Folytatás az 1. oldalról
Kováts Balázs, a Paksi Atomerőmű tájékoztató és látogató központjának főosztályvezetője lapunkkal közölte: nem súlyosbodott a helyzet múlt csütörtök óta, mindössze olyan tényeket ismertek meg, amelyekről eddig nem volt tudomásuk. Szerdán a tisztítórendszer tartályának fedelét sikerült leemelni, és víz alatti kamerával fölmérni a valós károkat. Szinte mindegyik fűtőanyagköteg megsérült vagy deformálódott, néhány el is tört – emelte ki. Hozzátette: annak ellenére, hogy az üzemzavar besorolása mindennek ismeretében magasabb, sem a környezetre, sem a környék lakóira nem jelent veszélyt az eset. Az erőmű másik három blokkja, amelyek egyenként az ország napi energiaszükségletének tíz százalékát fedezik, zavartalanul üzemel – fűzte hozzá Kováts Balázs.
Az új, hármas fokozatú besorolást jóváhagyó Országos Atomenergia-hivatal műszaki főosztályvezetője, Lux Iván lapunknak elmondta: a potenciális veszélyhelyzet miatt mind az erőmű, mind az atomenergia-hivatal baleset-elhárítási szervezetet állított fel tegnap éjszaka. Szerinte megfelelő volt a tájékoztatás. Ezzel szemben Illés Zoltán, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának alelnöke úgy látja, az illetékesek igyekeztek eltussolni az ügyet, és nem tájékoztatták megfelelően a nyilvánosságot, ezért parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi, hogy kiderülhessen, mi történt valójában az öregedő erőműben.
Hajdú János polgármester lapunknak kiemelte: egyre több aggódó telefonhívás érkezik az önkormányzathoz, és a lakókat nehezen lehet megnyugtatni. Ugyanakkor, szerinte, nincs ok a pánikra, mivel a környéket a megyei védelmi bizottság és az ÁNTSZ sugárvédelmi osztályának szakemberei járják mobil sugárzásmérőkkel, és méréseik azt bizonyítják, a szokásosnak megfelelő a háttérsugárzás. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium tegnapi közleményében szintén leszögezte, hogy a lakosság biztonságban van, óvintézkedésekre nincs szükség. Információink szerint az üzemzavar kivizsgálásába külföldi szakembereket, így a fűtőelemeket szállító orosz cég munkatársait is bevonták. Szakértők szerint ha a vizsgálatok az erőmű felelősségét tárják föl, az ronthatja hazánk nemzetközi megítélését. Amennyiben a tisztítóberendezést üzemeltető Franatome ANP követett el mulasztást, nemzetközi bíróság elé is kerülhet az ügy.
A Global 2000 osztrák környezetvédő szervezet sugárzást mérő csoportot küld Paksra, hogy megvizsgálják: fenyegeti-e veszély a környék lakosságát – jelentették be tegnap Bécsben.
Minden idők legjobb európai karácsonyi vására lett az Advent Bazilika