Újabb paksi botrány

Értesüléseink szerint a paksi erőmű vezetői olyan szerződést írtak alá a meghibásodott tisztítóberendezést szállító céggel, amely kétmillió euróban (470 millió forint) maximálta a kártérítési kötelezettséget. A szocialista kötődésű vezetés ezzel közvetlenül több tíz-, közvetve több százmilliárdos veszteséget okozhat az államnak.

Munkatársainktól
2003. 05. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Paksi Atomerőmű Rt. az Atompool nemzetközi biztosítótól szerződése alapján mindössze 1,3 milliárd forintot kaphat, így öszszesen közel kétmilliárdnyi összeghez juthat az üzemzavar utáni kárigény kielégítéseként. Szakértők szerint azonban ez az összeg a súlyos üzemzavarból származó valóságos és közvetlen károk töredékét sem teszi ki, hiszen a 2. blokk leállítása miatt napi ötvenmillió forint bevételkieséssel kell számolni, a tönkrement fűtőanyagkötegek értéke pedig eléri a 450 millió forintot. Aszódi Attila frissen kinevezett miniszteri biztos egy-másfél évre tette az elhárítás időtartamát, a bevételkiesés így akár húszmilliárd forint is lehet.
*

– Megleptek bennünket azok a kijelentések, amelyek a paksi üzemzavarért a Framatome-ot hibáztatják – jelentette ki lapunknak a francia–német cég helyettes szóvivője.
Alexander Machovetz szerint az üzemzavar nem a tisztítási eljárásra vezethető vissza. Elmondta: az erőművel kötött szerződés tartalmaz egy korlátozott összegű kártérítést is – ám csak meghatározott feltételek mellett. Ezekről azonban a helyettes szóvivő nem nyilatkozhatott a vizsgálat lezárulásáig.
Kocsis Istvánt többszöri keresés után sem értük utol telefonon, de így jártunk Kováts Balázs szóvivővel is, ezért nem kaptunk választ egyelőre arra a kérdésre: miért tartalmaz csupán korlátozott összegű kártérítési felelősséget az eddig nem kipróbált technikát szállító francia– német céggel kötött szerződés? S arra sem, hogy kik tanácsolták a paksi vezetésnek, hogy ezzel a céggel kössön szerződést.

Lasztovicza Jenő, az Országgyűlés idegenforgalmi bizottságának fideszes elnöke lapunkkal közölte: a szakértők a koszovói háború időszakához hasonlítják a jelenlegi helyzetet, amikor egymilliárd dollárnyi bevételkiesést szenvedett el az ország az idegenforgalomban.

Közben öt környezetvédő szervezet követelte tegnap, hogy a Paksi Atomerőmű Rt.-től, az Országos Atomenergia Hivataltól, a paksiakkal kapcsolatban álló orosz, német és francia üzleti köröktől független európai uniós vagy ENSZ-szakértők vizsgálják meg, valójában mi történt az üzemanyag-kazetták tisztítása során. A szervezetek rámutattak: felmerülhet a büntetőjogi felelősség kérdése is.

Kormányzati körökből származó információk szerint a Csillag István gazdasági miniszter által kijelölt miniszteri biztos fölé egy szocialista kötődésű kormánybiztost kíván kinevezni a kabinet Szabó József személyében. Az MSZMP KB egykori tagjának a Horn-kormány bukását követően, 1998 decemberében kellett távoznia az atomerőmű éléről. Sokan felrótták neki, hogy az általa preferált, ám más szakértők szerint szükségtelen, úgynevezett kondenzátorfelújítást 2,7 milliárd forinttal drágábban végezte el egy, a korábbi pályázaton szabálytalanságok árán győztesnek nyilvánított francia multinacionális vállalkozás. Utólag az is kiderült: az atomerőmű a vezérigazgatói keretből nyolcvanmillió forinttal „támogatta meg” az új sportminiszter, Gyurcsány Ferenc közvetett érdekeltségébe tartozó Agóra Kft.-t az 1998-as választási kampány idején. Szabó mégis felelősségre vonás nélkül, több mint negyvenmillió forint végkielégítéssel a zsebében hagyta ott a székét. Négy hónappal menesztése után az ellenérdekű üzleti partnerhez szegődött el. A mai MSZP-s képviselő ugyanis céget alapított, amely a nukleáris fűtőelemeket gyártó orosz TVEL Rt. magyarországi képviselője lett.
Úgy tudjuk, elsősorban azért alkalmazták, mert volt vezetőként szinte mindent tud az erőműről. Értesüléseink szerint az üzemzavar bekövetkezése után Szabó azt hangoztatta, hogy május 6-án újra kell indítani a 2. blokkot, pedig ez a szakértők szerint végzetes következményekkel járhat. Lapunk úgy tudja, hogy vita alakult ki emiatt az MSZP és az SZDSZ között, ezért a mai kihelyezett gazdasági bizottsági ülésre Kuncze Gábor pártelnök is Paksra utazik.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.