alapított csoport következetesen kiáll a kisebbségi népcsoport jogaiért, bár lehetőségei tagadhatatlanul szűkre szabottak. A kurdok persze folyamatosan követelik a milícia leszerelését, mondván, a kurd hatóságok már felállították a rendőrséget. Amikor az iraki államtól és a kurd autonómiától független türkmén állam eshetősége szóba kerül, akkor a Türkmén Front vezetői mindig tiltakoznak: szó sincs önálló államról, mindössze emberi, polgári, kisebbségi jogaik kiterjesztésén fáradoznak, jövőjüket a föderális Irakon belül képzelik el. Érvelésük kísértetiesen emlékeztet a két kurd vezető, Barzani és Talabani politikai hitvallására. Mindazonáltal nyilvánvaló, hogy a kurdok és a türkmének végső soron saját államban gondolkodnak – csakhogy amíg az öt ország határterületén összefüggően élő több tízmillió kurd számára a teljes önállóság néhány évtized múlva akár reálpolitikai kérdés is lehet, addig a kis lélekszámú, Irakon belül is meglehetősen széttagolt türkmének aligha törhetnek ki a rájuk kényszerített politikai-állami keretekből.
Az iraki háború előkészületei is azt mutatták, hogy a nagyhatalmak nem számolnak a türkmén igényekkel. Képviselőiket tavaly ősszel nem hívták meg az iraki ellenzéki kerekasztal szervezői; amint a török Hurriyet napilap találóan megjegyezte, „a tanácskozáson még monarchisták is részt vehettek, csak a türkmének nem”. Az amerikaiak nem rejtették véka alá, hogy jelenlétük azért aggályos, mert bomlasztanák az Iraki Nemzeti Kongresszus munkáját. Ennek ellenére a türkmének afféle magánszorgalomból az amerikai–brit támadók mellé álltak, több száz fegyverest küldtek a hadszíntérre, nem utolsósorban azért, mert – a kurdokhoz, Szaddám Huszeinhez és Törökországhoz hasonlóan – ők is szeretnének részesülni a Kirkuk környéki olajmezők bevételeiből. Szerepzavarban vannak tehát az észak-iraki türkmének. Történelmi szerepük egyelőre kimerül abban, hogy jelenlétükkel még bonyolultabbá tegyék az egyébként is kacifántos észak-iraki helyzetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.