Középpontban a székelyföldi autonómia

A múlt hét végén újabb fórum volt Erdélyben. A sepsiszentgyörgyi tanácskozáson Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) létrehozását célzó kezdeményező testület ügyvivő elnöke elmondta: létre kell hozni az elméleti-jogalkotói munkacsoportot, amelynek egyebek mellett feladata a székelyföldi területi autonómia statútumának előkészítése. Az erdélyi politikus rövid interjút adott lapunknak.

Pataky István
2003. 06. 05. 6:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikorra várható az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) megalakulása, és a jelenlegi állás szerint milyen szervezetek vesznek részt benne, kik lesznek a tagjai?
– Nemrég Székelyudvarhelyen megalakult a harmincegy tagú Kezdeményező Testület. A tagok között megtalálhatók polgármesterek, RMDSZ-képviselők, RMDSZ-tanácsosok, a civil társadalom jeles képviselői. Feladatuk megteremteni az EMNT megalakulásának feltételeit, úgy szervezési, mint tartalmi szempontból. Több elképzelés van az EMNT összetételének kialakítására, ezeket fogja mérlegelni a kezdeményező testület. Én megközelítőleg egy féléves időszakot tartok reálisnak arra, hogy létrejöjjön egy minél szélesebb képviseletet biztosító testület.
– Köztudott, hogy a bukaresti hatalom részéről igen heves ellenállásba ütközött az önök ténykedése. Lát esélyt arra, hogy jogilag bejegyezzék az EMNT-t Romániában?
– Nem tűztük ki célul a bejegyeztetést. Ez nem egy egyesület, nem egy szövetség. A nemzeti tanácsot én egy magasabb perspektívából nézem, egy nemzetpolitikai, nemzetstratégiai kérdésekkel foglalkozó testület, amely készen állna arra, hogy a román államtól törvény által átvegye azokat a közjogosítványokat, amelyek a saját közösség identitását érintő kérdésekben fontosak. Ez egy hosszú távú kezdeményezés, s nincsenek illúzióim a tekintetben, hogy ezt egyik hétről a másikra meg lehet valósítani. Úgy gondolom, hogy folytatjuk azt a szakmai munkát, amelyet egy évtizeddel ezelőtt elkezdtünk Erdélyben. Ez a munka akkor szakadt meg, amikor az RMDSZ kormányzati szerepet vállalt. Nekünk kell kidolgozni az autonómiakoncepciót, az autonómia megvalósításához szükséges törvénytervezeteket, statútumokat, s ezt el is kell fogadtassuk elsősorban saját közösségünkkel.
– Keresik-e az együttműködést román pártokkal, szervezetekkel, például a most ellenzékben lévő bukaresti formációkkal?
– Igen fontos feladatnak tartom az autonómia befogadására alkalmas politikai-társadalmi környezet megteremtését nemcsak a magyar közösségen belül, de a román társadalomban is. Az általunk kidolgozott dokumentumokat a román parlamentnek is el kell törvény formájában fogadnia, hiszen ezek csakis így valósulhatnak meg a gyakorlatban. Ehhez viszont meg kell nyerni szövetségesnek a román demokrata értelmiségi elitet, a magyar diplomáciát és a nemzetközi intézményeket.
– Ön nemrég úgy nyilatkozott, hogy a jövő évi parlamenti választásokon a magyar közösség egyetlen szervezet színében indul. Az RMDSZ-re gondolt?
– Nem tudom egyelőre, melyik lesz ez a szervezet. Egyébként kézenfekvő az RMDSZ lenne, amenynyiben ki tudnánk alakítani egy megfelelő konszenzust. Őszintén hiszem, hogy az erdélyi magyarságnak szüksége van a minél hatékonyabb parlamenti képviseletre. Ez ugyanis érték és eszköz is egyben. Nagy valószínűség szerint a jövő évi helyhatósági választások előtt meg fognak jelenni az RMDSZ alternatívái, azzal a céllal, hogy a helyi magyar közösségeknek választási lehetőséget adjanak. Azokon a településeken, azokban a régiókban, ahol ennek a versenynek lehetősége van, és nem fenyeget az, hogy a magyar képviselet veszélybe kerül, ezek a megméretések meg fognak történni.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.