Napi sajtószemle

2003. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

THE GUARDIAN
Katasztrófában végződik majd címmel; Az amerikai és a brit kormány olyan kusza helyzetbe sodort bennünket, amely évekig tarthat alcímmel George Monbiot a brit baloldali lapban így kezdi cikkét: „Mindeddig a felszabadítóknak csak az sikerült, hogy az iraki lelkeket testüktől megszabadítsák”.
*
Az amerikaiak titkos tervet készítettek, hogy új rezsimet állítsanak fel Irakban – értesült a Guardian. A kormánynak 23 minisztériuma lenne, amelyek mindegyikét egy amerikai vezetné. A minisztereknek négy, az amerikaiak által kiválasztott tanácsadója lenne. Az iraki bábkormány megalakítása Paul Wolfowitz hadügyminiszter-helyettes kezében összpontosul. (Wolfowitz a „neokonzervatív, likudista héják” egyikeként vált ismertté – L. I.) Wolfowitz árnyékkormányának iraki kulcsembere Ahmed Csalabi, aki már 1956 óta nem él Irakban. Korábban a jordániai Petra Bank elnöke volt. A bank összeomlott, és befektetői nagy része tönkrement. Távollétében csalás miatt egy jordániai bíróság elítélte.
*
Az iraki háború „száz Bin Ladent teremt”, figyelmeztetett Hoszni Mubarak, az egyébként Nyugat-barát egyiptomi elnök. A lap az arab világban növekvő harag jellemzőjeként idézi egy egyiptomi diák kijelentését, aki önkéntesnek jelentkezett Irakba: „A háború az olajért és a cionizmusért folyik. Lehet, hogy meghalok. Nem akarok embereket ölni, de megteszem, ha olyanokat kell védelmeznem, mint azok a gyerekek, akiknek már nincs fejük.”
*
Főként az olasz melegek körében okozott óriási felháborodást a Vatikán legújabb, 900 oldalas etikai szótára, amelyben az áll, hogy a „homoszexualitásnak nincs szociális értéke”.

INDEPENDENT
A háborúellenes közvélemény nyomására az „új Európa” igyekszik kifarolni az amerikaiaknak tett elkötelezettsége alól, jelenti a független brit lap Brüsszelből. A levelet aláíró, az EU-hoz csatlakozni akaró három ország – köztük Magyarország – vezetői is magyarázkodni kényszerülnek például azzal, hogy a kemény vonal melletti kiállásukkal Huszein meghátrálását remélték.

LE MONDE
A legfrissebb közvélemény-kutatás szerint a franciák óriási többsége ellenzi a háborút. A legképzettebbek, a legjobban keresők és a fiatalok a leginkább háborúellenesek, olvasható a francia lapban. Többségében csak a szélsőjobb háborúpárti.

THE WASHINGTON POST
A fővárosi lap Michael Ledeent, az amerikai neokonzervatív héják egyik közismert teoretikusát idézi: „A veszteségek másodlagosak. Az amerikaiak szeretik a háborút. Nem a veszteséget, hanem a vereséget gyűlöljük. Hisszük, hogy a sikeres emberek kapják a legjobb helyet a mennyországban. Hisszük, hogy a sikeres emberek a választottak.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.