Radioaktív gáz szabadult el csütörtök éjszaka a Paksi Atomerőmű kettes blokkjában, a szokásos évi karbantartás idején, amelyet az ellenőrző műszerek érzékeltek – tájékoztatta lapunkat Kováts Balázs, az intézmény tájékoztató és látogató központjának főosztályvezetője. Elmondta: az eddigi vizsgálatok szerint a radioaktív gáz valószínűleg a reaktor mellé telepített tisztítórendszerből származott, ami a benne lévő harminc fűtőanyagköteg valamelyikének tömörtelenségére utal. Az urániumtabletták egy centiméter átmérőjű, zárt csövecskékben vannak, és ha ezek burkolata nem zár megfelelően, akkor a bennük felgyülemlett gázok kikerülhetnek. Kováts Balázs kiemelte: az erőmű szellőzőrendszerén keresztül a környezetbe is kikerültek sugárzó gázok, de ezek mennyisége és aktivitása olyan kis mértékű volt, hogy a környezetellenőrző mérések sem az erőmű területén, sem a környéken nem mutattak ki változást. A szennyezés főként a kettes blokk területét érintette, ahol a karbantartás jelenleg is szünetel. A sérült csövet tartalmazó fűtőanyagköteget nem lehet megjavítani, az a radioaktív hulladékok között végzi – fűzte hozzá.
A balesetről az erőmű vezetősége sms-ben értesítette az intézmény harminc kilométeres körzetében lévő települések polgármestereit. Nem jelentett veszélyt a helyiekre a radioaktív gáz megjelenése a Paksi Atomerőműben, ezért nem volt szükség katasztrófavédelmi intézkedésekre – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség szóvivője.
A Tolna Megyei Védelmi Bizottság nukleárisbaleset-elhárítási szakemberei nem tartották szükségesnek lakosságvédelmi intézkedések bevezetését, mivel az atomerőműtől kapott adatok alapján a megnövekedett sugárszint nem érte el a hatóságilag megadott határértéket – jelentette ki Frankné Kovács Szilvia, a bizottság elnöke.
Paks polgármestere, Hajdú János a távirati irodának elmondta: időben tájékoztatták az eseményről, és a hivatalos közlemény, valamint más források alapján is meggyőződött arról, hogy a várost és környékét nem fenyegette veszély.
Üzemzavarnak minősítették a kettes blokkban kialakult rendellenes helyzetet, és a hétfokozatú nemzetközi nukleáris eseményskálán a második fokozatba sorolták azt. Az erőmű 21 éves történetében eddig két alkalommal fordult elő ilyen szintű üzemzavar, 1995-ben és 1997-ben. Ennél magasabb besorolású hibára nem volt példa.
Minden idők legjobb európai karácsonyi vására lett az Advent Bazilika