Életem legnagyobb fordulata 1939-ben történt. Akkor gyakornok voltam a filmgyárban. Bolváry Géza Németországban élő producernek kellett egy elmaradt filmrészletet gyorsan leforgatni a Tokaji aszú című filmhez: a szüreti jelenetet.
Másnap zártkörű próbavetítés volt a szakma számára. Nagy izgalommal vártam megmérettetésem eredményét. Filmeseknél merőben szokatlan dolog történt: a lámpák kigyulladása után a hozzáértők tapsviharban törtek ki. A Hunnia vezetőinek és a produkció tagjainak gratulációit meghatottan fogadtam. A sikeres felvétel híre hamar elterjedt, s rögtön négy további film forgatására kaptam szerződést. A kezdő operatőr számára az Úristen vezérlése és jelenléte félreérthetetlen volt. Oltalma egész életemen át kísér. Segítségét mindennap kérem, kéréseim teljesedését alázatos és hálás szívvel, őszinte szeretettel megköszönöm.
Szeretném a Teremtőhöz vezető út megtalálását tapasztalatból átadni.
Erős elhatározással, őszintén szeretni Őt igen fontos, mert ISTEN SZERETET. Mindennapos imádságban kerülsz közvetlen kapcsolatba Vele, s feltárhatod előtte szíved legbensőbb érzelmeit s kívánságait. Ő mindig válaszol kérésed beteljesülése által, megérzed erejét és segítségét. A vele való kapcsolatot soha meg ne szakítsd!
Bárhová vezessen életed útja, az este csendjében kérd Őt. Ő megerősít másnapra.
Az igaz hit boldog, értelmes és érző emberré tesz, ami kiegyensúlyozott életet nyújt. Ha hited erős, érezni fogod magadon az emberi méltóságot és biztonságot (Makay Árpád).
*
„Az idő sürgetett, május végén le kellett forgatni a csíksomlyói búcsút.
Saját költségemre, Makay Árpád operatőr barátommal, aki szintén erdélyi volt, pünkösd táján leutaztunk Csíksomlyóra, és ott egy kézi felvevőgéppel leforgattuk a búcsú színészek nélküli, külső jeleneteit. Mindezt ketten végeztük el fél nap alatt. Egy mai filmgyártó rendszerben legalább húsz ember dolgát!” (Részlet Szőts István életrajzi feljegyzéseiből)
*
„1942-ben Szőts István első filmjét, az Emberek a havason című filmkölteményt nekem kellett volna forgatnom, de a körülmények úgy alakultak, hogy a filmgyár munkabeosztása érdekében kevés idő állt rendelkezésemre, és így csak a csíksomlyói búcsú forgatására futotta.” (Makay Árpád: Életrajzom)
*
Makay Árpád (sz. 1911) a magyar filmművészet doyenje: operatőr, rendező. Erdélyből származik, 1939-től operatőrként dolgozott a Hunniában. Legismertebb munkái: Gül Baba, Valamit visz a víz, Halálos tavasz, Talpalatnyi föld. A háború után forgatott két filmjét (Mezei próféta, Ének a búzamezőkről) a kommunista cenzúra betiltotta. 1949-ben emigrált családjával, 1990-ig külföldön élt és dolgozott. A magyar művészfilm legnagyobb hatású operatőre.
Súlyos dolgokat állított, ostobaságokat beszélt Duplantis amerikai riválisa + videó
