A főváros egyre több kerületében szerelnek fel térfigyelő kamerákat, mivel tapasztalatok szerint a segítségükkel jelentősen csökkenthető a bűncselekmények száma. A leglátványosabb visszaesés a Józsefvárosban történt, ahol 2000 és 2002 között a betöréses lopások és a gépkocsifeltörések mintegy húsz százalékkal csökkentek, az autólopások száma pedig negyedére esett vissza.
A régebben csak Budapest Harlemjeként emlegetett kerület a bűnügyi statisztikák alapján már csak a főváros középmezőnyében tanyázik, és szinte teljesen kiszorult onnan a prostitúció – nyilatkozta lapunknak Perlaki Attila, a józsefvárosi rendőrkapitányság vezetője. Elmondta: az utcákat összesen 96 kamera pásztázza, és így Józsefváros közterületeinek mintegy 85 százalékát lefedi a hálózat. A rendszer fenntartására a tavalyi hatvanmillió helyett az idén nyolcvanmillió forint jut – tette hozzá a kapitány.
A bűnesetek látványos visszaszorulása a többi kerületre is serkentőleg hatott: térfigyelő rendszer építésébe kezdett a II., a III., az V., a VI., a VII., a X. és a XIII. kerület.
Horváth Csaba, a II. kerület polgármestere közölte: jelenleg hat kamera pásztázza a Moszkva teret és környékét, és heteken belül újabb öt kamerát helyeznek el a Margit körúton, a Mammut bevásárlóközpontnál és a Millenáris Parknál.
Óbudán összesen huszonhat térfigyelő készülék működik, éves fenntartási költségük körülbelül ötvenmillió forint, amelyet teljes egészében az önkormányzat finanszíroz – tudtuk meg Pető György alpolgármestertől. A monitorokat szabadidős rendőrök figyelik másodállásban, riasztáskor pedig három autóval tudnak a helyszínre sietni. Az idén a kerület költségvetése háromszázmillió forintos veszteséggel számol, ezért újabb kamerákat valószínűleg nem helyeznek el a kerületben – tette hozzá.
Angyalföldön három éve működnek térfigyelő kamerák, és azóta jelentősen csökkent a gépkocsilopások, a rablások és egyéb köztéri bűncselekmények száma – tájékoztatta lapunkat Gellért Lajos, az önkormányzat sajtóreferense. Közölte: Újlipótváros huszonhárom pontján összesen 111 készülék üzemel, közel húszmillió forintból. A rendszert a kerület megbízásából egy magáncég, a Real Véd Kft. felügyeli, amelynek munkatársai rögzíthetik a felvételeket – fűzte hozzá Gellért Lajos.
Ha egy magáncég nem csupán megfigyelésre használja a térfigyelő kamerákat, hanem abból mozgó- és állóképeket rögzít is, azzal súlyosan megsérti az adatvédelmi törvényt – jelentette ki lapunknak Gulyás Csaba, az adatvédelmi biztos munkatársa. Kiemelte: a törvény szerint kizárólag a rendőrségnek, illetve bizonyos esetekben a közterület-felügyeletnek van joga ilyen adatmentéshez, és akkor is csak az intézkedéseikkel összefüggésben. Információink szerint Kőbányán is egy magáncég üzemelteti a térfigyelő rendszert.
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó