Srebrenica emléke

Csak saját nevemben beszélhetek, mert ha Srebrenicáról van szó, akkor még mindig nem lehetséges Bosznia-Hercegovina elnökségének a nevében szólni – állapította meg Sulejman Tihic, a testületi államfő bosnyák tagja a boszniai háború legkegyetlenebb vérengzése (1995 júliusa) azonosított áldozatainak temetésén, a Srebrenica melletti Potocariban.

Sebestyén Imre
2003. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mintegy nyolcezer lemészárolt muzulmán közül eddig nyolcszázat azonosítottak, s hatszáznak – 599 férfinak és egy nőnek – rendezték meg a temetését, amelyen a szarajevói lapok híradása szerint mintegy húszezren jelentek meg, s amely valóságos politikai eseménnyé vált. A gyászszertartáson jelen voltak a nemzetközi közösség képviselői, s felemásan az országé is. Bosznia-Hercegovina szerb politikusai, a Szerb Köztársaság vezetői nagy alkalmat szalasztottak el, hogy a nagy formátumú német politikushoz, Willy Brandthoz hasonlóan fejet hajtsanak az áldozatul esett polgártársaik előtt, s ezzel fejezzék ki: elítélik a bűntényt, hogy senkivel se történhessen meg soha többé Srebrenica.
Paddy Ashdown – aki a nemzetközi közösség képviseletében jelent meg az etnikai tisztogatás, a tömegmészárlás áldozatainak temetésén – ugyancsak elmulasztott megnevezni egy másik felelőst, aki nem gátolta meg a genocídiumot. A vérontást talán meg lehetett volna akadályozni, ha a holland kéksisakos zászlóalj másképpen reagált volna – hiszen Srebrenica az ENSZ által védett övezet volt –, s nem hagyják Mladicsra a város húszezer lakosának az evakuálását. 1995. július 12-én döntött a boszniai szerb erők parancsnoka, hogy személyesen irányítja a deportálást. A férfiakat különválasztották, különböző helyekre terelték, majd négy nap alatt (14–17-éig) kivégezték őket. A menekülők után pedig valóságos embervadászatot rendeztek. A legfiatalabb áldozat, Junuz Selimovic – akit maga Mladics vett le a teherkocsiról – tíz és fél éves volt, a legidősebb nyolcvan.
A tragédiát most gondolatban újra átélő boszniaiaknak fájdalmas tény, hogy a gyilkosok, Ratko Mladics és Radovan Karadzsics – támogatóik népes táborának köszönhetőleg – nyolc évvel véres tettük elkövetése után is szabadon vannak, politikai utódaik, elvbarátaik, követőik pedig – tisztelet a kivételnek – ott ülnek a Szerb Köztársaság vezetőségében. Ám mindenki számára világos, hogy a szerb vezetők – tetteikkel bizonyítják – Bosznia-Hercegovinát nem tartják sem államuknak, sem hazájuknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.