Mennydörgés a sivatagban

Hagyományosan erős atlanti elkötelezettségét bizonyítandó, és középhatalmi ambícióit alátámasztva 200 fős egységgel vesz részt Lengyelország az iraki hadműveletekben. E szerepvállalás a szakértők szerint megfelelő alapot nyújthat arra, hogy Varsó súlyának megfelelően részesüljön az újjáépítési üzletből, az új piaci lehetőségekből, s az új hatalom is elismerje 700 millió dolláros követelését.

2003. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már több sikeres akciót hajtottak végre az iraki hadműveletben a koalíció oldalán részt vevő GROM lengyel terroristaelhárító különleges alakulat katonái. Bár a lengyel védelmi miniszter folyamatosan bizonygatja, hogy a GROM katonái a szárazföldi hadműveletekben nem vesznek részt, s csak a Perzsa-öböl melletti térségben hajtanak végre akciókat, a Reuters világot bejárt fotói másról beszélnek. Az egyiken a kommandósok iraki foglyokat adnak át az amerikaiaknak, a másikon pedig az egész szakaszt ábrázolja egy amerikai lobogóval, illetve Szaddám Huszein portréjával a háttérben.
A védelmi miniszterrel ellentétben Slawomir Petelicki tábornok már jobban körülírta a kommandósok feladatait. Az egység létrehozója és volt parancsnoka elmondta, hogy az elitalakulat feladata a vegyi, bakteriológiai töltettel vagy sugárzó anyaggal ellátható rakéták lokalizálása. A GROM kommandósait felhasználhatják kőolaj-fúrótornyok védelmére, felrobbantásuk megakadályozására. A GROM-ot megbízhatják a legfontosabb iraki katonai vezetők elfogásával vagy likvidálásával, zavarkeltéssel az ellenség soraiban, illetve mesterlövészi feladatokkal – mondta a lengyel tábornok.
A GROM (a betűszó feloldása lengyelül: Hadműveleti és Manőverező Reagálási Csoport, összeolvasva mennydörgést jelent) a külföldön legjobban ismert különleges lengyel kommandós alakulat. 1991-ben hozták létre a Lengyelországon keresztül Izraelbe távozó orosz zsidók védelmére. Az amerikai Delta Force és a brit SAS mintájára képezték ki és fegyverezték fel. Nemzetközi békefenntartó kötelék keretében szolgált már Haitin és a volt Jugoszláviában, illetve jelenleg Afganisztánban. 1997 júniusában a GROM katonái fogták el a háborús bűntettek elkövetésével gyanúsított Szlavko Dokmanovicot, Vukovár szerb polgármesterét, aki később a hágai Nemzetközi Törvényszék börtönében felakasztotta magát.
Az iraki lengyel kontingens mintegy 200 főből áll, benne a GROM terroristaelhárító különleges alakulat 54 katonájával, a brodnicai 4. vegyvédelmi ezred 74 fős szakaszával, valamint a Xawery Czernick kórházzá alakítható logisztikai támogató ellátóhajóval, amely 53 fős legénységével az afganisztáni béketeremtő művelet kezdete óta a Perzsa-öbölben tartózkodik. A Tartós Szabadság elnevezésű akcióban egyébként 300 fős lengyel kontingens vett, illetve vesz részt jelenleg is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.