A világméretű erőfeszítések ellenére sem sikerült megfékezni az atípusos tüdőgyulladás (SARS) terjedését – közölte David Heymann, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ügyvezető igazgatója. A WHO hét végén közzétett adatai szerint a kór már 90 ember halálát okozta, a megbetegedettek száma pedig 2566.
Az El País spanyol lapnak nyilatkozó Heymann hozzátette: bár a SARS ellen egyelőre nincs védőoltás és gyógymód sem, a tapasztalatok szerint a legtöbb beteg szervezete legyűri a kórt. Azt viszont nem tudni, lehetnek-e a betegségnek tünetmentes vírushordozói is. Ebben az esetben a SARS éppolyan gyorsan terjedne, mint korábban az AIDS.
Hongkongban, ahol eddig 22 halálos áldozata van a kórnak, s a hét végén egyetlen nap alatt 39 új megbetegedésre derült fény, kezd eluralkodni a pánik. A Reuters beszámolója szerint mind több orvos megtagadja az ellátást a lázas betegektől. A hongkongi fertőzöttek közül tíz annak a kórháznak a dolgozója, ahol a SARS-fertőzötteket ápolják. Az itteni szállodák a kínaiaknak például nem adnak szállást, mert a kór a jelek szerint Dél-Kínából indult ki. Az egyik hongkongi temetkezési vállalat nem vállalta a SARS egyik áldozatának a temetését sem.
Eközben válságosra fordult annak a francia orvosnak az állapota, akinek mindössze annyi kapcsolata volt a kórral, hogy március közepén Hanoiból Franciaországba szállította egy SARS-ban meghalt kollégája hamvait. Ám nemcsak őt, hanem a gépen vele utazó kollegáját is megfertőzte a vírus.
Vasárnap Párizsba érkezett egy 12 tagú, francia, önkéntes egészségügyi csapat. A csoport Hanoiban tíz napot töltött karanténban, mert három tagján mutatkoztak a veszélyes betegségre utaló tünetek, mostanra azonban valamennyien tünetmentesek.
Az Egyesült Államokban Bush elnök engedélyezte, hogy karanténba helyezzék azokat, akik gyaníthatóan atípusos tüdőgyulladásban szenvednek – adta hírül a CNN.

Voks 2025: Pécsen tartott fórumot Vitályos Eszter és Deutsch Tamás