Világszerte megállíthatatlanul terjed az atípusos tüdőgyulladás (SARS). A fertőzöttek száma 2700-ra tehető, a betegség halálos áldozatainak száma pedig már elérte a százat.
Vasárnap este újabb magyar került kórházba atípusos tüdőgyulladás gyanújával – tudtuk meg. Csathó Barna, a Fejér megyei Szent György Kórház szóvivője leszögezte: a beteg tünetei jelenleg nem SARS-ra utalnak, de véglegesen ez csak a mikrobiológiai vizsgálatok után jelenthető ki. A fiatal nő, aki hosszabb ideig Kínában tartózkodott és pénteken tért haza Magyarországra, hőemelkedéssel, torokfájással és köhögéssel fordult háziorvosához, aki elővigyázatosságból utalta be.
Elképzelhető, hogy Indiában is fölbukkant a kór, miután egy Kínából érkezett amerikai nőt a SARS-hoz hasonló tünetekkel kezelnek egy Mahárástra állambeli kórházban. A nő előzőleg Vietnamban és Thaiföldön is járt.
Hongkongban, ahol 842 SARS-esetet tartanak számon, tegnapig huszonhárman haltak bele a kórba. A SARS itt riasztó gyorsasággal terjed: a múlt pénteken 27, szombaton 39, vasárnap pedig már 42 új esetet regisztráltak. Változatlan trend mellett a hongkongi egészségügyi szervek arra számítanak, hogy április végén már háromezer beteget kell ellátniuk. A fertőzöttek között van egy kórházigazgató is. Kínában hétfőig 53-an haltak meg a betegség következtében, a fertőzöttek száma 1268-ra nőtt. Újabb két halottja van a SARS-nak Szingapúrban is, ahol nyolcra emelkedett a halálos áldozatok száma.
Kanadában, ahol 201 SARS-fertőzöttről tudnak, bejelentették: már kilencen haltak meg a rejtélyes betegségben.
Az ausztráliai kórházakban öten állnak megfigyelés alatt, mert a SARS tüneteit mutatják. Közülük hárman gyerekek, akik egy héttel korábban érkeztek Kanadából. A hatóságok most azt a háromszáz utast keresik, akik ugyanazon a gépen utaztak.
Tegnap Portugáliában is találtak egy SARS-fertőzöttet, Nagy-Britanniában pedig az ötvenedik gyanús esetről számoltak be.
A BBC beszámolója szerint a malajziai kormány bejelentette: nem engedi hazatérni saját polgárait külföldről, ha a SARS szimptómáit mutatják. A hír szerint az Egyesült Államok után Pakisztán is úgy döntött: bárkit karanténba lehet zárni, aki a betegséggel sújtott országokból érkezett. Hasonló rendelkezést hoztak Bhutánban is, ahol az ország ipari és kereskedelmi miniszterét az elsők között helyezték vesztegzár alá.
Kínai tudósok néhány áldozatban megtalálták egy szexuális úton terjedő betegség baktériumát. Szerintük nem kizárt, hogy ez a baktérium – kölcsönhatásban más kórokozókkal – felelős a SARS-ért.
David Byrne, az Európai Bizottság egészségügyi és fogyasztóvédelmi kérdésekért felelős biztos szóvivője szerint a járványok kitörésére az EU-tagországok nincsenek felkészülve. A biztos ezért javaslatot tesz egy európai betegségmegelőzési és -ellenőrzési központ létrehozására – jelentette az MTI.
*
A fertőzött országokból nincs közvetlen repülőjárat Budapestre, az utasok európai átszállással érkeznek hozzánk – tájékoztatta lapunkat Pető György, a Budapest Airport Rt. kommunikációs igazgatója. Elmondta: ily módon nemigen derülhet ki, hogy kik azok, akik Délkelet-Ázsiából indultak vagy egy ideig ott tartózkodtak. A délkelet-ázsiai térségben dolgozó magyar diplomaták javaslatára a Külügyminisztérium felhívást tett közzé, amelyben az atípusos tüdőgyulladás veszélyére figyelmezteti a külföldre tartó magyar állampolgárokat. Kérnek mindenkit, hogy folyamatosan figyeljék az ÁNTSZ jelentéseit és csak indokolt esetben utazzanak Hongkongba, Kínába, Makaóra, Vietnamba, Szingapúrba, Indonéziába, Malajziába, Tajvanra és Thaiföldre..
***
Romániában a lépfene támad.
Karantént vezettek be a romániai Neamti megye egyik településén, miután szombaton meghalt egy feltehetően lépfenével, azaz anthraxszal fertőződött férfi – adta hírül a Ziua című lap. A múlt héten Clandesti faluban egy 64 éves paraszt belelépett egy rozsdás szögbe, majd nem törődve a nyílt sebbel, tovább foglalkozott állataival. Családtagjai néhány nap múlva orvoshoz vitték, mert észrevették, hogy nehezen beszél, lába pedig elszíneződött. Orvosai szerint a férfival lépfene végzett, ezért a hatóságok segítségét kérték, annál is inkább, mert Romániában elég gyakori a lépfenefertőzés. Antibiotikummal látták el és megfigyelés alatt tartják azokat, akikkel a beteg érintkezhetett. Az elhunyt lakását fertőtlenítették, ruháit, ágyneműjét elégették. (G. J. J.)

Nagykanizsa híres a vicces kocsmanevekről, hallott már a Tanácsházáról?