Schröder kezet nyújt

Berlin fokozott intenzitással igyekszik egyensúlyt teremteni az Irak elleni háborút mereven elutasító magatartás és a szövetségesekkel szemben vállalt alapvető kötelességek között. E feladattal szorosan összefügg a fagypontra süllyedt Washington–Berlin viszonyból fakadó károk keretek közé szorítása. Ilyen értelemben nyilatkozott Gerhard Schröder abban a jelenlegi politikai helyzetet taglaló nyilatkozatban, amelyet a közszolgálati ZDF televíziós állomásnak adott. A kancellár azon meggyőződésének adott hangot, hogy az amerikai–brit erők győztesen kerülnek ki a konfliktusból, és ezzel rendszerváltásra kerül sor Irakban.

Stefan Lázár
2003. 04. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A háborút követő rendszer kiépítését és az ország újjáépítését az ENSZ irányítása alatt kell elvégezni, a világszervezet erre a feladatra máris megfelelő legitimációval rendelkezik – hangoztatta a német kormányfő, aki egyben szorgalmazta Európa emancipációjának kifejlesztését, mert – véleménye szerint – az EU csak így tud megfelelő partnere lenni az Egyesült Államoknak, mind a NATO-n, mind az ENSZ-en belül.
Kerstin Müller, a koalíciós partner Zöldek államminisztere ismételten alátámasztotta: egyetért pártja álláspontjával, mely szerint helytelen döntés volt az Irak elleni háború. Ugyanakkor hozzátette: „Számunkra is világos, hogy a transzatlanti kapcsolat a német külpolitika legjelentősebb pillérét alkotja.” Meglátása szerint a Washingtonból érkező hírek máris jelzik, Washington keresi az együttműködést Berlinnel, mert rádöbbent, hogy a háborút követő feladatok egyoldalú módon megoldhatatlanok, nemzetközi összefogásra lesz szükség. Ismét szóhoz jut a diplomácia – mondotta Kerstin Müller.
A koalíciós pártok egybehangzóan hangsúlyozzák, hogy Németország hajlandó lesz kivenni a részét az Iraknak nyújtandó támogatásból. A Bundeswehr egységeinek bevetéséről a béke biztosításának szolgálatában azonban Schröder nem volt hajlandó határozott választ adni. Sajtóértesülések ugyanakkor hírt adnak a védelmi minisztériumban máris megkezdődött előkészületekről. Az ENSZ kéksisakos küldetéséből Berlin ezerötszáz katonával venné ki a részét, de ezt a kontingenst ki kellene vonnia Boszniából. A NATO júniusban dönt majd a balkáni SFOR-megbízatás további jövőjéről. A Schröder-kabinet békéltető hangvétele mögött az a meggyőződés húzódik meg, hogy az ENSZ égisze alatt vállalt elkötelezettség nélkül a német ipar nem kap lehetőséget arra, hogy szerepet vállaljon Irak újjáépítésében.
Amíg a kormány részéről félreismerhetetlenek a visszafogottabb hangok, addig az ellenzéki kereszténydemokraták két veteránja továbbra is keményen támadta az SPD/Zöldek koalíciót. „Minden olyan politikus felelős a háború kirobbanásáért, aki nem értette meg a Szaddám Huszeinre gyakorolt nyomás közös kialakításának szükségességét. Így Schröder sem vonhatja ki magát a felelősség alól” – hangoztatta Bernhard Vogel, Thüringia tartományi miniszterelnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.