Magyar katonák Irakba?

A hét végén brit és amerikai nem hivatalos felkérés érkezett Juhász Ferenc honvédelmi miniszterhez, hogy Magyarország békefenntartó alakulatot küldjön Irakba. A szaktárca vezetője mára négypárti egyeztetést hívott össze. A döntéshez a parlament kétharmadának a támogatása szükséges.

2003. 04. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feladatfüggő a katonák külföldi misszióra való felkészítése, és az is befolyásolja, hogy a parlamenti pártok mit tartanak támogathatónak – közölte Matyuc Péter, a honvédelmi tárca kommunikációs igazgatója az amerikai és brit megkereséssel kapcsolatban. Tájékoztatása szerint a Magyar Honvédségnek nincs olyan kijelölt alegysége, amely azonnal mozgósítható lenne, ezért meghirdetik majd a missziós feladatokat, amelyekre kizárólag a hivatásos és a szerződéses katonák jelentkezhetnek. Jelenleg 24 műveletben 742 magyar katona vesz részt a világ egyes pontjain.
Értesüléseink szerint száztagúnál nagyobb katonai alegység venne részt az iraki békefenntartó misszióban, katonai rendészi, őrző-védő, valamint egészségügyi feladatokat kellene ellátniuk, de szóba került iraki rendőrök kiképzése is.
Mivel nem nemzetközi szervezettől, hanem két országtól érkezett a megkeresés, a parlamentnek erről kétharmados döntést kell hoznia – közölte Keleti György (MSZP). Azt még nem tudta megmondani, pártja támogatja-e a javaslatot.
*
Szeretném, ha olyan személy kerülne az ot élére, aki hozzám hasonlóan ítéli meg a testület szerepét – indokolta döntését lapunknak Béki Gabriella. Mint mondta, az ot elnöki távozásáról január végén, hetekkel ügyvivővé választása előtt döntött. Elhatározásában – tette hozzá – az játszotta a legfőbb szerepet, hogy maximalista ember lévén elégedetlen volt az ot-elnökként elért eredményekkel, amelyeken keresztül felértékelődhetett volna a tanács szerepe a párton belül. – Aligha mondhatjuk, hogy most az ot egy befolyásos szervezet volna az SZDSZ-en belül – fogalmazott Béki, aki álláspontját ezután inkább ügyvivőként szeretné érvényre juttatni.
Pető Iván nyilatkozataira reagálva, amelyekben az ot és az ügyvivői testület (üt) létszámának szűkítését szorgalmazza, Béki közölte: a párt testületeinek zsugorítását határozattan ellenzi, mert az – az ot esetében különösen – ahhoz vezet, hogy kevesebben hallathatnák hangjukat. Emlékeztetett: a korábbi ezt célzó felvetést már négy évvel ezelőtt elvetette az ot, szükségtelennek ítélve azt.
Béki, akit márciusban az SZDSZ fő döntéshozó grémiumának, az üt tagjává választottak, a párt alapszabályának megfelelően távozik az ot éléről. Petőt a párt szűkebb vezetése szívesen látná az ot elnökeként. Így Pető, aki szintén ügyvivő, kénytelen lenne távozni az üt-ből, ahol helyét Kuncze Gábor SZDSZ-elnök egyik legfőbb támogatója, Horn Gábor koalíciós koordinációs államtitkár venné át.
***
Brinker magyar felajánlásra vár.
Az Egyesült Államok jó néven venné, ha Magyarország részét képezné az iraki békefenntartást végző koalíciónak – jelentette ki tegnap a budapesti amerikai nagykövet. Nancy Goodman Brinker úgy fogalmazott, hogy „üdvözölnék Magyarország hozzájárulását gyalogsági, katonai rendőri vagy műszaki alakulatokkal”. „Büszke vagyok arra, hogy a Magyarországon képzett Szabad Iraki Erők tagjai fontos szerepet játszanak” – folytatta az amerikai nagykövet, aki szerint a magyarok büszkék lehetnének arra, hogy tagjai voltak az Irakot a diktatúra alól felszabadító koalíciónak. Az Irakba tartó amerikai csapatok magyarországi átvonulásával kapcsolatban kritikát is megfogalmazott, miszerint a politikai vitában alkalmazott retorika helyenként Amerika motivációját és értékeit is megkérdőjelezte. (Z. G.)

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.