Várhatóan szükség lesz katonai jelenlétre Irakban, de ez remélhetőleg nem tart majd hosszú ideig – mondta el a német Der Spiegelnek Zbigniew Brzezinski lengyel származású amerikai politológus, hozzátéve, hogy „a győzelem definíciójához hozzátartozik, hogy az stabilitást és demokráciát eredményezzen s ne egyszerűen katonai megszállást, amelyet a lakosság ellenállását legyűrve kell fenntartani.” Mihamarabb nemzetközi intézménynek kell átvennie a fennhatóságot, majd azt leadni az irakiaknak – folytatta a 75 éves Brzezinski, aki egyelőre nem lát olyan személyiséget az irakiak körében, mint amilyen például Hamid Karzai elnök Afganisztánban.
Jimmy Carter volt amerikai elnök egykori főtanácsadója nem tartja kizártnak, hogy amennyiben a háború túlságosan nagy pusztításokkal járna s Irak alkotóelemeire hullana szét, olyan problémák jelentkeznének, mint gerillaháború Szaddám hívei részéről, az autonómia követelése a kurdok részéről vagy síita kísérlet iszlám állam létrehozására. Amennyiben viszont a háború gyorsan befejeződne, egyes washingtoni politikusok felbátorítva éreznék magukat, hogy az iraki tanulságokat másutt is kamatoztassák: Szíriában, Libanonban vagy Iránban. Brzezinski szerint Washingtonban nagyon eltúlozták a veszélyt, amit Irak jelent, hiszen Észak-Korea sokkal komolyabb és fenyegetőbb problémát jelent a nemzetközi stabilitás szempontjából.
A Der Spiegelnek arra a kérdésére, a tévút nem ott kezdődött-e, hogy az Egyesült Államok hadat üzent a terrorizmusnak, Brzezinski így válaszolt: „Mindig hangsúlyoztam, hogy ellenség ellen lehet küzdeni, technika ellen nem. A terrorizmus technika, amelyet emberek működtetnek, akiket azonosítani kell, ha valaki háborút akar viselni. Nem szabad úgy tennünk, mintha teológiai összeütközésről lenne szó, a terrorizmust sokkal inkább a Közel-Kelet problémáinak összefüggésében kell vizsgálnunk.”

Cserpes Laura: „Abban a pillanatban egy perc alatt váltam felnőtté”