Spekulációk a BÉT-en

2003. 05. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb száznyolcvan fokos fordulót tettek tegnap a tőkepiacok azután, hogy csütörtökön egy százalék körüli emelkedéseket mutattak fel. A hét utolsó kereskedési napja a bessz jegyében telt el, kivétel csak a tokiói parkett volt, ahol a Nikkei 225 index 1,65 százalékos növekedéssel egyhetes csúcsára emelkedett. A drágulást az ázsiai piacon az okozta, hogy a Japán gazdaság állapotáról kedvező információkat közöltek. A szigetországban az összes gazdasági tevékenység átfogó mutatója márciusban 0,7 százalékos teljesítménynövekedést jelzett februárhoz képest, és benne a szolgáltatások almutatója is 0,5 százalékos javulásra utalt. A fő mutató összetétele megközelíti a GDP öszszetételét. A növekedést segítették a japán cégek jövedelmezőségéről szóló információk is: a kiadott listán az első helyen Toyota Motor áll, ezt követi a mobiltávközlési NTT DoCoMo.

Az európai piacokon a reggel keletkezett gyengülésen még a nyereséggel nyitó amerikai árfolyamok sem tudtak változtatni, a piacokon hasznot realizáltak a befektetők. A DAX kurzusa a magyar tőzsde zárásakor 0,84 százalékkal esett vissza, a londoni FTSE 0,41 százalékkal állt előző szintje alatt. A beeséseket részben a J. P. Morgan biztosítási szektorról kiadott borúlátó jelentése okozta.

Az amerikai adócsökkentési javaslat magasra húzta a Wall Street értékeit, a tegnapi nap nyertese nyitáskor az AOL Time Warner, a General Electric és a Tyco lett. A vesztesek között lehetett találni a Merrill Lynch által leminősített Lucent Technologiest és a szintén alacsonyabb kategóriába sorolt Qualcomm papírokat.

Budapesten a nap elején egyből 70 pontos zuhanással indult a kereskedés, ezt a mínuszt a piac délig korrigálta. A BUX kora délután sokáig egy helyben topogott, majd az amerikai nyitások pillanatában újból csökkeni kezdett. A kereskedés végét jelző gongszó végül 22,98 pontos növekedést felmutatva szólította a partvonalon túlra a BUX kurzusát. A forgalom 7,3 milliárd forintra esett vissza, ebből a 0,7 százalékkal gyengülő OTP 2,426 milliárd forinttal vette ki részét, míg az 1,7 százalékkal dráguló Richter 1,414 milliárd forinttal részesült. A nap nyertesei a Brau Union Hungária papírjai lettek 18,3 százalékos erősödésükkel. A Brau részvényeit azért vették a befektetők, mert arra spekulálnak, hogy az osztrák anyavállalat felvásárlásához hasonlóan nagyvonalú ajánlatot fog tenni a Heineken a magyar Brau részvényeire is. Információink szerint a Brau-felvásárlási ajánlat leghamarább ősszel érkezhet Magyarországra, így a mostani komoly drágulásnak nincs kellő alapja. Hasonló okok miatt drágult az Antenna Hunária kurzusa is, amit azért vásároltak, mert a befektetők abban reménykednek, hogy az AH-t privatizálja a magyar állam.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.