Orbán Viktor az agrárium képviseletéről

A választások óta eltelt idő semmi komoly támogatást nem hozott a gazdáknak – hangzott el a hét végi I. Magyar Gazdakongresszuson. Orbán Viktor exminiszterelnök szerint az uniós népszavazás eredményétől függetlenül a magyar gazdák kell hogy legyenek a nyertesei a jövőnek: ezért az őket képviselő erők széles körű összefogása szükséges.

Barát Mihály
2003. 04. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy telt el tizenegy hónap a választások óta, hogy semmilyen komoly előrelépés nem történt a gazdák támogatásában – jelentette ki Orbán Viktor a Karcagon rendezett I. Magyar Gazdakongreszszuson. A volt miniszterelnök szerint nem az a kérdés, az ország csatlakozik-e az unióhoz: a lényeg az, hogy a magyar gazdák jól járjanak a csatlakozással. Ez viszont – vélekedett – egyáltalán nem automatikus: a polgári erőknek össze kell fogniuk a hatékony képviseletért.
A volt miniszterelnök kijelentette: nem igaz az, hogy a magyar birtokrendszer szétaprózódott volna. Az egyéni gazdaságok átlagos mérete 20 hektár, a családi gazdaságoké 50: ez nem tér el az unióban megszokottól, Görögországban az átlagos birtokméret 4,3 hektár. Az igaz viszont – mutatott rá Orbán –, hogy a szektor tőke- és eszközellátottsága hiányos, ami egyes kormányok gazdasági társaságokat támogató politikájának is tulajdonítható.
*
Orbán szerint – bár az intézkedések végigvitelére már nem maradt elegendő idő – a polgári kormány jelentős lépéseket tett a családi gazdaságok modelljének meghonosítása érdekében: ennek eredményeként értékelhető a jelenleg működő 17 ezer családi gazdaság. A kormányváltás óta eltelt időszakban ugyanakkor nem folytatódott az előző kabinet által képviselt építő politika, a támogatások túlnyomó része pedig ismét a társasági formában működő gazdálkodószervezetekhez juthat el. A politikus szerint a magyar gazdatársadalom sokszor bizonyult a polgári értékrend utolsó bástyájának, és átvészelte a kommunizmus évei alatti üldöztetést: ezért biztosra vehető, hogy kellő összefogással megfelel majd a jelenlegi, nehézségekkel telített időszak kihívásainak is.
Varga Mihály, a Fidesz országgyűlési képviselője a kongresszuson kijelentette: európai uniós tagságunk a közösség és az ország számára érdekházasság lesz, ám a koppenhágai megállapodás alapján úgy tűnik, hogy igen kedvezőtlen házassági szerződést kötöttünk. A politikus szerint a magyar fél rugalmassága a koppenhágai események tükrében inkább simulékonyságnak tekinthető, hiszen ahol lehetőségünk volt bármit is elérni, rendre lemondtunk erről.
Glattfelder Béla, a Fidesz agrárkabinetjének vezetője szerint a jelenlegi kormányzat lépései egyáltalán nem állnak összhangban a korábbi ígéretekkel. A családi gazdaságok támogatásainak megtartása helyett gyakorlatilag eltörlik azokat, a külföldiek földtulajdonszerzését pedig ismét elősegíti a kormány: ezért a politikus szerint több területen is újra kell gondolni a jogi szabályozást. Glattfelder utalt arra, hogy maga az EU is átalakulás előtt áll, így megváltozik a támogatások rendszere, ami nem érinti előnyösen a magyar gazdálkodókat: éppen ezért az ebből eredő veszteségek kompenzációt igényelnek.
*
A Medgyessy-kormány néhány hónap alatt többet tett a magyar agrárium európai uniós csatlakozásra való felkészítésében, mint az előző kabinet négy év alatt – állította tegnap Németh Imre földművelésügyi miniszter. Szerinte az előző kormánynak 2000-től a kormányváltásig 25 milliárd forint értékű vissza nem térítendő támogatás állt volna rendelkezésére az előcsatlakozási alapokból, ám azokból egyetlen fillért sem tudott felhasználni. Ezzel szemben a Medgyessy-kabinet a kétévi SAPARD-forrás csaknem felét, 13 milliárd forintot ítélt oda a programra eddig beérkezett pályázatokra – mondta a miniszter. A miniszter most úgy fogalmazott, hogy az EU-csatlakozást előkészítő koppenhágai tárgyalások eredményeképpen Szlovénia után fajlagosan a magyar gazdák kapják a legtöbbet a belépéskor. Lapunk kérdésére Németh ugyanakkor elismerte, hogy a jellegzetesen magyar termékek, mint az alma, a barack vagy a sertéshús, nem kapnak majd támogatást.
***
Németh Imre kudarcról beszélt.
A csatlakozási tárgyalások bizonyos mértékű kudarcából, abból, hogy a tíz tagjelölt ország nem tudott összefogni, tanulni kell – fogalmazott Németh Imre Marints Roze lett mezőgazdasági miniszterrel tartott megbeszélésén, a Bács-Kiskun megyei Kerekegyháza-Kunpusztán. Emlékezetes: a kormány tagjai korábban úgy nyilatkoztak, hogy eredményesek voltak az uniós tárgyalások, a koppenhágai EU-csúcson aláírt megállapodást is sikeresnek minősítették, beleértve az agráriumot érintő pontokat is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.