Megfékezhetetlen a járvány

Már 90 halálos áldozata van az atípusos tüdőgyulladásnak világszerte, a fertőzöttek száma pedig 2566 – tartalmazza az Egészségügyi Világszervezet legfrissebb közleménye. Hongkongban, ahol Kína után a legtöbb a SARS-fertőzött, sok betegtől már az orvosi segítséget is megtagadják.

Hírösszefoglaló
2003. 04. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világméretű erőfeszítések ellenére sem sikerült megfékezni az atípusos tüdőgyulladás (SARS) terjedését – közölte David Heymann, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ügyvezető igazgatója. A WHO hét végén közzétett adatai szerint a kór már 90 ember halálát okozta, a megbetegedettek száma pedig 2566.
Az El País spanyol lapnak nyilatkozó Heymann hozzátette: bár a SARS ellen egyelőre nincs védőoltás és gyógymód sem, a tapasztalatok szerint a legtöbb beteg szervezete legyűri a kórt. Azt viszont nem tudni, lehetnek-e a betegségnek tünetmentes vírushordozói is. Ebben az esetben a SARS éppolyan gyorsan terjedne, mint korábban az AIDS.
Hongkongban, ahol eddig 22 halálos áldozata van a kórnak, s a hét végén egyetlen nap alatt 39 új megbetegedésre derült fény, kezd eluralkodni a pánik. A Reuters beszámolója szerint mind több orvos megtagadja az ellátást a lázas betegektől. A hongkongi fertőzöttek közül tíz annak a kórháznak a dolgozója, ahol a SARS-fertőzötteket ápolják. Az itteni szállodák a kínaiaknak például nem adnak szállást, mert a kór a jelek szerint Dél-Kínából indult ki. Az egyik hongkongi temetkezési vállalat nem vállalta a SARS egyik áldozatának a temetését sem.
Eközben válságosra fordult annak a francia orvosnak az állapota, akinek mindössze annyi kapcsolata volt a kórral, hogy március közepén Hanoiból Franciaországba szállította egy SARS-ban meghalt kollégája hamvait. Ám nemcsak őt, hanem a gépen vele utazó kollegáját is megfertőzte a vírus.
Vasárnap Párizsba érkezett egy 12 tagú, francia, önkéntes egészségügyi csapat. A csoport Hanoiban tíz napot töltött karanténban, mert három tagján mutatkoztak a veszélyes betegségre utaló tünetek, mostanra azonban valamennyien tünetmentesek.
Az Egyesült Államokban Bush elnök engedélyezte, hogy karanténba helyezzék azokat, akik gyaníthatóan atípusos tüdőgyulladásban szenvednek – adta hírül a CNN.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.