Bagdad kapuinál az amerikaiak

Belgium tegnap azt javasolta, hogy hívják össze az Európai Unió külügyminiszteri értekezletét közös álláspont kidolgozására az iraki rendezést illetően. Guy Verhofstadt miniszterelnök kijelentette, hogy „az ENSZ-nek kell főszerepet játszania Irak háború utáni politikai és gazdasági újjáépítésében”.

Hírösszefoglaló
2003. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sokkal ezelőtt, a francia külügyminiszter orosz és német kollégájával tartott párizsi eszmecseréje után szintén ezt az álláspontot képviselte, de szerintük az ENSZ-nek elsősorban a humanitárius kérdések kezelésében kell főszerepet játszania. Dominique de Villepin tegnap délben munkaebéden fogadta Joschka Fischert, a német diplomácia vezetőjét és Igor Ivanov orosz külügyminisztert. A külügyminiszterek aggodalmuknak adtak hangot az iraki humanitárius helyzet miatt. Hétfőn vagy kedden Észak-Írországban csúcstalálkozót tartanak a brit és az ír kormányfő, valamint az amerikai elnök részvételével. A találkozón az iraki helyzet mellett az északír rendezésről is szót ejtenek.
Amerikai közlés szerint legyőzték az iraki Köztársasági Gárda Nida hadosztályát a délkeleti irányból Bagdad felé nyomuló amerikai erők. A hadosztály három dandárja közül kettőt felmorzsoltak, a Nida hadosztály mint hatékony harcoló erő megszűnt létezni – mondta tegnap a Reuters helyszíni tudósítójának egy amerikai katonatiszt.

Bagdadban tegnap délutánra helyreállt a vízellátás, az áramszolgáltatást azonban csak részlegesen sikerült biztosítani, tartalék generátorok segítségével.Az iraki televízió tegnap este képeket mutatott arról, hogy Huszein látogatást tesz a főváros bombák sújtotta kerületeiben. Azt is látni lehetett, hogy tömegek üdvözlik az iraki elnököt. A felvétel állítólag tegnapi.

Szaddám Huszein iraki elnök a főváros bombák sújtotta al-Manszur lakónegyedében tett látogatást, amely az amerikai tüzérség lőtávolságán belül van. Azt is látni lehetett a képeken, hogy a tömeg ujjongva üdvözli a katonai egyenruhát viselő elnököt. Volt, aki arcon csókolta, többen kezet csókoltak neki. A televízió szerint a felvétel tegnapi, de a Reuters szerint ezt nem lehet ellenőrizni; Szaddámnak több hasonmása is van. Ez az első olyan felvétel Szaddám Huszeinről, amelyen a lakosság körében látható, és amelyet a háború március 20-i kezdete óta mutattak be. A tömeg azt kiabálta: „Lelkünket, vérünket feláldozzuk érted, Szaddám!” – jelentette az AFP, amelynek állítólagos szemtanúk megerősítették: tegnap délután látták az elnököt az al-Manszur negyedben. Ari Fleischer fehér házi szóvivő szerint az iraki akciót akkor is sikeresnek fogják tartani, ha nem találják meg Szaddám Huszeint.
Az iraki diktátor nem fogja megadni magát, hanem harc közben fog elesni – jelentette ki a spanyol El País tegnapi számának adott interjújában Ignacio Rupérez, aki a bagdadi spanyol követség 1997-es megnyitásától kezdve három és fél évig élt nagykövetként a városban. „Szaddám megalomániás. Néhány éve megbízta genealógusok egy csoportját, hogy rajzoljanak neki olyan családfát, amely őt egyenesen a próféta környezetével hozza összefüggésbe. Illuzórikus dolog volt azt gondolni, hogy száműzetésbe vonul, ahogy az Egyesült Államok és néhány arab ország kérte, vagy hogy öngyilkos lesz, ahogy egyesek sugallták” – így Rupérez.
Londoni értesülések szerint a támadó csapatok gyakorlatilag ellenőrzésük alá vonták Bagdad fő nemzetközi repülőterét, s már a nevét is megváltoztatták az eddigi Szaddám Nemzetközi Repülőtérről Bagdadi Nemzetközi Repülőtérre – jelentette tegnap a BBC. Ugyanakkor Geoff Hoon brit védelmi miniszter nem sokkal korábban még azt mondta, hogy elfoglalták a bagdadi repülőtér egy részét, de azt nem tudta megerősíteni, hogy az egész légikikötő a kezükben lenne. Asz-Szahaf iraki tájékoztatási miniszter szerint viszont az amerikai–brit erők a repülőtéren teljesen körbe vannak zárva. A katari brit központi parancsnokság szóvivője, Al Lockwood szerint a repülőtér a rezsim szempontjából „a korona gyémántja volt”, elfoglalása pedig azt üzeni az iraki vezetésnek, hogy „eljött a kapituláció ideje”.

Hoon elismerte annak lehetőségét, hogy a Bagdadot védő, ám ellenállást eddig gyakorlatilag nem mutató Köztársasági Gárda egyes alakulatai visszavonulhattak a főváros belterületére, és nem zárható ki, hogy Bagdadban és környékén még lesz erős ellenállás. Arra reagálva, hogy a BBC-nek közvetlenül előtte nyilatkozó iraki külügyminiszter nem volt hajlandó egyértelmű választ adni a Szaddám Huszein sorsára vonatkozó kérdésre, Hoon azt mondta: továbbra sem tudható, hogy az iraki elnök él-e vagy meghalt, de a jelek szerint „nincs a hatalom középpontjának közelében ... lehet, hogy a hatalom középpontja sem létezik már”. Nadzsi Szabri a BBC-nek erről azt mondta: „a kormány normálisan működik, az elnök jól van, és az egészségi állapotáról szóló hírek a brit és az amerikai kormány hazugságai”. Szabri kijelentette, hogy a támadó csapatok „megveretve és megszégyenülten fognak távozni Irakból”. Szaddám Huszein az iraki tévében felolvasott, neki tulajdonított újabb üzenetében maga is azt mondta, hogy Irak „Bagdad kapuinál” vereséget mér a nyugati koalíció erőire. Felszólította az iraki népet, hogy „változtassa pokollá az országot a betolakodók számára”. Üzenetében, amelyet a tájékoztatási miniszter olvasott fel, arra buzdította az irakiakat, hogy harcoljanak a támadók ellen, mérjenek csapásokat rájuk éjjel-nappal, legyen a muzulmánok földjén pusztító tűzvész a betolakodók ellen. A brit kormányfő is üzenetet intézett az iraki néphez. Tony Blair több tízezer szórólapon tett ígéretet az irakiaknak arra, hogy Szaddám Huszein eltávolítása után országukat nem fogják idegenek irányítani. Ez egyértelmű üzenet Washingtonnak is, amely hírek szerint amerikai irányítású átmeneti kormányt tervez a háború után. A Downing Street közleménye szerint mindennap 60 ezer példányban fogják szétosztani a Blair fényképével ellátott, arab nyelvű üzenetet, amely szerint Huszein rendszere el fog tűnni, és amint ez bekövetkezik, megkezdődhet „az új, szabad és egységes Irak felépítése”.
Amerikai katonák fehér port, vegyi hadviselésre vonatkozó arab nyelvű dokumentumokat és az ideggáz hatóanyagával szembeni ellenszert tartalmazó dobozok ezreire bukkantak egy Bagdadtól délre fekvő létesítményben. A több ezer doboz mindegyike három üvegcse fehér port tartalmazott arab nyelvű írásokkal együtt, amelyeken a vegyi fegyverekkel folytatott hadviselés módja szerepel. Az épületben olyan anyagot is találtak, amelyet ideggázok hatóanyagainak semlegesítésére szoktak használni. Később egy másik helyen is találtak folyadékot és fehér port.

A hírhedt fekete sólyom. A Sikorsky cég H–60-as helikoptercsaládja A sólyom végveszélyben (Blackhawk down) című film révén vált világszerte ismertté. Pontosabban azáltal, ahogy két példányát Szomáliában lelőtték. Ezzel az áldozati szereppel szemben a szárazföldi hadseregben rendszeresített Blackhawk és változatai (a különleges erők és a haditengerészet is használja módosított formában) az amerikaiak legfontosabb és rendkívül jól bevált szállítóeszközei, amelyek kulcsszerepet játszanak a világ legnagyobb fegyveres erejének mobilitásában. Túlélőképessége sokszorosa a Vietnamban alkalmazott Huey típusénak, ám a helikopterek sebezhetőségének elsődleges okát, a lassú és alacsony repülési profilt természetesen itt sem tudták kiküszöbölni. A közvélemény ezért alighanem úgy fog emlékezni erre a szorgos teherhordóra, mint amelyet időnként lelő az ellenség. Ez történt szerdán Násziríja mellett is, ahol iraki kézifegyverek végeztek egy Blackhawkkal és a benne ülők többségével. (Z. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.