Kárpótlási jegyért Forrás-részvény

A jelenlegi tervek szerint egy az egyben váltja be saját részvényre a kárpótlási jegyeket a Forrás Rt., azaz 1000 forint címletértékű kárpótlási jegyért 1000 forint névértékű Forrás-részvényt kapnak a jogosultak. Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. igazgatósága még tavaly decemberben döntött arról, hogy két lépcsőben feltőkésíti a Forrás Rt.-t, amelynek feladata a kárpótlási jegyek bevonása lesz. A részletekről Patonai József, a Forrás Rt. elnök-vezérigazgatója nyilatkozott lapunknak.

Hunyor Erna
2003. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közeljövőben mire fókuszál, milyen újdonság várható a Forrás Rt.-nél?
– A legnagyobb újdonság, hogy tulajdonosunk, az ÁPV Rt. a CA-IB Rt.-vel megkötötte a forgalmazói szerződést, s így nagy lendülettel neki tudott állni a munkának. A közelmúltban tartottunk egy értekezletet, amelyen elkészítettük azt a menetrendet, ami megszabja a jogi, átvilágítási teendőket és kiosztja a feladatokat. A tranzakciót megelőzően teljes körű jogi és számviteli könyvvizsgálói auditon kell átesnie a Forrás Rt.-nek és a portfóliójába tartozó jelentős társaságoknak. További aktualitás – bár írásos határozat még nincs róla –, hogy elfogadta az ÁPV Rt. igazgatósága a Forrás Rt. tavalyi évi beszámolóját, ami 110,3 millió forintos adózott eredményt tartalmaz, s ebből az ÁPV Rt. nem visz el osztalékot.
– Mit tartalmaz az ütemterv?
– A kormányhatározatnak megfelelően május 31-e a kárpótlási jegyek cseréjének határideje, és június 30-a a tőzsdére vezetésé. Reményeink szerint – ha valamilyen vis maior nem adódik – májusban elkezdődhet a jegyzés. Az ütemterv szerint közös látogatásokat kezdtünk, ahol a Forrás Rt. képviselői a forgalmazó szakértőivel, illetve a jogi és könyvvizsgálói szakértőkkel végigjárják a portfóliójukba tartozó jelentős cégeket. Ezeken a helyszíni szemléken mindenki meggyőződik az ingatlanok és a vagyon állapotáról, az előzetes – könyv szerinti – apportértékek valódiságáról.
– Hány helyszíni szemlét jelent mindez?
– Legalább húszat. Ott, ahol az apportérték a vagyonban meghatározó, de legalábbis jelentős, mindenképpen teljes körű átvilágítást tartunk, olyan mértékig, amennyit a részesedési pozíciónk megenged.
– Mit tesznek akkor, ha jelentős eltérést tapasztalnak a könyv szerinti és a piaci érték között?
– Azt feltételezem, hogy jelentős átértékelés nem várható, de az ellenőrzéseknek még nincs vége. A Forrás Rt. portfóliójában vannak tőzsdei cégek, termelővállalatok, amelyek részben a működésükből, részben a jelenlegi gazdasági helyzetükből adódóan jól, vagy kevésbé jól működnek. Persze akadnak munkaigényes vállalatok is, amelyeknél reorganizációs feladatokat kell elvégeznünk. Előfordul olyan eset is, ahol a cég vezetésével közösen kell megnéznünk, hogy a meglévő vagyon vagy tevékenység hogyan mobilizálható, az eredményesség hogyan növelhető. A legfőbb cél ugyanis az, hogy ha egy adott céget megtartunk, akkor folyamatosan és jó hozamot fizessen. Más esetben viszont értékesítéssel próbáljuk azokat a pénzeszközöket megteremteni, amellyel a Forrás Rt. portfólióját át tudjuk alakítani. Jó kapcsolatot alakítunk ki a cégeink vezetésével, tulajdonostársainkkal.
– Mit tartalmaz pontosan ez a koncepció?
– Az a tervünk, hogy a többségi tulajdonosoknak felajánlva tudjuk értékesíteni a portfólió egy részét. Ahol 25 százalék fölött van a részesedésünk, megnézzük, hogy mit tudunk tenni a céggel. Azoknál a vállalatainknál, ahol meghatározó vagy többségi tulajdonban vagyunk, egyenként egy mélyebb elemzés után döntünk a továbbiakról. A portfólió átalakítását azért végezzük el, hogy a vagyon értékének megőrzése mellett egy olyan Forrás Rt.-t tudjunk felépíteni, ahol vagy szakmai kapcsolódásokat tudunk találni, vagy olyan új befektetéseket eszközölni, amelyek megfelelnek a jövőbeni magyar tőkepiaci követelményeknek. Váltáskényszerben is vagyunk, a pénzpiaci kamatok jelenleg – és a közeljövőt tekintve – igen alacsonyak. Így tehát nekünk a pénzeszközeinket a pénzpiaci kamatoknál magasabb hozamot biztosító ágazatokba kell fektetnünk. Ezért elsősorban ingatlanpiaci befektetéseken – s ha a leendő tulajdonosaink jóváhagyják – ingatlanfejlesztési elképzelésekben, cégfelvásárlásokban gondolkodunk.
– Hány cég és ingatlan szerepel az apportjukban?
– Jelenleg 23 részesedés került hozzánk, és hét ingatlant kaptunk még kétmilliárd forint feletti értékben. Célunk, hogy csökkentsük a darabszámot, s két vagy három meghatározott területre szétosztva – pénzpiaci, ingatlanpiaci, vállalatfelvásárlási – tudjuk kialakítani az új portfólió összetételét.
– Milyen tulajdonosi döntés szükséges ahhoz, hogy ezeket a távolabbra mutató célokat meg tudják valósítani?
– Már megfogalmaztuk, de még nem tárgyalták meg a hároméves stratégiai tervünket, ez a tulajdonosok döntése lesz. A Pannonia Film és a Tankönyvkiadó ingatlanapportjának révén majd többszemélyes társaság leszünk, s amikor a jegycsere megtörténik, nyilvános részvénytársasággá válunk. A forgalombahoztalt követően pedig, ha a tőzsdeképességünk megfelelő, tőzsdén szereplő társaság lesz a Forrás Rt.
– Hány kárpótlási jegyet adnak egy Forrás Rt. részvényért?
– A becserélési arány a jelenlegi tervek szerint egy az egyben lesz, tehát 1000 forint címletértékű kárpótlási jegyért 1000 forint névértékű Forrás-részvényt kapnak a jogosultak. A Forrás Rt.-nek kilencmilliárd forint a jegyzett tőkéje, és csaknem 16 milliárd a saját vagyona. A felmérések szerint ez elegendő kínálatot jelent.
– A jegyzés során jegyzési díjat felszámol-e a forgalmazó?
– Nem, nincs semmilyen tranzakciós vagy kezelési díj. Az ÁPV Rt. a törvényi keretek között azt akarja elérni, hogy ez az akció sikeres legyen. Egyébként elvárás volt a forgalmazótól, hogy miután már kizárólag dematerializált részvényeket szabad kibocsátani, azokat viszont csak értékpapírszámlán lehet kezelni, ingyenesen nyisson értékpapír-számlát a lejegyzők számára, és ennek fenntartását egy évig ingyenesen biztosítsa.
– Megtörténhet az is, hogy a kárpótlásijegy-tulajdonosok egy része nem él a becserélési lehetőséggel, illetve arra spekulálnak, hogy többet is kaphatnak a papírjaikért. Mi a teendő ilyenkor?
– Ez a kárpótoltak, illetve a kárpótlási jegyet birtoklók döntésére van bízva. A program egy piaci ajánlat. Reményeink és szándékunk szerint egy vonzó csomagot kínálunk a kárpótlási jegyek tulajdonosainak, így mindenki eldöntheti hogy él-e ezzel a lehetőséggel vagy nem.
– Mi történik, ha a jelenleg egy lépcsősre tervezett tranzakció során nem jegyzik le a Forrás Rt. részvényeit, és az ÁPV Rt. birtokában marad egy hányad?
– Ekkor az ÁPV bizonyára megfontolja, hogy újra piacra bocsássa, figyelembe véve az első tranzakció tapasztalatait. Az is előfordulhat, hogy száz százalékban lejegyzik a részvényeket és még mindig lesz kárpótlási jegy a piacon. Erről a vagyonkezelő szervezet illetékesei korábban úgy nyilatkoztak, hogy megteremtik ezen kárpótlási jegyek bevonásnak feltételeit is.
– Gondoltak-e arra, hogy a le nem jegyezett részvények a Forrás Rt. tulajdonába kerüljenek?
– A részvénytársaságok saját részvényüket tíz százalék erejéig tulajdonolhatják, ha az üzletpolitikailag indokolt és a közgyűlés jóváhagyja. Egy ilyen tranzakció az árfolyam-karbantartást is szolgálhatja.
– Mennyi az önök által becsült kintlévő kárpótlási jegyek értéke?
– Ismereteink szerint 8–10 milliárd forint névértékű kárpótlási jegy van máig kint, s a tulajdonosok döntő többsége belföldi.
– A 90-es évek közepén egyszer már megindult a kárpótlásijegy-csere, s akkor igen sok visszásságot tártak fel. Hogyan küszöbölik ki a visszaéléseket?
– A cseréhez mindenképpen szükség van az alanyi kárpótoltságot bizonyító, névre szóló határozatra. Egyébiránt a forgalmazó feladatai közé tartozik az is, hogy a jegyek eredetét ellenőrizze és a megfeleltetést biztosítsa. Arra a forgalmazónak sincs befolyása, hogy a jegyekkel előzőleg mi történt, azzal együtt, hogy ha a jegy gazdát cserél, akkor – véleményem szerint – már a tulajdonos nem alanyi kárpótoltnak minősül. Ezzel a megszerző vállalja azt, hogy kiesik az allokációs előnyből.
– Tételezzük fel, hogy egy vidéken élő vagy egy külföldi honpolgár be kívánja cserélni alanyi kárpótlás útján kapott jegyeit, mi a teendőjük?
– A sajtóban megjelenő felhívásokat kell figyelniük, majd a hozzájuk legközelebb található forgalmazó partnernél – Inter-Európa Bank, HypoVereinsbank, vagy Postabank – kell jelentkezniük kárpótlási jegyükkel, annak határozatával, lakcímet és személyazonosságot igazoló okmánnyal, valamint az adókártyájával. A bankfiók értékpapírszámlát nyit a cserében résztvevőnek és oda kapja meg a beszolgáltatott kárpótlási jegyéért a Forrás Rt. részvényét. A cserében résztvevőknek az értékpapírszámlájuk után a szokásos számlafenntartási díjat sem kell megfizetniük. Külföldi kárpótlási jegytulajdonosok esetében magyarországi meghatalmazottjuk, vagy közjegyző által hitelesített megbízás útján cserélhetik be papírjaikat Forrás-részvényre.
– Mikor vonnak mérleget?
– Amikor a jegyzési időszak lezárul, akkor kell elvégezni az ellenőrzést, a jóváírást. Ez a jegyzési időszakot követően megtörténik. Valójában az elszámolást követően, a jegyzési eredmények közzétételekor zárul le a teljes folyamat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.