Nem kockáztatnak a csempészek

Jelentősen csökkent az ember- és kábítószer-csempészet az iraki háború kitörése óta, ugyanakkor a korábbinál több kisebb, főként cigaretta- és aranyszállítmányt foglaltak le a határokon – derült ki a határőrség, illetve a vám- és pénzügyőrség adataiból. A szakemberek mindezt azzal magyarázzák, hogy a világszerte bevezetett szigorító intézkedések miatt most az is lebukik, aki egyébként átcsúszhatna az ellenőrzésen. A nagy csempészhálózatok azonban nem kockáztatnak: útnak sem indítják szállítmányaikat.

Simits Timea
2003. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felkészültek a magyar határőrök és vámosok az iraki háború őket érintő következményeire. Mindkét hatóság már néhány hónappal ezelőtt szigorító intézkedéseket vezetett be azért, hogy a harcok kitörése miatt ne lódulhasson meg a hazánkba irányuló vagy az országon áthaladó csempészet, illetve migráció. A határőrség szigorított ellenőrzéseihez többek között erőteljesebb járőrözés és több technikai eszköz bevetése tartozik.
Tímár Zoltán alezredes, a határőrség tájékoztatási főosztályvezetője lapunknak elmondta: a határátkelőhelyek kereskedelmi és személyforgalmát egyelőre nem befolyásolta a háború, viszont jelentősen csökkent az illegális határátlépők száma. Ez még szembeötlőbb az irakiak esetében, ugyanis a háború kitörése óta egyet sem fogtak el közülük, s jelenleg egy idegenrendészeti központban sem tartózkodik iraki állampolgár. Az alezredes szerint mindez annak köszönhető, hogy az irakiak nem akarják végleg elhagyni hazájukat, ezért valószínűleg a szomszédos országokban keresnek ideiglenes menedéket a háború miatt. A főosztályvezető kiemelte: érzékelhetően visszaszorultak a csoportos határsértések is.
A vámosok is szigorították ellenőrzéseiket a határokon és Ferihegyen egyaránt. Kaizinger Tibor ezredes, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának határügyi és ügyeleti főosztályvezetője lapunknak úgy nyilatkozott: míg békeidőben az áthaladó forgalom egy százalékát választják ki kockázatelemzéssel tételes vámvizsgálatra, és körülbelül 5-6 százalékát szúrópróbaszerű ellenőrzésre, addig most ennél jóval többet. A jelentések szerint jelenleg 250 és 350 között mozog naponta a szigorított vizsgálatok száma, amelyek nemcsak a szállítmányokat, hanem az utasokat is érintik. Az eddigi tapasztalatok szerint a szigorítások bevezetése óta csökkent a csempészet. A főosztályvezető ezt azzal magyarázza, hogy a nagy csempészhálózatok tudják, hogy a világszerte bevezetett, kiemelt ellenőrzések miatt most sokkal nagyobb a lebukás veszélye, ezért nem is indítják útnak a nagy értékű szállítmányokat. Ez leginkább a kábítószer-kereskedelmet érinti, mivel a csempészet klasszikus, balkáni útvonalának nagy része jelenleg háborús övezet. Jó példa erre az a múlt pénteki eset, amikor a hegyeshalmi vámosok egy Törökországból hazafelé tartó, német rendszámú autót vizsgáltak át, s bár a légzsák helyén, illetve a csomagtartóban megtalálták a drogcsempészetre kialakított, láthatóan korábban már használt rejtekhelyeket, azokban most semmi nem volt.
A szokásosnál több kisebb, főként arany- és cigaretta-szállítmányt foglaltak le. Ezek értéke épphogy eléri a kereskedelmi határt, s lehetséges, hogy máskor átcsúsznának a vámvizsgálaton. A vámosok szigorított ellenőrzései kiterjednek a hadiipari termékekre is. A főosztályvezető kifejtette: a háború kitörése óta tételesen átvizsgálnak minden egyes olyan szállítmányt, amely a terrorizmust támogató országok felé tart, vagy azokból érkezik. Magyarországról ezért illegálisan biztosan nem juthatnak külföldre fegyverek, vagy egyéb veszélyes eszközök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.