Pazarló külföldi utazások

Négy és fél millió forintjába került az adófizetőknek, hogy Németh Imre földművelésügyi miniszter januárban állat-egészségügyi megállapodást írt alá Pekingben. Medgyessy Péter kormányfőt három turistabusznyi kísérő követte Oroszországba. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter és delegációja 3,8 millió forintért Belgiumban folytatott megbeszélést. Tárcakörképünkből kiderül: a miniszterek és államtitkárok kedvelt célpontjai közé tartoztak az egzotikus országok s a mediterrán üdülőhelyek. Egy néhány napos út személyenként ritkán került kevesebbe egymillió forintnál.

Török László
2003. 04. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Medgyessy Péter miniszterelnökként több mint 76 millió forintért utazott – derül ki a Kormányzati Kommunikációs Központ által rendelkezésünkre bocsátott listából. December közepén például meglehetősen népes, száztizenegy főből álló stáb kísérte el oroszországi útjára a kormányfőt, a legdrágább küldetése pedig tavaly júniusban az Amerikai Egyesült Államokba vezetett, ahol öt nap alatt megközelítőleg 19 millió forintot költött el a delegáció 41 tagja.
Kovács László külügyminiszter Svédországban egy nap alatt félmillió forintot költött el, s a kormányváltás óta háromszor is megfordult az USA-ban. A külügyi tárca legköltségesebb útja Bársony András politikai államtitkár kéthetes malajziai kiküldetése volt, ez 5,6 millió forintot emésztett fel. Bársony emellett Kínában és az USA-ban is megfordult.
A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma a tájékoztató szerint a harmadik legtöbbet költő tárca. Kocsi László politikai államtitkár kétnapos, az olaszországi magyar kulturális évad zárórendezvényén tett látogatása terhelte meg legjobban a tárca büdzséjét, ami majdnem két és fél millió forintba került. Görgey Gábor legköltségesebb útja Dél-Afrikában, a kultuszminiszterek találkozóján volt, ahol egy hét alatt 1,36 millió forintot költöttek a tárcavezetőre.
*
Az Oktatási Minisztériumtól Magyar Bálint vezetésével 38 fő vett részt Oroszországban egy emlékünnepségen, négy napon keresztül, az út ára 5,2 millió forint volt. A Pénzügyminisztériumban László Csaba kéthetes távol-keleti körútja, amely során Szingapúrban, Malajziában és Hongkongban folytatott tárgyalásokat, közel négymillió forintba került. A szakmainak mondott körutazásra Lászlót kabinetfőnöke, Fenyővári Noémi és Cserjés Ákos helyettes államtitkár is elkísérte. Rákos Tibor fideszes parlamenti képviselő korábban úgy vélekedett: egy ilyen kaliberű utazás költsége jóval többre, legalább 15-16 millió forintra rúg.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium legköltségesebb útja Kóródi Mária johannesburgi kiküldetése volt: 6,5 millió forintért töltött el egy hetet a háromtagú delegáció Dél-Afrikában. Az ENSZ-konferencia témája a fenntartható fejlődés volt.
Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium 25 útja 21,2 milliós költségének közel harmadát Kovács Kálmán miniszter egy japán útja vitte el, amelyre negyedmagával, a NEC és a Sony vezetőivel utazott.
Csillag István nevéhez fűződik a legdrágább kiküldetés a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban: Japánban és Koreában kormányzati tárgyalásokon vett részt, kétfős delegációjának utazása 3,8 millió forintba került a költségvetésnek. Erről az útról egyébként egyetlen hírt sem lehetett találni a hazai hírügynökségek jelentéseiben. Ugyancsak nem írták meg a lapok, milyen befektetéseket sikerült ösztönöznie Réthy Imre államtitkárnak másodmagával Indonéziában, Malajziában és Szingapúrban, 2,6 millióért.
A Honvédelmi Minisztérium irányítója, Juhász Ferenc, egy tízfős delegáció élén Belgiumban tárgyalt tavaly júniusban a terrorizmus elleni harcról és a NATO-kapcsolatokról. A miniszter elkötelezte magát a profi haderő felállítása mellett, a hangzatos bejelentés 3,8 millió forintot emésztett fel az adófizetők pénzéből. Az igazságügy-minisztériumi lista 31 tételének túlnyomó többsége szakmai konferenciát jelöl meg.
Emlékezetes, az Orbán-kormány alatt örök témát jelentettek a sajtónak Torgyán József távol-keleti útjai. A mostani Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium tagjai is sűrűn megfordulnak arrafelé. Az FVM 51 útjából kettő Kínában volt. Ezek egyike tartja a költségcsúcsot: Németh Imre miniszter idén januárban növény- és állat-egészségügyi megállapodást írt alá Pekingben. Az ötfős delegáció 4,5 millió forintot költött el az országban. A Belügyminisztériumban a három, egymillió feletti költségű utazásból két delegációt Lamperth Mónika miniszter vezetett, egyet Pál Tibor politikai államtitkár.
A Gyermek, Ifjúsági és Sportminisztérium munkatársai tízmillió forint alatt utaztak. A legtöbbe, 1,32 millióba Mesterházi Attila államtitkár és négyfős kíséretének görögországi kiküldetése került tavaly novemberben; az utazás célja: „tárgyalás”. Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium 14 útja konferenciákra, szimpóziumokra vezetett, 3,9 millióért. Csehák Judit miniszter nem járt külföldön.
A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium messze a legtakarékosabb a tárcák közt. Az útiköltség háromötödét vitte el Kiss Péter – akkor még itt volt miniszter – és Csizmár Gábor politikai államtitkár részvétele az EU foglalkoztatáspolitikai hetén, Belgiumban.
A Magyar Nemzetnek egyedül a Miniszterelnöki Hivatal nem adott információt arról, hova és mennyiért utaztak tisztviselőik. A sajtóosztályon mindössze azt válaszolták, hogy kérdéseink nem vonatkoznak a tárca miniszterére, államtitkáraira és főosztályvezetőire.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.