Már több sikeres akciót hajtottak végre az iraki hadműveletben a koalíció oldalán részt vevő GROM lengyel terroristaelhárító különleges alakulat katonái. Bár a lengyel védelmi miniszter folyamatosan bizonygatja, hogy a GROM katonái a szárazföldi hadműveletekben nem vesznek részt, s csak a Perzsa-öböl melletti térségben hajtanak végre akciókat, a Reuters világot bejárt fotói másról beszélnek. Az egyiken a kommandósok iraki foglyokat adnak át az amerikaiaknak, a másikon pedig az egész szakaszt ábrázolja egy amerikai lobogóval, illetve Szaddám Huszein portréjával a háttérben.
A védelmi miniszterrel ellentétben Slawomir Petelicki tábornok már jobban körülírta a kommandósok feladatait. Az egység létrehozója és volt parancsnoka elmondta, hogy az elitalakulat feladata a vegyi, bakteriológiai töltettel vagy sugárzó anyaggal ellátható rakéták lokalizálása. A GROM kommandósait felhasználhatják kőolaj-fúrótornyok védelmére, felrobbantásuk megakadályozására. A GROM-ot megbízhatják a legfontosabb iraki katonai vezetők elfogásával vagy likvidálásával, zavarkeltéssel az ellenség soraiban, illetve mesterlövészi feladatokkal – mondta a lengyel tábornok.
A GROM (a betűszó feloldása lengyelül: Hadműveleti és Manőverező Reagálási Csoport, összeolvasva mennydörgést jelent) a külföldön legjobban ismert különleges lengyel kommandós alakulat. 1991-ben hozták létre a Lengyelországon keresztül Izraelbe távozó orosz zsidók védelmére. Az amerikai Delta Force és a brit SAS mintájára képezték ki és fegyverezték fel. Nemzetközi békefenntartó kötelék keretében szolgált már Haitin és a volt Jugoszláviában, illetve jelenleg Afganisztánban. 1997 júniusában a GROM katonái fogták el a háborús bűntettek elkövetésével gyanúsított Szlavko Dokmanovicot, Vukovár szerb polgármesterét, aki később a hágai Nemzetközi Törvényszék börtönében felakasztotta magát.
Az iraki lengyel kontingens mintegy 200 főből áll, benne a GROM terroristaelhárító különleges alakulat 54 katonájával, a brodnicai 4. vegyvédelmi ezred 74 fős szakaszával, valamint a Xawery Czernick kórházzá alakítható logisztikai támogató ellátóhajóval, amely 53 fős legénységével az afganisztáni béketeremtő művelet kezdete óta a Perzsa-öbölben tartózkodik. A Tartós Szabadság elnevezésű akcióban egyébként 300 fős lengyel kontingens vett, illetve vesz részt jelenleg is.

Szellemváros lett az egykori sármelléki laktanya – fotó