Válni is lehet majd az Európai Uniótól?

„Kilépési klauzulát” javasolt Valéry Giscard d’Estaing, az Európai Konvent elnöke az alkotmányozó testület minapi ülésén. Az indítvány szerint amennyiben az Európai Unió bármely tagja idővel meggondolja magát, búcsút inthet, és kiléphet az EU-ból.

Hírösszefoglaló
2003. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután a kilépni vágyó ország értesítette a tanácsot e szándékáról, a két fél „kilépési egyezményt” köt, amely részletesen szabályozza a távozás részleteit: például rendezi a számlákat, amelyek a közös költségvetésből erednek – indítványozza egyebek között az elnökség által benyújtott dokumentum. A jövendő alkotmány 46. cikkelye hozzáteszi azonban azt is, hogy az adott államnak két évvel korábban jeleznie kell kilépési szándékát, a távozás időpontjáról pedig az EU minősített többségi szavazással dönt.
A javaslatban ugyanakkor meglehetősen kevés konkrétum található, holott megfigyelők szerint – az alkotmányos alapkérdésen túl – épp ezek az apróságok teszik a leginkább körülményessé a kilépést: így például nem mindegy, hogy mi lesz a távozó állam azon polgáraival, akik uniós állampolgárságuknál fogva évek óta egy másik államban élnek és dolgoznak? A cikkely, melyet a 105 tagot tömörítő konvent majd csak az április 24–25-i plenáris ülésén vitat meg, már most nagy figyelmet és vitát keltett. Mint a Bruxinfo rámutat: egyesek – így például az Európai Bizottság – úgy érveltek, hogy a tagállamok igazából nem is léphetnek ki a EU-ból, mert az nemcsak államok, hanem népek uniója is. Az alkotmányos szerződés Európa népei, nem csak államai közt köttetett, ezért azt egyoldalúan felmondani egy állam számára lehetetlen – mondták. Érdekesség, hogy pontosan ugyanezt az érvet használták az amerikai föderalisták 1830-ban, amikor Dél-Karolina egyoldalúan hatálytalanítani akart egy szövetségi törvényt: az unió népek, nem csak államok közt formálódott, ezért az állam szuverenitása nemcsak a szövetségi törvények felülírására, de az unió elhagyására sem terjed ki. A dokumentum nem nyerte el az Euroszkeptikus Demokrácia Fórum tetszését sem, mely azt kifogásolta, hogy a kilépő országnak két évet várakoznia kell, és akkor is a többi EU-tag dönti el, hogy mikor hagyhatja el az uniót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.