Meglepetések hete

Kéthetes várakozás után sikerült egy nagyméretű emelkedési hullámot kicsikarni a piacokból – nyilatkozta a Merrill Lynch brókere Londonban tőzsdezárás után. Sokan kivártak, sokan viszont a besszre spekuláltak az utóbbi néhány hét során, de az elemzők már korábban megjósolták, hogy a részvények alulértékeltsége és az iraki háborúról szóló konkrét, nem elhomályosított információk korrekciót okozhatnak. Azt azonban senki nem gondolta, hogy a nemzetközi tőkepiacok egy hét alatt viszszahozzák korábbi veszteségeiket.

2003. 04. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki kivárt, az a múlt héten nagyot kaszálhatott – ez a kijelentés igaz volt az európai és az amerikai tőzsdéken vásárolt részvényekre és a magyar tőkepiacon szerzett papírokra egyaránt. A BÉT-en az utóbbi néhány hónapban főként a vezető részvények és néhány spekulatív papír ára emelkedett. Ilyen volt a Zalakerámia, a BorsodChem, a Pannonplast, a Rába, az Antenna Hunária és a kárpótlási jegy. A múlt héten a vegyipari szekcióban és a műanyagipari cégek között lehetett komoly árdrágulást felfedezni. Sokan a közelgő európai uniós csatlakozással, míg mások az iraki háború belátható lezárásával magyarázták a magyar tőkepiac növekedését. Mások viszont tisztán a nemzetközi piacokkal próbáltak párhuzamot vonni, ami valóban azt mutatta, hogy a magyar tőzsdét a múlt héten külső hatások is vezérelték. Néhány hónapja feltűnő, hogy a sikeres magyar vállalatok egymást próbálják felvásárolni. Az amerikai „megveszlek és eladlak nagy haszonnal” módi Magyarországon az utóbbi hónapokban csúcsosodott ki.

Bal lábbal indult a hét
Sokat kellett várni ahhoz, hogy olyan emelkedést könyvelhessünk el, mint amilyet a múlt héten lehetett tapasztalni a tőzsdéken. A nemzetközi piacokkal párhuzamosan a Budapesti Értéktőzsde részvényei is komoly dráguláson estek át. A BUX egy hét alatt három és fél százalékkal növekedett. A hét elején tapasztalt iránytalanságot a piac hamar leküzdötte, és a gyengülő trend emelkedőbe fordult át. Hétfőn a magyar piac árfolyammutatója 150,79 pontos csökkenéssel, 7423,29 ponton zárt, ez 1,99 százalékos gyengülésnek felelt meg. A forgalom hatmilliárd forintra nőtt, ami jól mutatta, hogy a parketten nemcsak eladók, hanem vevők is mozogtak. A vezető részvények árfolyamai gyengültek, de a kiskapitalizációjú papírok sorában találni lehetett néhány „renitens” részvényt, amely fittyet hányt a nemzetközi eróziós hangulatra is. A gyengülést mindazonáltal a blue chipek vezették, a Matáv 1,27, a Mol 1,9, az OTP 1,33, a Richter 4,35 százalékkal lett olcsóbb. A visszaesésekről elemzők azt nyilatkozták, hogy a tőzsdéket a recessziós hangulat, illetve az a tény sújtotta, hogy Irakban nem lesz rövid a háború. A szakértők rámutattak, hogy a hoszszú háború a nemzetgazdaságoknak kedvezőtlen lehet, a vállalati szektor egyes részeire viszont kedvezően hathat. A rossz hangulatot tetézte az is, hogy egyre nagyobbnak és megállíthatatlannak látszik az atípusos tüdőgyulladási járvány, amely már lassan minden országban felütötte a fejét. A BÉT-en a pesszimista hangulat ellenére az alacsonyabb forgalmú papírok erőteljes növekedést mutathattak fel. A nap nyertese az Egis és a BorsodChem volt, de a spekulatív Pannonplast is jól szerepelt.

Kivárás, majd drágulás
A hét második napján már a vevők voltak dominánsak a tőkepiacokon, a BUX 1,36 pontos növekedéssel korrigálta korábbi napi veszteségét. A forgalom ugyan csupán 3,6 milliárd forintot tett ki, de a vezető részvények körében a felfutás igen erőteljesen jelentkezett. A nap nyertese a Richter lett 2,8 százalékos drágulásával, amit az OTP és a Matáv követett, a Mol csupán 0,79 százalékkal került többe. A Richter emelkedési hullámait lovagolta meg (vagy fordítva?) az Egis, amely 2,13 százalékos növekedést tudhatott maga mögött záráskor. A keddi napnál erősebb fellendülés kerekedett a hét közepén. A BUX szerdán 0,97 százalékkal ugrott meg, de nem is a növekedés volt a legfeltűnőbb, hanem a 8,3 milliárd forintos forgalom. Az elemzők elmondták, hogy a háborús emelkedéseket az iraki akció előtt már lereagálták a piacok, de várható volt, hogy egy újabb emelkedés kezdődik. A növekedés lefolyásáról és pontos időtartamáról nem tudtak semmi konkrétat mondani a szakértők, csak annyit, hogy várhatóan egy-két héten belül megtörténik. Az árfolyamok felívelése szemet szúró volt, a nyugat-európai parketteken olyan erős vételi hullám kerekedett, hogy a DAX és az FTSE értékei három százalék feletti növekedéssel zárhattak. A BÉT sem maradhatott ki az emelkedők sorából, így a szerdai napon az OTP és néhány kisebb forgalmú papír kivételével a tőzsdén jegyzett részvények többsége drágult. Az OTP kurzusa 0,4 százalékkal lett olcsóbb, a Matáv viszont 1,4, a Mol 1,66, a Richter kereken egy százalékkal erősödött.

Gerjesztett növekedés
Felértékelt Matáv, felértékelődő BÉT – ezekkel a szavakkal lehetett jellemezni a hét második felének budapesti tőzsdei kereskedéseit. A piac két markáns részre szakadt: az egyik rész a spekulatív papírokat vásárló és eladó, míg a másik a biztosnak mutatkozó hosszú távú befektetést kereső csoport volt. A hét utolsó két napja mind a két csapatnak sikert hozott. Azoknak, akik biztos és hosszú távú befektetést kerestek, a Salomon Smith Barney által tett 950 forintos Matáv-célár kitűzése csalt mosolyt az arcukra, míg a rövid távon tervezőknek (s az extrém szituációkat keresőknek) a Pannonplast és a Rába árfolyammozgása volt kedvező. A csütörtöki nap 8,5 milliárd forintos forgalommal és 1,68 százalékos BUX-erősödéssel ért véget. A vezető részvények a Richter kivételével drágultak, a magasra helyezett célárú Matáv 3,37 százalékkal közelítette meg a targetet, míg a Mol kurzusa 1,6 százalékkal nőtt. Az elemzők a csütörtöki kereskedésen tapasztalt emelkedést azzal magyarázták, hogy az iraki háború lezárásának látható jelei mutatkoznak.
A hét utolsó napja a várttal ellentétesen emelkedéssel telt el. A BUX a hét utolsó kereskedési napján 117,4 ponttal emelkedve, 7841 ponton zárt. A 7800 pontos határ átlépése, valamint a befektetők optimizmusa azt jelezte, hogy a magyar tőkepiacra is visszaszivárognak azok a befektetők, akik eddig kihúzták célpontjukból a magyar tőzsdét és a magyar cégeket. A forgalom meghaladta a tízmilliárd forintot. A szakemberek szerint a növekedés azt mutatja, hogy a „háziasszonyszakasz” beindult, és gyorsan feltöltődött.
A pénteki nap nyertese a Richter lett háromszázalékos drágulásával. Mérsékeltebb megugrást jelzett a Matáv, a Mol és az OTP kurzusa. A zárás után a brókerek elmondták, hogy a befektetők bármit hajlandók lettek volna megvenni, csak hogy legyen nyitott pozíciójuk a hét végére. A brókerek szerint a piac gyorsan túlárazottá vált, azaz inkább a reálisnál nagyobb és erősebb volt a keddtől péntekig tartó emelkedés, így vélhetőleg a héten kisebb emelkedésekre és sorozatos korrekciókra kerül sor. A héten a BorsodChem, az Antenna Hungária és a felvásárlási célponttá kinövő Rába-részvények lehetnek a nyertes papírok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.