Gyorsuló ütemben terjed a SARS

HÍRÖSSZEFOGLALÓ Világszerte már hatvanhárman haltak meg az atípusos tüdőgyulladás (SARS) következtében; a fertőzöttek száma 1800-ra nőtt – adta hírül a BBC. Az egészségügyi világszervezet (WHO) hétfőn közzétett adatai szerint eddig tizenhárom országban bukkant fel a rejtélyes betegség vírusa, tegnap azonban – némi késedelemmel – az ausztráliai egészségügyi hatóságok is bejelentették a kór megjelenését az országban.

Magyar Nemzet
2003. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy brit turista betegedett meg, aki azonban már felépült, és visszatért hazájába. Az ANSA olasz hírügynökség beszámolója szerint SARS-fertőzés gyanújával Firenzében is karanténba helyeztek egy Kínából nemrégiben hazatért négytagú családot, Milánóban pedig egy légiutas-kísérőt. Három új esetet jelentettek Indonéziából, és egyet Németországból is. Kanadában, ahol már négy halálos áldozata van a SARS-nak, hétfőn 31 új esetet regisztráltak.
A feltételezések szerint a SARS Kína déli részéről ered. A legtöbb, 806 megbetegedést Kínában észlelték, és itt haltak meg a legtöbben, eddig harmincnégyen. Kínát Hongkong követi, ahol 685 a fertőzöttek és 16 a halálos áldozatok száma. A SARS itt vészes ütemben terjed, csak tegnap 75 új megbetegedést regisztráltak. Mint kiderült, a betegek közül több mint kétszázan ugyanannak a háztömbnek a lakói. A hongkongi egészségügyi hatóságok kezdetben vesztegzár alá helyezték az egész háztömböt, de a BBC beszámolója szerint tegnap már világossá vált, hogy ez a stratégia rossz. A betegség ugyanis riasztó ütemben, emeletről emeletre terjedt a házakban, noha a különböző szinteken élő lakók semmiféle kapcsolatban nem álltak egymással. Ezért a hatóságok úgy döntöttek: elkülönítőtáborban helyezik el az esetleg fertőzött lakókat.
A BBC-nek nyilatkozó Hitoshi Oshitani, a WHO szakértője szerint immár nyilvánvaló, hogy nem a cseppfertőzés az egyetlen módja a vírus átadásának, amely ragályosabb lehet, mint az ebola. Ám egyelőre rejtély, milyen szisztémával terjed a vírus.
A WHO tájékoztatása szerint a SARS vírusát világszerte tizenegy laboratóriumban próbálják azonosítani. Amerikai kutatók szerint a közönséges influenzavírusok családjába tartozik; ugyanerre a következtetésre jutott a francia Pasteur Intézet is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.