Három pillérre épül a Colin Powell által még tavaly decemberben kezdeményezett tervcsomag, amelynek úti célja a Közel-Kelet, vagyis az arab térség – áll a www.moheet.com internetes honlap újságírója által összeállított elemzésben. Musztafa Abdul Dzsawád több arab lap szerzőjének cikke alapján fogalmazza meg a Powell-csomaggal kapcsolatos álláspontját.
„Mi is volt a csomag három pillére? Az első a gazdasági, egymilliárd dolláros gyorssegély formájában, a köz- és magánszférával való együttműködés a befektetések ösztönzése céljából.
A második pillér a politikai, amely a minél szélesebb körű politikai részvételt célozza meg az arab nemzetek számára.
A harmadik pedig az oktatási, amely az oktatás, a kultúra szintjét hivatott felemelni. Powell arra a következtetésre jutott, hogy a térség polgárainak reménytelensége gazdasági tényezőkre vezethető vissza” – írja a szerző.
Az arab sajtó egyhangúan viszszautasította az amerikai kezdeményezést. Az emirátusi Al-Beján egyszerűen cselvetésnek jellemezte a csomagot. Powell csele – írja az újság – csupán egy amerikai próbálkozás avégett, hogy rávegye az arab nemzeteket az Irak ellen tervezett háború elfogadására. Emellett szót emelt az újság az arab kormányzatok ellen, amelyek maguktól nem akarják biztosítani az alapvető politikai jogokat és más emberi jogokat. A katari As-Sark felvetette azt a kérdést, hogy miként beszélnek (az amerikaiak) társadalmaink jobbá tételéről, miközben ők Izraelt arra segítik, hogy elpusztítsa azokat? „Miről gondolkodtak a döntéshozók az Egyesült Államokban, a kezdeményezésük lobogtatása alatt, miközben Saron bombái a húsunkat szaggatják, munkagépei pedig házunkat rombolják?” A libanoni An-Nahár napilap szerint a megoldás a következő: Washington álláspontját akkor lehetett volna elfogadtatni az arabokkal, ha az arab nemzetek felé bocsánatát fejezte volna ki, amiért Izrael mellett van, és a népek zsarnok elnyomói mellett áll.
Musztafa Abdul Dzsawád úgy véli, a kezdeményezés figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy az arabok gyűlölik Amerikát, nem saját szegénységük vagy a demokrácia hiánya miatt, hanem mert Amerikát tartják a tudatlanságuk, szegénységük és a diktatórikus rendszerek okának. Az ellenzéki erők és a művelt rétegek az arab világban nem bíznak többé Amerikában, amely az izraeli utasításokat követi és meghiúsít minden önálló arab fejlődési tervet. Az Egyesült Államok azért akar az arab-iszlám világ oktatási folyamatába beleavatkozni, hogy egy Nyugathoz kötődő generációt hozhasson létre, amely ideológia és kultúra szintjén minél inkább ragaszkodik hozzá, majd egy következő lépésben gazdaságilag is függővé akarja tenni az új arab generációt, majd ezt akarja politikai hatalomhoz juttatni – állapítja meg Musztafa Abdul Dzsawád.

Bennfentes kereskedelemért akár öt évet is kaphat Magyar Péter