Spekulációk a BÉT-en

A múlt héten a tőzsdéken a befektetők a húsvéti ünnepekre koncentráltak, az iraki háború és a bagdadi események a hírek között háttérbe szorultak, és az atípusos tüdőgyulladással (SARS) kapcsolatos információk kerültek az előtérbe. A piacokon az tartotta lázban a befektetőket, hogy vajon az amerikai és szövetséges haderők lerohanják-e Szíriát, vagy hogy a SARS milyen gazdasági problémákat okoz. Az amerikai vállalatok megkezdték első negyedéves eredményeik publikálását, amelyek több esetben igen negatív képet festettek.

2003. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múlt hetet visszaeséssel zárta a magyar tőkepiac is, pedig Budapesten a cégfelvásárlások, az összeolvadások éve kezdődött januárban, ami spekulatív tőkét kellene hogy vonzzon a parkettre, sőt az EU-csatlakozási szavazás pozitív kimenetele is segíthetett volna. A hét eleji gyengülést egy korrekció követte, de a javuló trend nem tartott sokáig, így a BUX egy hét alatt 2,1 százalékkal gyengült. A hét nyertese a Mezőgép lett 8,9 százalékos drágulással, ezt követték az Antenna Hungária, a Synergon és a BorsodChem részvényei. Szakértők rámutattak, hogy a magyar tőzsdén nem a nemzetközi események domináltak, helyette azok a befektetők adtak el részvényeket, akik a korábbi héten az EU-szavazás pozitív kimenetelében spekuláltak.

Nem reagált a tőzsde az EU-igenre

Magasnak mondható forgalommal indult a hét első kereskedési napja, a befektetők igen érzéketlenül reagáltak az EU-szavazásra. Elemzők szerint a piac az unióra szóló igenlő választ már eldöntött tényként kezelte, és beárazta egy héttel korábban, így a Budapesti Értéktőzsde indexe, a BUX 126,45 pontos csökkenéssel, 7818,52 ponton zárt, ami 1,59 százalékos gyengülésnek felelt meg. A nyolcmilliárd forintos forgalom és az eladók túlsúlya jól jelezte, hogy a héten inkább a háromnapos húsvétra készülnek, mintsem az EU-ra. A hétfői üzleti napon a Matáv-papírok tulajdonosai könyvelhettek el árfolyamnyereséget, míg a Hungaropharmában nagyobb részt szerző Egis és Richter, valamint a Mol- és az OTP-részvényesek a mérleg túlsó oldalán ülve veszteséget szenvedtek el. Az Egis részvényei azért is gyengültek, mert legfőbb partnere – amely az utóbbi hónapokban egyszer már cserbenhagyta a magyar céget –, a finn Orion bejelentette, hogy eredményei a vártakat alulmúlják. A gyógyszergyári cégek sorából a Richter túllicitálta szektorbeli társát, és 2,66 százalékos gyengüléssel zárt. Hasonlóan lefelé mozgott a három százalékkal leértékelődő Mol és az OTP Bank 1,8 százalékkal gyengülő kurzusa is. A hétfői eseményekhez tartozott az a hír is, hogy a BorsodChem (BC) 4,06 százalékos, még állami tulajdonban lévő részvényeit a Forrás Rt. mint tulajdonos eladta a CE Oil&Gasnak, aki a BC többségi tulajdonosa is egyben. Az elemzők nem lepődtek meg a bejelentésen, hiszen a BC kisebbségi, még az ÁPV Rt. tulajdonában lévő részvényeinek eladása már lassan egy éve napirenden van. Korábban tőzsdei aukción akarták eladni a kisebbségi pakettet, de két hónapja arra jutott az ÁPV, hogy meghívásos tenderen értékesíti a legkedvezőbb feltételt kínáló vevőnek. Várható volt, hogy a CE Oil&Gas lesz a vevő, hiszen ezzel tovább növelte tulajdoni hányadát a vegyipari cégben. Sokan a BC-részvények csaknem tízszázalékos felfutását bennfentes kereskedelemként élték meg, és PSZÁF-vizsgálatot kezdeményeztek ennek kiderítésére. Az ÁPV Rt. és az értékesítést végző Forrás Rt. menedzsmentje közölte, hogy minden a törvényi előírásoknak megfelelően történt, sőt a Forrás Rt. ezzel az értékesítési tranzakcióval tovább növelte készpénzállományát.

Elmaradnak a felvásárlások?

Nem volt túl meggyőző a keddi nap kereskedése sem, pedig a BUX kitett magáért, és 1,01 százalékos növekedéssel korrigálta hétfői megbotlását. A Budapesti Értéktőzsde hivatalos részvényindexe 79,25 pontos emelkedéssel, 7897,77 ponton zárt, a forgalom négymilliárd forintra esett vissza. A piac a BorsodChem-ügylettől és még néhány hasonlótól felvásárlást várt, és valószínűleg sok bizakodó spekuláns még néhány hétig abban a hitben él, hogy a Zalakerámia, az Inter-Európa Bank (IEB) vagy a BC esetében a többségi tulajdonosok ajánlatot tesznek a még közkézben lévő papírokra. Az IEB részéről lezárult a felvásárlás, és a San Paolo vezetése úgy döntött, hogy újabb ajánlattal nem élnek. A Zalakerámiánál még tart a harc, és valószínűleg hasonló vita alakul ki a BorsodChem-részvények körül is. A sok vitás ügylet mellett kedden a Merrill Lynch leminősítette az OTP-papírokat, mivel kétségessé vált a bank bulgáriai terjeszkedési terve, sőt a Nabi közölte, hogy lefelé módosítja ez évi gyártási terveit is.
Az ÁPV Rt. és a Forrás Rt. közölte, hogy a cég átvilágítása jó úton halad, a tervek és a vonatkozó kormányhatározat szerint május végéig megtörténhet a kárpótlási jegyek bevonása. Patonai József, a Forrás Rt. elnök-vezérigazgatója a BorsodChem-ügy kapcsán kiemelte, hogy sem ő, sem munkatársai nem kötöttek az előző hónapokban BorsodChem-papírokra ügyletet, sőt a Forrás Rt. mint társaság több éve nem adott sem vételi, sem eladási megbízást a vegyipari cég papírjaira. Ez válasz volt arra a TEBÉSZ-levélre, amelyben a tőzsdei befektetők érdekvédői bennfentes kereskedést véltek felfedezni a BC eladása körül. Később a TEBÉSZ közölte, hogy nem vádolta meg a Forrás Rt.-t bennfentességgel. Mint ismeretes, bennfentes kereskedést az követhet el, aki üzleti titokként kezelt információkat használ fel törvénytelenül nyereségvágyból, de a törvény szűkíti azt a kört, aki bennfentes lehet egy ügyletben.

Ünnepek előtti csend

A hét közepe aránylag nyugodtan telt el, sem PSZÁF-vizsgálati kérés, sem felvásárlási ajánlat, sem más befektetőt pukkasztó hír nem jelentkezett a placcon. A BUX töretlenül korrigálta az iraki háború idején megszerzett nyereségét, így szerdán 1,78, csütörtökön 0,39 százalékkal esett vissza. A két napon a részvények forgalma nem érte el a 14 milliárd forintot. Az egyik legfontosabb esemény az volt, hogy a Mol közgyűlésén elfogadták a részvényenkénti 55 forintos osztalékot. A szerdai napon a Matáv 2,48 százalékkal 826 forintra, a Mol 1,83 százalékkal 5360 forintra, az OTP 2,07 százalékkal 2270 forintra, a Richter 1,21 százalékkal 15 105 forintra gyengült. A legjobban a BorsodChem és az Antenna Hungária papírjai szerepeltek. A hét utolsó napja meghozta a várva várt fordulatot, a forgalom az ijesztően alacsony 1,55 milliárd forintot súrolta. A BUX 51 ponttal vetette magát a „tojások” és a „sonkák” közé. A brókerek értetlenül szemlélték, hogy a magyar tőzsde az EU-s csatlakozás küszöbén miért olyan különc, hogy nagyobb és kisebb társaival ellentétben nyitva tart. Különösebb hatás nem érhette a magyar parkettet, hiszen sem a DAX, sem az FTSE, sőt a Dow és a Nasdaq sem nyitott ki. A hetet végül nyertesen néhány kisebb likviditású papír zárta, míg a vesztesek térfelén ült a spekulatív Pannonplast, a szintén felvásárlási célpontként számon tartott Rába, az IEB, a bajban lévő Econat.hu is. A blue chipek közül a Richter 1,4 százalékkal, a Mol 1,8 százalékkal, a Matáv 2,28 százalékkal lett olcsóbb egy hét alatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.