Ártatlannak vallja magát az olajbróker

Visszavonta rendőrségen tett vallomásainak többségét az Energol-per nyolcadrendű vádlottja tegnap a Fővárosi Bíróságon. Kovács László, az egykori olajbróker tagadta a vádakat, és azt állította: a Központi Bűnüldözési Igazgatóság kihallgatótisztje, a Papa néven elhíresült Sándor István „pszichés ráhatással” kényszerítette ki korábbi nyilatkozatait.

2003. 06. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folytatódott az egykori olajbróker, Kovács László nyolcadrendű vádlott meghallgatása tegnap a Fővárosi Bíróságon. A kilencvenes évek legnagyobb hazai olajbotránya nyomán indult Energol-perben a bíróság tizenkilenc vádlott ellen folytat eljárást. Az ügyészség szerint 6,7 milliárd forintos kárt okoztak az államnak.
Kovács Lászlót többrendbeli adócsalással és rossz minőségű termék forgalomba hozatalának bűntettével vádolják. A volt olajbróker – múlt pénteki vallomásához hasonlóan – tegnap is tagadta, hogy bűncselekményt követett volna el. Az 1996 és 2002 között a rendőrségen tett nyilatkozatainak többségét visszavonta. Azt állította: azokat az egykori Központi Bűnüldözési Igazgatóságon (KBI) a Papa néven elhíresült Sándor István őrnagy „pszichés ráhatással” csikarta ki belőle. Hozzátette: a rendőrök megfenyegették volt feleségét is, aki félelmében ellene vallott. Megemlítette, hogy az Aranykéz utcában felrobbantott Boros Tamás vállalkozó – aki szintén érintett az olajbotrányban – és Papa feltűnően jó barátságban voltak egymással. Kovács László kiemelte: Boros fenyegette és zsarolta őt, ennek ellenére nem volt hajlandó beszállni egy illegális üzletbe. A volt olajbróker tagadta, hogy üzleti kapcsolatban állt az A and C Kft., a D and T Rt., valamint az Energol Rt. több vezetőjével, akik szintén vádlottjai az olajügynek.

Mint arról beszámoltunk, Kovács László volt az első vádlott, aki a múlt pénteki tárgyaláson hajlandó volt vallomást tenni. A vádlottak padjára került Csikós József, az Energol Rt. egyik volt vezérigazgatója, aki a rendszerváltás előtt az MSZMP KB osztályvezetője volt, majd a Belügyminisztérium ezredeseként a központi adatnyilvántartó hivatalt vezette. Az Energol más vezetőin kívül a hírhedt Conti Car nevű cég két tulajdonosa, Csüllög Zsigmond és Radnai László is a per vádlottja.

Az olajbotrány még 1996-ban robbant ki, miután kiderült, hogy az Energol Rt. strómanok segítségével nagy mennyiségben importált fűtőolajat, amit azonban – az adózás megkerülésével – gázolajként értékesített. A rendőrség egy év múlva őrizetbe vette a Conti Car és az Energol több vezetőjét, valamint Csikós Józsefet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.