Újabb száznyolcvan fokos fordulót tettek tegnap a tőkepiacok azután, hogy csütörtökön egy százalék körüli emelkedéseket mutattak fel. A hét utolsó kereskedési napja a bessz jegyében telt el, kivétel csak a tokiói parkett volt, ahol a Nikkei 225 index 1,65 százalékos növekedéssel egyhetes csúcsára emelkedett. A drágulást az ázsiai piacon az okozta, hogy a Japán gazdaság állapotáról kedvező információkat közöltek. A szigetországban az összes gazdasági tevékenység átfogó mutatója márciusban 0,7 százalékos teljesítménynövekedést jelzett februárhoz képest, és benne a szolgáltatások almutatója is 0,5 százalékos javulásra utalt. A fő mutató összetétele megközelíti a GDP öszszetételét. A növekedést segítették a japán cégek jövedelmezőségéről szóló információk is: a kiadott listán az első helyen Toyota Motor áll, ezt követi a mobiltávközlési NTT DoCoMo.
Az európai piacokon a reggel keletkezett gyengülésen még a nyereséggel nyitó amerikai árfolyamok sem tudtak változtatni, a piacokon hasznot realizáltak a befektetők. A DAX kurzusa a magyar tőzsde zárásakor 0,84 százalékkal esett vissza, a londoni FTSE 0,41 százalékkal állt előző szintje alatt. A beeséseket részben a J. P. Morgan biztosítási szektorról kiadott borúlátó jelentése okozta.
Az amerikai adócsökkentési javaslat magasra húzta a Wall Street értékeit, a tegnapi nap nyertese nyitáskor az AOL Time Warner, a General Electric és a Tyco lett. A vesztesek között lehetett találni a Merrill Lynch által leminősített Lucent Technologiest és a szintén alacsonyabb kategóriába sorolt Qualcomm papírokat.
Budapesten a nap elején egyből 70 pontos zuhanással indult a kereskedés, ezt a mínuszt a piac délig korrigálta. A BUX kora délután sokáig egy helyben topogott, majd az amerikai nyitások pillanatában újból csökkeni kezdett. A kereskedés végét jelző gongszó végül 22,98 pontos növekedést felmutatva szólította a partvonalon túlra a BUX kurzusát. A forgalom 7,3 milliárd forintra esett vissza, ebből a 0,7 százalékkal gyengülő OTP 2,426 milliárd forinttal vette ki részét, míg az 1,7 százalékkal dráguló Richter 1,414 milliárd forinttal részesült. A nap nyertesei a Brau Union Hungária papírjai lettek 18,3 százalékos erősödésükkel. A Brau részvényeit azért vették a befektetők, mert arra spekulálnak, hogy az osztrák anyavállalat felvásárlásához hasonlóan nagyvonalú ajánlatot fog tenni a Heineken a magyar Brau részvényeire is. Információink szerint a Brau-felvásárlási ajánlat leghamarább ősszel érkezhet Magyarországra, így a mostani komoly drágulásnak nincs kellő alapja. Hasonló okok miatt drágult az Antenna Hunária kurzusa is, amit azért vásároltak, mert a befektetők abban reménykednek, hogy az AH-t privatizálja a magyar állam.
Budapesti autós üldözés: Magyar Péter és Gyurcsány most közösen hazudott egy hatalmasat