Medgyessy Péter miniszterelnökként több mint 76 millió forintért utazott – derül ki a Kormányzati Kommunikációs Központ által rendelkezésünkre bocsátott listából. December közepén például meglehetősen népes, száztizenegy főből álló stáb kísérte el oroszországi útjára a kormányfőt, a legdrágább küldetése pedig tavaly júniusban az Amerikai Egyesült Államokba vezetett, ahol öt nap alatt megközelítőleg 19 millió forintot költött el a delegáció 41 tagja.
Kovács László külügyminiszter Svédországban egy nap alatt félmillió forintot költött el, s a kormányváltás óta háromszor is megfordult az USA-ban. A külügyi tárca legköltségesebb útja Bársony András politikai államtitkár kéthetes malajziai kiküldetése volt, ez 5,6 millió forintot emésztett fel. Bársony emellett Kínában és az USA-ban is megfordult.
A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma a tájékoztató szerint a harmadik legtöbbet költő tárca. Kocsi László politikai államtitkár kétnapos, az olaszországi magyar kulturális évad zárórendezvényén tett látogatása terhelte meg legjobban a tárca büdzséjét, ami majdnem két és fél millió forintba került. Görgey Gábor legköltségesebb útja Dél-Afrikában, a kultuszminiszterek találkozóján volt, ahol egy hét alatt 1,36 millió forintot költöttek a tárcavezetőre.
*
Az Oktatási Minisztériumtól Magyar Bálint vezetésével 38 fő vett részt Oroszországban egy emlékünnepségen, négy napon keresztül, az út ára 5,2 millió forint volt. A Pénzügyminisztériumban László Csaba kéthetes távol-keleti körútja, amely során Szingapúrban, Malajziában és Hongkongban folytatott tárgyalásokat, közel négymillió forintba került. A szakmainak mondott körutazásra Lászlót kabinetfőnöke, Fenyővári Noémi és Cserjés Ákos helyettes államtitkár is elkísérte. Rákos Tibor fideszes parlamenti képviselő korábban úgy vélekedett: egy ilyen kaliberű utazás költsége jóval többre, legalább 15-16 millió forintra rúg.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium legköltségesebb útja Kóródi Mária johannesburgi kiküldetése volt: 6,5 millió forintért töltött el egy hetet a háromtagú delegáció Dél-Afrikában. Az ENSZ-konferencia témája a fenntartható fejlődés volt.
Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium 25 útja 21,2 milliós költségének közel harmadát Kovács Kálmán miniszter egy japán útja vitte el, amelyre negyedmagával, a NEC és a Sony vezetőivel utazott.
Csillag István nevéhez fűződik a legdrágább kiküldetés a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban: Japánban és Koreában kormányzati tárgyalásokon vett részt, kétfős delegációjának utazása 3,8 millió forintba került a költségvetésnek. Erről az útról egyébként egyetlen hírt sem lehetett találni a hazai hírügynökségek jelentéseiben. Ugyancsak nem írták meg a lapok, milyen befektetéseket sikerült ösztönöznie Réthy Imre államtitkárnak másodmagával Indonéziában, Malajziában és Szingapúrban, 2,6 millióért.
A Honvédelmi Minisztérium irányítója, Juhász Ferenc, egy tízfős delegáció élén Belgiumban tárgyalt tavaly júniusban a terrorizmus elleni harcról és a NATO-kapcsolatokról. A miniszter elkötelezte magát a profi haderő felállítása mellett, a hangzatos bejelentés 3,8 millió forintot emésztett fel az adófizetők pénzéből. Az igazságügy-minisztériumi lista 31 tételének túlnyomó többsége szakmai konferenciát jelöl meg.
Emlékezetes, az Orbán-kormány alatt örök témát jelentettek a sajtónak Torgyán József távol-keleti útjai. A mostani Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium tagjai is sűrűn megfordulnak arrafelé. Az FVM 51 útjából kettő Kínában volt. Ezek egyike tartja a költségcsúcsot: Németh Imre miniszter idén januárban növény- és állat-egészségügyi megállapodást írt alá Pekingben. Az ötfős delegáció 4,5 millió forintot költött el az országban. A Belügyminisztériumban a három, egymillió feletti költségű utazásból két delegációt Lamperth Mónika miniszter vezetett, egyet Pál Tibor politikai államtitkár.
A Gyermek, Ifjúsági és Sportminisztérium munkatársai tízmillió forint alatt utaztak. A legtöbbe, 1,32 millióba Mesterházi Attila államtitkár és négyfős kíséretének görögországi kiküldetése került tavaly novemberben; az utazás célja: „tárgyalás”. Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium 14 útja konferenciákra, szimpóziumokra vezetett, 3,9 millióért. Csehák Judit miniszter nem járt külföldön.
A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium messze a legtakarékosabb a tárcák közt. Az útiköltség háromötödét vitte el Kiss Péter – akkor még itt volt miniszter – és Csizmár Gábor politikai államtitkár részvétele az EU foglalkoztatáspolitikai hetén, Belgiumban.
A Magyar Nemzetnek egyedül a Miniszterelnöki Hivatal nem adott információt arról, hova és mennyiért utaztak tisztviselőik. A sajtóosztályon mindössze azt válaszolták, hogy kérdéseink nem vonatkoznak a tárca miniszterére, államtitkáraira és főosztályvezetőire.

Nagykanizsa híres a vicces kocsmanevekről, hallott már a Tanácsházáról?