Barzani és a fele királyság

Gyakran mondják ellenfelei Maszud Barzaniról, hogy tulajdonképpen nem is különbözik Szaddám Huszeintől – őt is bölcs „vezérként” tiszteli népe, fényképei ott virítanak az újságok címlapján, erélyessége zsarnoki természetet takar.

Szentesi Zöldi László
2003. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár így van, akár nem, a kurd politikus – akárcsak a másik nagy hazátlan nép vezetője, a palesztin Jasszer Arafat – a legreménytelenebb helyzetekben is mindig a nemzeti függetlenség harcosa volt Észak-Irakban, vagy ahogyan a kurdok mondják, Dél-Kurdisztánban.
A Kurdisztáni Demokratikus Párt ötvenhat éves elnöke a híres kurd politikus, Musztafa Barzani fiaként már gyermekfejjel megízlelte a számkivetettséget, hiszen az iráni katonák elől családja a Szovjetunióba menekült. Emigrációjából 1958-ban visszatérő apja Irak északi részén rendezkedett be, majd megalakította a nacionalista KDP-t, amelynek 1976 után két fia, Maszud és Idrisz vette át az irányítását. Idrisz Barzani 1987-es halála óta a hatalom Maszud kezében összpontosul, de csak a saját pártjában, mert az észak-iraki kurdok másik fele a Kurdisztáni Hazafias Uniót támogatja.
Barzani – alkatánál fogva – nemigen tűri, hogy irányítsák. Amikor az iraki–iráni háború idején Teherán saját céljaira akarta felhasználni az iraki kurdokat, Barzani nemet mondott a radikális síita forradalmároknak. Barzani soha nem csinált titkot abból, hogy politikai és üzleti érdekei időnként egybeesnek, egészen a legutóbbi időkig együttműködött Szaddám Huszein családjával, az illegális kőolajszállítmányokból és cigarettacsempészésből származó bevételek mindenki számára kecsegtetőek. Az 1991-es Öböl-háború után Barzani szerezte meg a kurd autonómia északi, Talabani pedig a déli részét. A két rivális viszonya annyira megromlott, hogy 1994-ben polgárháborúba torkollottak az indulatok. Barzani a gyűlölt Huszeint hívta segítségül kurd riválisa ellen, s az iraki katonák segítségével birtokba vette Irbil városát. A „történelmi” megállapodásra csak a múlt év őszén került sor. Ekkor Barzani és Talabani elhatárolta érdekeit Észak-Irakban. „Elismerjük egymást, de nem avatkozunk a másik dolgába” – nyilatkozta nemrég a KDP elnöke.
Talabanival ellentétben Barzani nem támogatja teljes mellszélességgel az amerikai–brit háborús terveket, s miután övé a Törökországgal határos rész, joggal tart attól, hogy Ankara csapatokat küld a tartományba. „Ha a török csapatok Kurdisztán területére lépnek, népfelkelést indítunk” – nyilatkozta nemrég. Egyelőre nem látszik világosan, hogy az amerikaiak hogyan vélekednek az egyre aggasztóbb török–kurd viszonyról, de az kétségtelen, hogy Barzanira is szükségük van, ha valamiféle stabilitásra törekednek a térségben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.