Gáz szivárgott Pakson

Sugárzó gáz szivárgott a Paksi Atomerőmű kettes reaktorából csütörtök éjszaka, miután egy fűtőanyagköteg egyik, egy centiméter átmérőjű csöve megsérült. A nemzetközi, hétfokozatú skálán kettes besorolású rendellenesség – a háttérsugárzás-mérések szerint – nem veszélyeztette a környék lakóit.

2003. 04. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Radioaktív gáz szabadult el csütörtök éjszaka a Paksi Atomerőmű kettes blokkjában, a szokásos évi karbantartás idején, amelyet az ellenőrző műszerek érzékeltek – tájékoztatta lapunkat Kováts Balázs, az intézmény tájékoztató és látogató központjának főosztályvezetője. Elmondta: az eddigi vizsgálatok szerint a radioaktív gáz valószínűleg a reaktor mellé telepített tisztítórendszerből származott, ami a benne lévő harminc fűtőanyagköteg valamelyikének tömörtelenségére utal. Az urániumtabletták egy centiméter átmérőjű, zárt csövecskékben vannak, és ha ezek burkolata nem zár megfelelően, akkor a bennük felgyülemlett gázok kikerülhetnek. Kováts Balázs kiemelte: az erőmű szellőzőrendszerén keresztül a környezetbe is kikerültek sugárzó gázok, de ezek mennyisége és aktivitása olyan kis mértékű volt, hogy a környezetellenőrző mérések sem az erőmű területén, sem a környéken nem mutattak ki változást. A szennyezés főként a kettes blokk területét érintette, ahol a karbantartás jelenleg is szünetel. A sérült csövet tartalmazó fűtőanyagköteget nem lehet megjavítani, az a radioaktív hulladékok között végzi – fűzte hozzá.
A balesetről az erőmű vezetősége sms-ben értesítette az intézmény harminc kilométeres körzetében lévő települések polgármestereit. Nem jelentett veszélyt a helyiekre a radioaktív gáz megjelenése a Paksi Atomerőműben, ezért nem volt szükség katasztrófavédelmi intézkedésekre – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség szóvivője.
A Tolna Megyei Védelmi Bizottság nukleárisbaleset-elhárítási szakemberei nem tartották szükségesnek lakosságvédelmi intézkedések bevezetését, mivel az atomerőműtől kapott adatok alapján a megnövekedett sugárszint nem érte el a hatóságilag megadott határértéket – jelentette ki Frankné Kovács Szilvia, a bizottság elnöke.
Paks polgármestere, Hajdú János a távirati irodának elmondta: időben tájékoztatták az eseményről, és a hivatalos közlemény, valamint más források alapján is meggyőződött arról, hogy a várost és környékét nem fenyegette veszély.
Üzemzavarnak minősítették a kettes blokkban kialakult rendellenes helyzetet, és a hétfokozatú nemzetközi nukleáris eseményskálán a második fokozatba sorolták azt. Az erőmű 21 éves történetében eddig két alkalommal fordult elő ilyen szintű üzemzavar, 1995-ben és 1997-ben. Ennél magasabb besorolású hibára nem volt példa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.